Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Ελληνικό, Αθήνα

Κυριακή μεσημέρι... του Αγ. Βαλεντίνου.
Τέσσερα άτομα επισκεπτόμαστε την Οδό Αριστοτέλους στο Ελληνικό. Ωρα 13:30..

Tελικά είμαστε εμείς που κάνουμε... σεφτέ στο μαγαζί. Καθόμαστε στον εσωτερικό χώρο της μονοκατοικίας στο τμήμα των μη καπνιζόντων
Ο χώρος συμπαθητικός, αλλά λόγω έλλειψης ζωτικού χώρου, οι αποστάσεις μεταξύ των τραπεζιών είναι κυριολεκτικά σε απόσταση.... αναπνοής. Τουλάχιστον επειδή είχαμε πάει νωρίς, κατά το μεγαλύτερο διάστημα της παραμονής μας δεν νιώσαμε άβολα, τουλάχιστον πριν το μαγαζί αρχίσει να γεμίζει με κόσμο, οπότε οι αποστάσεις και ο χώρος, προδιαθέτουν για αρκετή βαβούρα, οπότε πρέπει να είστε προετοιμασμένοι να μιλάτε αρκετά δυνατά για να σας ακούσει η παρέα σας με γεμάτο μαγαζί.

Ο χώρος των μη καπνιζόντων, μπορεί να φιλοξενήσει περί τα 22-25 άτομα, ενώ ο συνεχόμενος χώρος των καπνιζόντων σίγουρα φιλοξενεί πολύ περισσότερους.
Το εστιατόριο διαθέτει και εξωτερικό χώρο που κλείνει το χειμώνα με τζάμια, όπου και εκεί μπορούν να φιλοξενηθούν αρκετά άτομα ακόμα
Κάθε Παρασκευή, Σάββατο και Κυριακή μεσημέρι, υπάρχει μετά από κάποια ώρα ζωντανή μουσική με ένα μπουζούκι και μια κιθάρα, το σύνολό τους δε είναι αξιοπρεπές, απλά λόγω του περιορισμένου χώρου η ακουστική δεν είναι πολύ καλή και μαζί με τον κόσμο οι ήχοι μπερδεύονται και γενικότερα επικρατεί αρκετή βαβούρα στο χώρο που κάποιες στιγμές γίνεται και ενοχλητική.

Οι δύο μουσικοί κάθονται ακριβώς στο ενδιάμεσο μεταξύ των δύο χώρων (καπνιζόντων και μη) και το ρεπερτόριο είναι ελληνική μουσική, ρεμπέτικη, λαική και έντεχνη
Στον χώρο των καπνιζόντων, η διακόσμηση στους τοίχους περιλαμβάνει φωτό από σκηνές του παλιού ελληνικού κινηματογράφου, που ομολογώ ότι έχει... φορεθεί τόσο πολύ σε διάφορες ταβέρνες και μεζεδοπωλεία, που έχει πάψει πιά κατά τη γνώμη μου να είναι στοιχειωδώς ευρηματική, μάλλον θα έλεγα πιά ότι είναι κοινότυπη.

Με το που κάτσαμε η ευγενική σερβιτόρα-ιδιοκτήτρια, μας έφερε πανέρι με ψωμί και κανάτα με νερό βρύσης, ενώ μας έφερε και τους καλαίσθητους καταλόγους.
Διαλέξαμε:
Μια μερίδα τυροκροκέτες (6 στον αριθμό), εύγεστοι με έντονη την αίσθηση του τυριού και όχι της ζύμης όπως πολλές φορές που έχω δοκιμάσει αλλού.
Μια σαλάτα του κηπουρού, πολύ πλούσια σε ποσότητα, ικανή να μας χορτάσει και τους τέσσερις (όπως και έγινε). Με όλα τα είδη των πράσινων λαχανικών, ροδέλες ελιάς, κάπαρη, παξιμάδι και άφθονο τυρί φέτα, με ελαιόλαδο. Πολύ καλή στη γεύση με φρέσκα υλικά.

Μια χοιρινή μπριζόλα, καλοψημένη, χωρίς κόκκαλο, σερβιρισμένη με φρέσκιες τηγανητές πατάτες, πολύ καλή και αυτή
Μια πιατέλα της παρέας για 2 άτομα, η οποία περιελάμβανε σουβλάκια χοιρινά, μπιφτέκια, κοτόπουλο φιλέτο, λουκάνικο και πατάτες τηγανητές. Ολα εύγεστα, το φάουλ όμως κατά τη γνώμη μου η έλλειψη πίτας από την ποικιλία, όπως είθισται στις περισσότερες ποικιλίες του είδους.
Για όλα τα ανωτέρω, ο λογαριασμός ήρθε στα 37,5 ευρώ, λογικό vfm (παρά το γεγονός ότι δεν υπήρξε κέρασμα στο τέλος) μόνη παραφωνία η μη αποδοχή κάρτας ως μέσου πληρωμής, που στην παρατήρησή μας γιατί δεν έχουν, η απάντηση ήταν ότι δεν τους το ζητάνε οι πελάτες...

Καλή συνολικά γευστική εμπειρία, παρείστικο περιβάλλον, μην περιμένετε κάτι το εξιδεικευμένο, αξιοπρεπές σε γενικές γραμμές.
Εάν είστε κοντά στην περιοχή αξίζει να το επισκεφθείτε, εάν είναι να κάνετε ταξίδι, θεωρώ ότι σίγουρα υπάρχουν ανάλογα μεζεδοπωλεία παντού στην Αθήνα

Το κατάστημα μάλλον θα το θεωρούσα στην κατηγορία του μεζεδοπωλείου, με συγκεκριμένα ορεκτικά και πιάτα με βάση το κρέας