Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Νέα Ιωνία, Αθήνα

Ειλικρινά στεναχωριέμαι που αναγκάζομαι (και είναι η πρώτη φορά) να γράψω μια τόσο αρνητική κριτική για το εν λόγω μαγαζί.

Επίσκεψη Σάββατο 21/02 παρέα 3 ατόμων.

Ο χώρος αδιάφορος χωρίς να αποτελεί ούτε κάτι το ιδιαίτερο, αλλά και ούτε κάτι το αρνητικό.

Παραγγείλαμε παϊδάκια προβατίνας και παϊδάκια αρνίσια.
Επίσης λουκάνικο μοσχαρίσιο και λουκάνικο χοιρινό.
Πατάτες τηγανιτές και τυροκαυτερή.

Τα παϊδάκια (για να ξεκινήσω από εκεί) ήταν ότι χειρότερο έχω δοκιμάσει ποτέ στην ζωή μου!

Πρώτον ήταν γεμάτα λίπος και χωρίς καθόλου ίχνος ψαχνού! Κακό κομμένα και πολύ κακό ψημένα! Ειλικρινά πρώτη φορά τρώω τόσο λιπαρό και χωρίς καθόλου ψαχνό παϊδάκι.
Δεύτερον (και αυτό με ενόχλησε περισσότερο) είναι ότι το κρέας δεν ήταν ψημένο στα κάρβουνα!
Τρώω παϊδάκια από 10 χρονών και ξέρω να ξεχωρίσω το κάρβουνο από τις υπόλοιπες μεθόδους ψησίματος.

Το κρέας ήταν ψημένο σε πλάκα (πιθανόν και σε τηγάνι).
Κάρβουνο δεν ήταν είμαι 100% σίγουρος!
Το κρέας δεν είχε την γεύση που παίρνει όταν ψήνεται σε κάρβουνο.

Είχαν μια γεύση λαδίλας (προφανώς από την πλάκα) και σε συνδυασμό με το λίπος το αποτέλεσμα ήταν τραγικό!

Επιπλέον κάτι που ενισχύει τις υποψίες μου ότι το κρέας δεν ήταν ψημένο στα κάρβουνα και θέλω να σας το αναφέρω, είναι ότι τα παϊδάκια από την στιγμή της παραγγελίας ήρθαν μέσα σε 10 λεπτά, πράγμα που με προκατέβαλε αρνητικά από την αρχή, πριν δοκιμάσω.
Φαντάζομαι ότι όλοι γνωρίζουμε, ότι το παϊδάκι για να ψηθεί στα κάρβουνα θέλει τουλάχιστον ένα 20λεπτο.
Δυστυχώς μες στο λίπος και στην λαδίλα ήταν τόσο τα αρνίσια, όσο και τα παϊδάκια της προβατίνας.

Το λουκάνικο ήταν ελαφρώς καλύτερο από τα απαράδεκτα παϊδάκια (ιδιαίτερα το μοσχαρίσιο) χωρίς όμως να είναι και αυτό κάτι το ξεχωριστό.
Τυποποιημένο λουκάνικο του εμπορίου.
Τα μόνα με κάπως αξιοπρέπεια ήταν η τυροκαυτερή και οι τηγανιτές πατάτες.
Επίσης καλό ήταν και το ψητό ψωμί με λάδι ως κουβέρ.

Τι μου άρεσε:

1) Η ευγένεια και το φιλικό καλωσόρισμα του ιδιοκτήτη.
2) Η ζωντανή μουσική.
3) Η όντως (θέλω να πιστεύω) φιλότιμη και καλοπροαίρετη προσπάθεια.

Τι δεν μου άρεσε:

1) Το κρέας (κυρίως τα παϊδάκια) που ήταν όχι ψημένα σε κάρβουνο αλλά σε πλάκα το πιθανότερο.
2) Η ποιότητα του κρέατος η οποία για μένα χρίζει άμεσης βελτίωσης! Πολύ κακό κρέας, γεμάτο λίπος, χωρίς καθόλου ψαχνό και με έντονη την γεύση της λαδίλας.

Συνοψίζοντας.

Θέλω να είμαι καλοπροαίρετος στην πρώτη μου αρνητική κριτική.
Ας μην κατηγορήσω τον ιδιοκτήτη και ούτε θεωρώ ότι η πρόθεσή του ήταν να εξαπατήσει τους πελάτες.

