Τσιπουράδικα - Ουζερί - Μοσχάτο, Αθήνα

Απογευματάκι (με τα ελληνικά δεδομένα) κατά τις 5μιση και ψάχνουμε να φαμε κάτι μετά από επαγγελματικό ραντεβού, 4 ατομα στο Μοσχάτο. Η ταβέρνα που είχαμε επιλέξει δεν λειτουργεί (Δευτέρα γαρ). Ψάξιμο επί τοπου στο ask4food και μας βγάζει το συγκεκριμένο μαγαζί.

Βουρ λοιπόν και μιας και δεν είχαμε φάει το μεσημέρι παραγγέλνουμε τον μισό κατάλογο.

Προσφυγάκι και μαρίδα τηγανητά, γαύρο παστό, χταπόδι κρασάτο, σαλιγκάρια στιφάδο, θράψαλο ψητό, κεφτεδάκια, τζατζίκι, πατάτες τηγανιτές, σαλάτα χωριάτικη και τσίπουρο του μαγαζιού. Σύνολο λογαριασμού €59. Ολα τα πιάτα από €4-€7 εκτός από το θράψαλο στα €9,90.

Στο ζουμί τώρα. Τα τηγανητά, προσφυγάκι και μαρίδα ήταν ωραία τηγανισμένα, χωρίς λαδίλα, ανάλαφρα. Ωραιότατα και τα σαλιγκάρια σε μία χορταστική μερίδα, όπως άλλωστε ηταν και τα τηγανιτά ψάρια. Ο (Θεσσαλονικιός) φίλος που πρωτοστάτησε στην παραγγελία των σαλιγκαριών τα ξεπάστρεψε.

Ο παστός γαύρος πολύ καλός, ηρθε φιλεταρισμένος με λαδόξυδο και σκορδάκι, ότι πρέπει για να ανοίξει την όρεξη για τσιπουράκι. Το κρασάτο χταπόδι ήθελε μία ένταση παραπάνω στην γεύση του αν και δεν ήταν ουδέτερο, και λίγο πιό σφιχτή σάρκα. Δεν μπορείς να το πείς παραβρασμένο αλλά το ήθελα να κρατάει λίγο παραπάνω στο δόντι.

Το θράψαλο, από ότι βλέπω και από άλλες κριτικές, εξακολουθεί να είναι το καλύτερο πιάτο. Τραγανά πλοκάμια, σαν στικς πατάτας συνοδεύουν μαστιχωτές, λεπτές ροδέλλες του θράψαλου, ωραία ψημένες στο κάρβουνο, με λαδολέμονο. Μερίδα ικανοποιητικότατη.

Κεφτεδάκια 4, κανονικού (προς το μεγάλο) μεγέθους, αφράτα, καθόλου λαδερά, χωρίς αλευρίλα, με αρκετά μυρωδικά που κάνουν έντονη την παρουσία τους, μου θύμισαν γεύσεις της παιδικής μου ηλικίας απο επισκέψεις στην γιαγιά Κυριακή μεσημέρι.

Η σαλάτα καλή κατά τα γνωστά, φρέσκια και δροσερή. Τζατζίκι που απαιτεί την παρουσία της Πυροσβεστικής, ή ενός κασονιού μπύρες, γευστικό και καυτερό, δεν ενδείκνυται για αγκαλιές και φιλιά μετά το γεύμα.

Απογοητευτικές ήταν οι πατάτες τηγανητές. Ενώ ήταν κομμένες σε λεπτές ροδέλες και είχαν όλα τα εχέγγυα για να μετασχηματιστούν σε τραγανά τσιπς, μάλλον το λάδι ηταν κρύο και επίσης δεν στράγγιξαν σε χαρτί, οπότε ήρθαν τελείως παπαριασμένες στο λάδι και κολλημένες μεταξύ τους.

Το τσίπουρο θύμισε γευστικά σπιτικό τσίπουρο και την επομένη δεν μας άφησε ενθύμια πονοκεφάλου.

Ο κύριος που μας εξυπηρέτησε ήταν ευγενικός και γρήγορος, και αν ήταν λίγο πιό διαθέσιμος όταν τον αναζητούσαμε θα ήταν τέλειος. Από την άλλη ήταν μόνος (κρίση γαρ) οπότε έκανε ότι μπορούσε.

Κέρασμα δεν υπήρξε αλλά μην τα θέλουμε κι όλα δικά μας, καφενείο είναι κατά βάση.

Ευχάριστη έκπληξη η μπουκάλα με το κρύο νερό βρύσης και όχι εμφιαλωμένο, και φυσικά η απόδειξη. Καταντήσαμε να θεωρούμε έκπληξη το αυτονόητο αλλα δεν πειράζει, θα το επαναλαμβάνουμε μέχρι να γίνει ο κανόνας.

Τουαλέτα καθαρή και απαστράπτουσα, παρά το ότι είναι μία για όλους. Ισως και για αυτό να είναι καθαρή. Αν και ο προθάλαμος χωρίζεται από την αίθουσα με ριντώ και η τουαλέτα από τον προθάλαμο με φυσαρμόνικα, δεν μου ήρθε και πολύ άσχημα, λόγω θέσης στον χώρο, αλλά δεν μπορώ να πω το ίδιο για άλλους.

Να τονίσω ότι το κατάστημα βαθμολογήθηκε για αυτό που είναι, ένα καφενείο που έχει αυξημένη δυνατότητα προσφοράς μεζέδων και εδεσμάτων, όχι σαν ψαροταβέρνα ή εστιατόριο. Αυτό θα πρέπει να το θυμάται όποιος πηγαίνει διότι γκρίνιες του τύπου, "το περιβάλλον ήταν χαλια" ή "είχε θόρυβο από το τάβλι" απλά δεν μπορείς να τις αξιολογήσεις.

Θα ξαναπάμε για γρήγορο μεζεδάκι και να δοκιμάσουμε τα κρεατικά του. Τουλάχιστον αυτή θα είναι η δικαιολογία!!!