23 Φεβ 2016

Who is who
Ο μεγάλος αντίπαλος του Μπαρ Μπεε Κιου άκουσα και λέω είμαι ήδη εκεί. Το ταξίδι μεγάλο μέχρι τον Χολαργό και η αναμονή κατά μέσο όρο γύρω στο ένα εικοσάλεπτο τουλάχιστον αλλά όταν έφτασε η μεγάλη στιγμή δεν απογοητεύτηκα.

Ο χώρος σε καλωσόριζε με το πρώτο σου βήμα στο μαγαζί, το οποίο δεν θύμιζε κλασικό αμερικάνικο burger house αλλά ένα εναλλακτικό και μοντέρνο εστιατόριο.

Η εξυπηρέτηση γρήγορη με τους σερβιτόρους να πηγαίνουν δύο-δύο σε κάθε τραπέζι για να το ετοιμάσουν για τους επόμενους πελάτες. Η ποικιλία τεράστια ομολογουμένως και οι τιμές παραπάνω από λογικές.

Εγώ προσωπικά προτίμησα το μπέργκερ με το φιλέτο κατόπιν προτροπής του σερβιτόρου (ναι είμαι από εκείνους τους ενοχλητικούς και αναποφάσιστους καμιά φορά) και δεν το μετάνιωσα. Αντικειμενικά μιλώντας το εν λόγω μπέργκερ (και όλα τα υπόλοιπα από ότι έκοψε το μάτι μου) είχε όλα τα χαρακτηριστικά που σε κάνουν να θες να μπεις με το κεφάλι και να φας σαν να μην υπάρχει αύριο. Χορταστικό, γευστικό και ζουμερό, το μπέργκερ ήταν με μία λέξη ανεπανάληπτο. Όσες φορές έχω πάει έκτοτε πάντα ζητάω την γνώμη του σερβιτόρου και με βγάζει πάντα ασπροπρόσωπο.

Δεν θα σχολιάσω την τιμή. Γιατί στο κάτω κάτω εδώ δεν σχολιάζουμε το κόστος αλλά το αν άξιζε το φαγητό τα λεφτά του ή όχι. Το να θα δώσω 20 ευρώ για μία μπριζόλα ναι μου ακούγεται υπερβολική σπατάλη αλλά αν είναι η καλύτερη μπριζόλα που έχω φάει στη ζωή μου δεν θα το μετανιώσω γιατί θα αξίζει. Συνεπώς δεν στέκομαι ιδιαίτερα στο αν έδωσα 5 ευρώ παραπάνω αλλά στο αν τα άξιζε. Εξηγούμαστε να μην παρεξηγούμαστε. Αλλά για να κλείσουμε ο λογαριασμός ήταν νορμάλ κοντά στο δεκάρικο το άτομο.

Υ. γ.1)Δεν έχω να πω πολλά για το Juicy Grill. Άξιζε την επίσκεψη, την βενζίνη και τα λεφτά του και με το παραπάνω. Και ναι, μέχρι στιγμής είναι ο μόνος αντίπαλος που μπορεί να ακουμπήσει την ποιότητα του Μπαρ Μπεε Κιου.

Υ. γ. 2)Μιας που έκανα την διευκρίνηση για τον λογαριασμό, θεωρώ εξίσου σημαντικό να ξεκαθαρίσω και κάτι ακόμα. Όσοι περιμένετε να διαβάσετε γενικά για το φαγητό των Burger Houses όπως εν προκειμένω το Juicy Grill θα απογοητευθείτε από εμένα. Δεν θα παραγγείλω ποτέ σαλάτα, φιλετάκια ή κάτι άλλο από τα πολλά που έχουν τα μπεργκεράδικα στους καταλόγους τους γιατί πολύ απλά είναι μπεργκεράδικο. Πάω να δοκιμάσω το μπέργκερ του και να το συγκρίνω με άλλα. Δεν με πολυαπασχολεί ούτε η σαλάτα ούτε οτιδήποτε άλλο (που στοιχιματίζω ότι θα είναι εξαιρετικά για να μην παρεξηγηθώ).

23 Φεβ 2016

Food (K)night