Τσιπουράδικα - Ουζερί - Πετράλωνα, Αθήνα

Το Ραντεβού έχει ένα μεγάλο πλεονέκτημα έναντι του ανταγωνισμού: έχει σαφή προσανατολισμό. Ξέρει τι είναι και είναι μεζεδοπωλείο. -

Καλό το ψάξιμο στην ζωή αλλά όλοι το γνωρίζουν ότι όταν ξέρεις τι είσαι, είσαι και πιο ευτυχής. Οι μερίδες του (και οι γεύσεις του) λαμβάνουν ως δεδομένο ότι θα καταναλώσεις αλκοόλ. Είναι λοιπόν τέτοιες είτε σε γεύση είτε σε ποσότητα που να καθίστανται άριστα συνοδευτικά είτε της μπύρας είτε της ρακής. Είναι δε από τα μέρη που τα νοσταλγείς με το που μπει η άνοιξη. Λες "βρε δεν πάμε να λιαστούμε ή έστω να χαζέψουμε λίγο ουρανό;" Και μπορείς γιατί είναι σε μια σχετικά ήσυχη (δεν είσαι και στη Βάλια Κάλντα) πλατεία. Σε βοηθά και το μόνιμο κλίμα φοιτητικής ραστώνης που υπερίπταται της ατμόσφαιρας. Με το που πας νιώθεις ότι πρέπει να βάλεις αφίσα του Hendrix στο δωμάτιό σου και να κλείσεις εισιτήρια για Γαύδο. Στο Ραντεβού -αν έχεις μπει στα -άντα - βλέπεις νέες κομμώσεις, τάσεις και ντυσίματα τεστάροντας τα κοινωνικοαισθητικά αντανακλαστικά σου.

Το φαγητό είναι καλό. Είναι ανενδοίαστα καλό. Το κουβέρ έχει ωραίες αραβικές πιτούλες... Μικρά πιατάκια (είπαμε: είναι σαφώς μεζεδοπωλείο) φισκαρισμένα. Καλή η πατζαροσαλάτα (πατζάρι-γιαούρτι), ευχάριστο και δροσερό το ταμπουλέ (ίσως λίγο πιο κουσκουσένιο από ότι θα ήθελα εγώ αλλά σίγουρα καλό), πολύ καλό χούμους, ομελέτα αρμένικη (σουτζούκι-παστουρμάς) εκπληκτική αλλά αντενδεικνυόμενη για χοληστερινούχους, φαλάφελ καλλίτερα από την πλειοψηφία των φαλαφελάδικων (δι' εμέ must have), πατατούλα ψητή (ίσως να είναι και ολίγον τι βραστή) λαδορίγανη (έχει και με γιαούρτι αν θυμάμαι καλά), τα λουκανικάκια που είχε νομίζω δεν τα έχει πλέον αλλά ήταν άριστα, οι μακαρούνες (βούτυρο-τυρί) είναι λίγο αδιάφορες. Έχει και ψαρικά αλλά θα δηλώσω πλήρη άγνοια.

Έχει και weiss μπύρα, έχει άνω της αξιοπρεπούς ρακούλα (εγώ θα την έλεγα και αρκετά καλή μάλιστα αλλά διατρέχω τον κίνδυνο τις εις Κρης να με αναθεωρήσει).

Τα παιδιά που δουλεύουν είναι πάντα ευγενέστατα. Δεν μπορώ να πω ότι το κλίμα φοιτητικής ραστώνης καταλαμβάνει και αυτούς. Κάθε άλλο. Κι όμως... Όταν θες "κάτι ακόμα" τα πράγματα δυσκολεύουν. Ίσως δεν βοηθά η "ρυμοτομία" του μαγαζιού... Και το νερό (σε κάθε περίπτωση κανάτας) είναι upon -persistent- request δεν είναι αυτόματο refill.

Μέσα είναι καλό (σ. σ. ανασαίνεις σχεδόν σε όλες τις συνθήκες ασχέτως που δίπλα σου θα καπνίζουν) αλλά ωραίο χάζι είναι έξω. Η εσωτερική διακόσμηση είναι αρμόζουσα για το μέρος, δεν το βαραίνει, δεν είναι δήθεν, έχει κι open kitchen αν το θεωρείς σημαντικό. Αλλά εμμένω, έξω, χωρίς να μιλήσω για κήπους και εξωτικά πτηνά, είναι όμορφα. Τουαλέτες πεντακάθαρες που δεν είναι κι αυτονόητο σε μαγαζί με νεανικό κοινό και μπύρες.

VfM; Κοίτα να δεις παλιότερα που η απόδειξη ήτο είδος υπό εξαφάνιση ίσως να του έδινα χαμηλότερη βαθμολογία (πχ 3/4). Πλέον (από το καλοκαίρι και εντεύθεν) που η απόδειξη είναι εκ των ων ουκ άνευ νομίζω ότι ανεβαίνει κατηγορία, διότι, κύριος, αποδίδει και ΦΠΑ και φόρο, άρα σχεδόν το 50% (23% ΦΠΑ + 26% φόρος = 49%) όσων πληρώνεις του φεύγει άμεσα. Είναι άλλο επίπεδο. Σε κάθε περίπτωση για να υπερβείς τα 15-18 € σημαίνει ότι κάπου υπερέβαλες. Πάρε μια σοδίτσα και σκέψου το. Υπό ΚΣ θα κυμανθείς από 10-15 €.

Εμένα μου αρέσει πολύ. Με κάνει να νιώθω φοιτητής (που δεν είμαι), με κάνει να νιώθω ανέμελος κι απροβλημάτιστος. Ίσως βοηθάει κι η ρακή σε αυτό. Πηγαίνετε με παρέα 4-5 άτομα, πιο πολλοί θα νιώσετε λίγο κλειστοφοβικά ακόμη κι έξω καθώς είναι λίγο micro το μαγαζί, μια καθημερινή απόγευμα. Άνοιξη. Ο καιρός γαρ εγγύς...