Μεζεδοπωλεία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Αποφασιζοντας ενεκεν της ημερας του Αγ. Βαλεντινου να παμε καπου πιο ξεχωριστα με την γυναικα μου, μετα απο πολυωρη μελετη στο υποφαινομενο site, αποφασισα να δοκιμασουμε την Μονοκατοικια μια και οι κριτικες αγγιζαν για τα δεδομενα μου τις διθυραμβικες, με τους χρηστες που γενικως εμπιστευομαι να εχουν γραψει ως επι το πλειστον καλα λογια.

Πηγα με τις καλυτερες διαθεσεις και εφυγα με συναισθηματα αναμικτα, τα θετικα να υπερτερουν απ τα αρνητικα μεν, αλλα καποια αρνητικα να στροβιλιζουνε το μυαλο μου (ισως και λιγακι το στομαχι μου) κατα την διαρκεια της επομενης ημερας. Εξ ου και η κριτικη μου.

Κυριακη βραδακι, λοιπον, επισκευθηκαμε την Μονοκατοικια επειτα απο τηλεφωνικη κρατηση. Εχοντας διαβασει οτι υπαρχει τζακι ηταν το κερασακι στην τουρτα της απολαυσης που ειχα στο μυαλο μου οποτε και ειπα να μας βαλουν καπου κοντα. Μπαινοντας μεσα ειδα ενα ομορφο και λιτο εστιατορειο με αφαιρετικες διαθεσεις στην διακοσμηση του.

Ισως παραηταν αφαιρετικες, αφου το τζακι αντι για αναμενα ξυλα αποτελειτο απο 4 κερια. Οκ αυτο ειναι προσωπικη αποψη, το δεχομαι, αλλα τι πιο ρομαντικο απο ενα αναμενο τζακι. Το τζακι στολιζει αναμενο το χωρο και χανει πολυ οταν χρισημοποιειται για decor. Φυσικα οταν το εκλεισα δεν μπηκε κανεις στον κοπο να ενημερωσει οτι: "ξερεις φιλε, το τζακι δεν ειναι τζακι... ειναι κατι μεταξυ κορνιζας και θηκης κεριων, δεν το λερωνουμε με ξυλα και αλλα μη ευγενη υλικα". Χμ... Μαλλον λιγακι το παρατραβηξα.. Τελοσπαντων κανεις δεν ηταν υποχρεωμενος να με ενημερωσει αλλα πολλες φορες οταν το μυαλο φανταζεται κατι και του δινεις κατι αλλο, μουτρωνει και σου χαλαει η διαθεση.

Συνεχιζοντας λοιπον, τα τραπεζια ομορφα στημενα, η μουσικη ενα click πανω απ οτι θα επρεπε αλλα το προγραμμα επεσε τοσο μεσα στα ακουσματα μας που δεν ειχαμε κανενα προβλημα.

Οι σερβιτοροι καθ` ολη την διαρκεια της επισκεψης μας ηταν αψογοι. Τυπικοι αλλα χαμογελαστοι, οπως αρμοζει στο επιπεδο του εστιατορειου

Παμε τωρα στο δια ταυτα: Παραγγειλαμε 2 ορεκτικα και 2 κυριως πιατα. Δεν θα περιγραψω τι ηταν το καθενα διοτι ο καταλογος εχει ελαχιστα πιατα και εχουν καλυφθει ως επι το πλειστον απο παλαιοτερους συνομιλητες.

Χωνακι κοτοπουλο: Το καλυτερο εδεσμα που φαγαμε. Πολυ ωραια γεμιση. Νοστιμο και ζουμερο

Ανοιξιατικα ρολα: Ηταν πολυ νοστιμα επισης, με την μονη διαφορα οτι νιωθαμε οτι το πορτοκαλι υπερκαλυπτε ολα τα υπολοιπα συστατικα. Το φυλλο τραγανο και το ψησιμο σωστο.

Κυριως (και εδω καπου τα χαλασαμε): Παστιτσαδο: Το μοσχαρι ηταν πολυ σκληρο για να πεθανει οπως αποδειχτηκε. Δεν ειμαι σιγουρος βεβαια αν εφταιγε το μοσχαρι καθ αυτο ή το βρασιμο του, αλλα θα μπορουσε να ηταν πολυ καλυτερο. Το μακαρονι aldente και σωστα βρασμενο και το πιατο στην ολοτητα του αρκετα βαρυ. Κατανοω φυσικα οτι το παστιτσαδο απο μονο του χαρακτηριζεται στα βαρεα και ανθυγιεινα, αλλα αυτο το ενιωσα (κυριως την επομενη μερα) ενα τονο πιο βαρυ απ οτι θα επρεπε. Στα συν βεβαια ηταν οτι η μεριδα ηταν μεγαλη και χορταστικη.

Μπιφτεκι: Σωστα ψημενο και το κρεας καλο και εδω τελειωνουν τα καλα... Θεωρω οτι η σως γιαουρτιου που το συνοδευε ηταν εντελως ανευρη και το μπιφτεκι καθ αυτο στεγνο. Σαν συνδυασμος υλικων, για μενα παντα, το αποτελεσμα ηταν ενα ημιαδιαφορο μπιφτεκι, με ενα εντελως αδιαφορο dressing. Μεριδα κανονικη προς μικρη.

Μαζι με μισο κιλο κρασι (ασκος) το οποιο μου αρεσε πολυ και το συνολο ανηλθε στα 40 ευρω. Οχι οτι πηραμε πολλα αλλα το value for money για ενα τετοιου ειδους εστιατορειο δεν μου φανηκε πολυ κακο. Το θεωρω εν μερη λογικο γιατι στο σημειο που ειναι στημενο, τα λειτουργικα και τα παγια εξοδα του πρεπει να ειναι πολυ χαμηλα αλλα και παλι ειναι προς τιμην του.

Θα ξαναπηγαινα?
Ειμαι εξαιρετικα διχασμενος. Ισως να περιμενα περισσοτερα για τους λογους που εξηγησα παραπανω. Ισως επειδη το μενου ηταν μικρο να περιμενα πιατα που αγγιζαν την τελειοτητα. Η ουσια ομως ειναι μια: Η γευστικη υποκειμενικοτητα σε εστιατορεια που γενικως πειραματιζονται με τις γευσεις και πειραζουν τα πιατα, παιζει πολυ μεγαλο βαθμο στον ουρανισκο του καθε ανθρωπου. Οποτε μπορω να χρησιμοποιησω την μισητη για μενα ατακα "δεν ηταν στις γευσεις μου" και να προχωρησω.