Τσιπουράδικα - Ουζερί - Μεταξουργείο - Πλ. Βάθης, Αθήνα

Μετα απο περίπου ένα μηνα γευστικής συγγραφικής απραξίας, επανέρχομαι δριμύτερη, για να προσθέσω ένα λιθαράκι εμπειρίας στο οικοδόμημα που διαπραγματεύεται το site. Αυτη τη φορά, δεν απομακρύνθηκα απο την περιοχή μου, αλλα ουτε και απο την περιοχή που είχα παντα σαν στόχο να εξιχνιασω, και ετσι βρέθηκα στην πλ. Βάθης, κοντα στο Μεταξουργειο, στον Ακροβάτη.

Ο Ακροβάτης ειναι ένα μεγάλο επιβλητικό πράσινο νεοκλασικό μεζεδοπωλείο, που φιλοξενεί ζωντανή μουσική κάποια βραδια μεσα στην εβδομαδα, ενώ ειναι ανοιχτό απο το πρωι για καφέ. Βρίσκεται σε μια γειτονιά, άγνωστη στους περισσότερους, τον Αγ. Παύλο, ανάμεσα στο Μεταξουργειο και την πλ. Βάθης. Πολλα πολλα χρονια πριν, η περιοχή ηταν το αγαπημένο στέκι των ηθοποιών και των καλλιτεχνών, γιατι εκει υπήρχε η Φίνος φιλμς. Στον Ακροβάτη, έχουν γίνει τα γυρίσματα που περιβόητου Μπακαλόγατου!

Αυτα όσον αφορά την ιστορική αναδρομή της περιοχής. Όσον αφορά το χωρο και το περιβάλλον, δεν ειναι κατι που προςωπικα με τρέλανε, αλλα δεν βρίσκω και το λόγο να μην του βάλω 3/4. Εδώ για άλλη μια φορά, συμπίπτει ο τρόπος σκέψης μου με τη φίλη PONTIKI που έγραψε σε μια πρόσφατη κριτική της οτι όταν ένας χωρος δεν εχει κατι το ιδιαίτερο και ειναι απλά καλος, μπορει να χαρακτηριστεί και με ένα απο τριάρι. Πρόκειται για έναν εξαιρετικά ψηλοτάβανο χωρο, με παλιού τύπου τραπέζια και ψάθινες καρέκλες, οι οποίες ταιριάζουν απόλυτα με το σκηνικό του όλου χώρου. Όντας γωνιακό και με μεγάλες πόρτες, το κανει αυτόματα φωτεινό και ευαερο. Το στυλ που θα έλεγα οτι αναδύει η όλη ατμόσφαιρα ειναι λιγο συμπλεγματική, κατι ανάμεσα σε φοιτικοκατασταση και ηλικίες 40+. Προσωπική άποψη, αλλα αυτο αποκόμισα.

Στη γευστική πλευρα εξεπλάγην θετικότατα τοσο εγώ ´οσο και η παρέα μου. Ήμασταν δυο άτομα και δοκιμάσαμε τα εξής

Μια πολίτικη σαλάτα. Δροσιστική, ισορροπημένη στη γευση, αρκετα καλή, αλλα μέτρια ποσότητα.

Μια τυροκαυτερή, εξαιρετική στην υφή της, οχι βελούδινη, καυτερή αρκετα, εγώ παραδόξως την άντεξα, αλλα οχι η παρέα μου. Πολυ καλή, προτείνεται

Μια μερίδα κοτόπουλο με σάλτσα απο πορτοκαλί και μουστάρδα. Πολυ ωραια γευση, οχι ιδιαίτερα πηχτή η σάλτσα, κα η μερίδα αρκετα καλή. Απαρτιζόταν απο πέντε μεγάλα κομματια κοτόπουλου, μαλακα και εύγευστα. 3/4

Μια μερίδα λουκάνικο Τρικάλων, με πατάτες Κυδωνατες, υπέροχες. Το λουκάνικο ηταν πολυ ωραια ψημένο, ζουμερό, κρατούσε τους χυμούς του, και ηταν ελαφρώς πικάντικο. Αρκετα καλή μερίδα.

Μας προσφέρθηκε ψωμί έξι φέτες, με προζύμι και γλυκάνισο, το οποίο ηταν πολυ καλο, και με την τυροκαυτερή φαγώθηκε ολο. Νεράκι σε ποτήρι και κανάτα στα θετικά, επισης.

Στα αρνητικά η απουσία κάποιου κεράσματος στο τελος.

Η εξυπηρετηςη πολυ καλή, χωρις εξάρσεις. Η κοπέλα ευγενική, χαμογελαστή και η παραγγελία εκτελέστηκε σε σωστούς χρόνους. Νομιζω οτι 3/4 δικαιωματικά.

Δυο άτομα πληρώσαμε 24 ευρω, η τιμη ειναι πολυ καλή, αλλα όσον αφορά το value for money, το 2/4 εχει να κανει πιο πολυ με το σύνολο και οχι με τον κατάλογο μονο. Δηλαδή, γευστικά ειναι καλα, δε θα απογοητευτείτε, αλλα η περιοχή ειναι λιγο ιδιαίτερη, εχει το δικό της χρώμα, αλλα αυτο δε σημαινει οτι κάποιος πρεπει να ξενιτευτεί για να παει στον Ακροβάτη, ο χωρος θα ηθελα να εχει κατι πιο προσεγμένο για να δικαιολογεί, και η απουσία κεράσματος, δείχνει οτι μαλλον θελει λίγη δουλεια ακομα.

Στο σύνολο της, η εντύπωση που αποκόμισα ειναι θετική, και επειδη μένω κοντα, θα το ξανά προτιμήσω.