Μεζεδοπωλεία - Γλυφάδα, Αθήνα

Στο μεζεδοπωλείο Το Ελληνικό, βρεθήκαμε τρία άτομα μάλον κατά τύχη, αποφασίζοντας να αναζητήσουμε ανάλογου τύπου εστιατόριο το Σάββατο 20/2 στην περιοχή της Γλυφάδας.

Είχα διαβάσει βέβαια παλιότερες κριτικές χρηστών του a4f και είχα οπωσδήποτε διαμορφώσει μια σφαιρική άποψη, οπότε κατ αρχήν πήγα με θετική άποψη και «ευχάριστα προκατειλημένος» ώστε να διαμορφώσω με τη σειρά μου τη δική μου γνώμη.

Αφιξη στις 21:00 ακριβώς, εν μέσω αρχής κακοκαιρίας στην ευρύτερη περιοχή της Γλυφάδας (ίσα ίσα προλάβαμε και μπήκαμε στο μεζεδοπωλείο πριν αρχίσει η βροχή). Το μεζεδοπωλείο βρίσκεται επί της οδού Λαζαράκη στη Γλυφάδα, λίγο πιό κάτω από το Mama Roux και πολύ κοντά στη διασταύρωση με την οδό Ζησιμοπούλου όπου κυριαρχούν οι γνωστές καφετέρεις της περιοχής.

Με το που μπαίνεις στο χώρο βρίσκεται στην ομολογουμένως μεγάλη κλειστή πρασιά του, όπου και προορίζεται και ως χώρος για καπνίζοντες και ο οποίος καταλαμβάνει τα 2/3 περίπου του συνολικού ωφέλιμου χώρου (μαζί με τον εσωτερικό χώρο του καταστήματος).

Εμείς, κατευθυνθήκαμε στον εσωτερικό χώρο του καταστήματος, όπου αυτό που δεσπόζει ολόγυρα παντού είναι τα δεκάδες προιόντα, κονσέρβες, μπουκάλια, δοχεία κλπ διαχρονικών προιόντων με πολλά από τα οποία πολλοί από εμάς μεγάλωσαν, και τα οποία πουλιούνται και εκτίθενται κυρίως σε ένα «μπακάλικο».

Ολος ο χώρος αποπνέει φρεσκάδα, πολυχρωμία και ζεστή ατμόσφαιρα. Το κατάστημα μάλιστα είναι ψηλοτάβανο, οπότε όλη η έκταση των τοίχων και μέχρι το ταβάνι είναι διακοσμημένη με όλα αυτά τα πολύχρωμα καλούδια, τα οποία μπορείς να κάθεσαι ώρα να τα χαζεύεις και αποσπούν εύκολα την προσοχή σου, από την άλλη σου προκαλούν και ένα μικρό... δέος μην και κατά λάθος κάποιο κουνηθεί παραπάνω και προσγειωθεί κατά τύχη στο.... κεφάλι σου από μια πιθανή μετατόπιση.

Ελπίζω ότι οι υπεύθυνοι έχουν λάβει τα μέτρα τους κατά την τοποθέτηση.
Παρέλειψα να πω οτι κατά την είσοδό μας, γίναμε άμεσα αντιληπτοί από τον υπεύθυνο του καταστήματος που μας οδήγησε ευγενέστατα στο τραπέζι μας στον εσωτερικό χώρο. Από τη διαμόρφωση του χώρου που προανέφερα, γίνεται αντιληπτό οτι οι δύο χώροι ( ο εσωτερικός που απαγορεύεται το κάπνισμα και ο κλεισμένος εξωτερικός όπου επιτρέπεται) γειτνιάζουν, χωρίς να υπάρχει διαχωρισμός παρά μόνο «φυσικός και νοητός», οπότε η επίπτωση του καπνού είναι αισθητή και στους μέσα αλλά σίγουρα σε λιγότερο βαθμό. Θα πρέπει να ομολογήσω βέβαια οτι καθ όλη τη διάρκεια της παραμονής μας, αισθανθήκαμε σε μικρή έκταση τον καπνό, λόγω κυρίως μικρής σχετικά επιβάρυνσης καπνιζόντων κατά την ώρα που εμείς τουλάχιστον μείναμε στο χώρο.

Λόγω της κατηγορίας που ανήκει το κατάστημα, η συνοδευτική μουσική είναι κυρίως παλιά ελληνικά – με έμφαση στα ρεμπέτικα -, όπου η έντασή της ήταν σε κανονικά επίπεδα, αφήνοντας τη δυνατότητα να μιλήσει αξιοπρεπώς με την παρέα σου. Νομίζω όμως οτι αυτό είναι προνόμιο του εσωτερικού χώρου του καταστήματος και όχι του εξωτερικού κλειστού, όπου εκεί η βαβούρα είναι μεγαλύτερη, οπότε εγώ προσωπικά θα σύστηνα εφ όσον κάποιος δεν είναι καπνιστής, να αναζητήσει τραπέζι στο εσωτερικό χώρο του μεζεδοπωλείου.

Οι σερβιτόροι ήταν πολλοί για το χώρο και κάλυπταν επαρκέστατα όλα τα τραπέζια, γνώστες όλων των πιάτων για τα οποία ήταν προθυμότατοι να επεξηγήσουν τις λεπτομέρειες, ήταν ευγενέστατοι, με χαμόγελο και επαγγελματίες. Εμείς μάλιστα εξυπηρετηθήκαμε από τρεις διαδοχικούς σερβιρότους για την παραγγελία μας, οπότε τα ανωτέρω τα διαπιστώσαμε και γαι τους τρείς, εξ ού και το τεσσαράκι που το έδωσα με όλη την ψυχή μου για το κομάτι της εξυπηρέτησης(και ομολογουμένως είχα πάρα πολύ καιρό να το δώσω)

Ο κατάλογος υπερπλήρης, με έμφαση σε μεζεδάκια και ιδιαίτερα σε διάφορες τεχνοτροπίες με βάση το τυρί και τα παράγωγά του, τα δε κυρίως ήταν και κρεατικά και ψαρικά, πράγμα που σίγουρα προβληματίζει όσον αφορά την ταυτότητα του καταστήματος, η αίσθηση όμως που αποκομίσαμε και απ ότι είδαμε στα τραπέζια είναι οτι οι περισσότεροι το προτιμούν κυρίως για τα κρεατικά του.

Ρωτηθήκαμε ευγενέστατα τι θα πιούμε και εαν θέλαμε νερό εμφιαλωμένο ή κανάτας (στα συν του μαγαζιού) και μας ήρθε και καλαθάκι με διαφόρων τύπων ψωμιού, μαζί με συνοδευτικά πιατάκια από φακές –σαλάτα, καθώς και μικρό λουκάνικο και χοιρινό με συνοδευτικά λαχανικά ως κέρασμα. (Το ψωμί και τα συνοδευτικά του βέβαια χρεώθηκαν €3,9 συνολικά και για τους τρείς μας)
Τρία άτομα λοιπόν πήραμε:

Ενα ταλαγάνι ψητό στη σχάρα (€ 4,6), πολύ καλό σερβιρισμένο σε μικρό τηγανάκι με συνοδευτικά λαχανικά. (Το μόνο φάουλ ήταν οτι μας ήρθε μαζί με τα κυρίως σε αντίθεση με τα λοιπά ορεκτικά που ήρθαν κανονικά στην ώρα που έπρεπε)
Μια μυζηθροπιτάκια (€4,8), τέσσερα στον αριθμό, καλά ως ποσότητα και ως γεύση

Μια μανιτάρια πλευρώτους (€5,5), πολύ καλά ψημένα, με μπαλσαμικο, εξαιρετικά στη γεύση, ικανοποιητικά ως ποσότητα.

Μια μερίδα κοτόπουλο φιλέτο σουβλάκι (€7,8), με πατάτες τηγανητές που ήταν φρέσκιες μεν αλλά λίγο λίγο λιωμένες. Το κοτόπουλο ήταν το μόνο πιάτο που δεν ενθουσίασε, ήταν λίγο «άνευρο», δεν ήταν ζουμερό αλλά πολύ στεγνό, οπότε στο συγκεκριμένο πιάτο η βαθμολογία ήταν χαμηλή(Η μερίδα περιελάμβανε δύο σούβλες κοτόπουλου)

Μια μερίδα ψαρονέφρο χοιρινό(€9,5), ζουμερό, καλή γεύση, σερβιρισμένο με πατάτες «baby», δηλ τις μικρές πατάτες φούρνου με τη φλόδα τους, πολύ καλό ως σύνολο.

Μια μοσχαρίσια μπριζόλα (€12), καλοψημένη και ζουμερή, με ίδιο συνοδευτικό όπως και το προηγούμενο, το μόνο φάουλ μικρή αναλογικά ως ποσότητα σε σχέση με την τιμή της, όχι όμως σε σημείο που να δυσανασχετεί κάποιος.
Μισό κιλό χύμα ημίγλυκο κρασί Σαντορίνης και μια γκαζόζα. (€6). Το κρασί ήταν πολύ καλό.

Στο τέλος ήρθε μικρό κέρασμα από πορτοκαλόπιτα και ένα μικρό κομάτι γλυκού τύπου τούρτας, τα οποία τουλάχιστον ως κίνηση το εκτιμήσαμε όπως σε κάθε ετιατόριο που δείχνει οτι σέβεται τον πελάτη του.

Οι απαστράπτουσες τουαλέτες βρίσκονται στο υπόγειο, με πολύ καλή πρόσβαση, με μεγάλους χώρους και κυρίως καθαρές και με όλα τα είδη προσωπικής υγιεινής.

Κατά την αποχώρησή μας μας ευχαρίστησαν τόσο στο εσωτερικό του καταστήματος όσο και στον εξωτερικό χώρο όπου προσφέρθηκαν πάλι να μας ανοίξουν την πόρτα (μικρές λεπτομέρειες που επιβεβαιώνουν την προσχή στον πελάτη από την αρχή μέχρι το τέλος)

Για όλα τα ανωτέρω ο λογαριασμός στα 54,1 ευρώ(πάντα με απόδειξη), πολύ καλό vfm θα έλεγα (18 ευρώ το άτομο με τα ποτά ή εαν προτιμάτε 16 ευρώ χωρίς τα ποτά)και συνολικά πολύ καλή γευστική εμπειρία στο σύνολό της

Συνοπτικά, εξαιρετική και ευγενική η εξυπηρέτηση των σερβιτόρων καθ όλη τη διάρκεια της παραμονής μας, καλά τα πιάτα στο σύνολό τους – ίσως κάποια να μην είναι το φόρτε τους -, καλό το περιβάλλον και ευχάριστη γενικά η παραμονή μας στο χώρο, οπότε το συστήνω ως συνολική εμπειρία στο είδος της.