Εάν όμως, θέλει να δημιουργήσει κάτι με αγάπη και μεράκι όπως ο ίδιος λέει πρέπει οπωσδήποτε να κάνει στροφή 180 μοιρών!

Δεν νοείτε να σερβίρει παϊδάκι ψημένο από πλάκα (τουλάχιστον χωρίς να είναι ενήμερος ο πελάτης) ενώ παράλληλα να διαφημίζει ότι όλα του τα κρέατα είναι ψημένα στα κάρβουνα!

Δεν νοείτε επίσης να σερβίρονται παϊδάκια με τόσο λίπος, χωρίς καθόλου ψαχνό και με τόσο κακής ποιότητας κρέας!

Σίγουρα δεν θα το ξανά επισκεφτώ, τουλάχιστον όχι μέχρι να διαβάσω και άλλες κριτικές από τους χρήστες του ASK4FOOD.

2016-02-23 15:34:14

Ευχαριστώ τον φίλο για την κριτική του, άλλα θεωρώ ότι είναι εσκεμένα αρνητική, και τα έχει και λίγο χαμένα.
α) Η παρέα που (υποψιάζομε)πια ήταν ήρθαν Σάββατο 20/2 και όχι 21/2.
β) Ο χώρος είναι θέμα γούστου σε αυτόν μπορεί να μην άρεσε, αλλά χωρίς κάτι το ιδιαίτερο όπως λέει στους περισσότερους αρέσει, τα βαρέλια-οι παλιές φωτογραφίες-η κρεβατίνα με την κληματαριά και τα τσαμπιά να κρέμονται η κεραμοσκεπή και άλλα.
γ) Ο φίλος παρόλο που τρώει όπως (γράφει παϊδάκια απο 10 χρονών)μάλλον μπέρδεψε την προβατίνα με τα παϊδάκια, αλλιώς δεν εξηγήτε, τα αρνίσια ήταν γάλακτος απο αρνάκι όχι πάνω απο 9-10 κιλά (πόσο λίπος να έχουν).
δ) Ολα τα ψητά της ώρας ψήνοντε στα κάρβουνα χωρίς καμία αμφιβολία, και δεν υπάρχει καν πλάκα όπως ισχυρίζεται και ψεύδετε οτι πήγαν μέσα σε 10 λεπτά.
ε) Μου γεννιέται η απορία πως τα παϊδάκια του κυρίου ήταν τόσο χάλια και παρόλα αυτά δεν έμεινε ούτε κόκκαλο, και γενικά έγλυψαν όλα τα πιάτα, καθώς επίσης δύο τραπέζια πιο εκεί το ίδιο βράδυ μου έδιναν συγχαρητήρια για το ίδιο κρέας και για τον ψήστη.
στ) Το λουκάνικο είναι σίγουρα τυποποιημένο, δεν βρισκόμαστε σε κανένα χωριό, παρόλα αυτά ψάχνω για το καλύτερο, αλλά και εσείς παρόλα αυτά χτυπήσατε και δεύτερη μερίδα.
ζ) Σας ευχαριστώ που κάπως σας άρεσε η τυροκαυτερή την οποία την φτιάχνουμε μόνοι μας, με ΦΕΤΑ και όχι με άσπρο τυρί όπως κάνουν άλλοι, όπως και όλα τα προιόντα μας είναι χειροποίητα και προσεγμένα, και όσοι ξέρουν με άριστα το 10 της δίνουν 10 με τόνο (και απο αυτή πήρατε 2 μερίδες), οι πατατούλες μας είναι καθαρισμένες και κομένες στο χέρι, και το ψωμί είναι ζυμωτό και δεν είναι κουβέρ.
η) Η τιμή που έγραψες είναι εξωπραγματική, διώτι παίζει απο 10€-15€ άντε το πολύ 17€.
θ) Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια όσο αφορά την συμπεριφορά μου και την μουσική μας.
Τελειώνοντας θα ήθελα να σε παρακαλέσω εσένα, αλλά και οποιοδήποτε πελάτη, ότι παράπονο έχει να το λέει εκείνη την ώρα, για να βλέπουμε που είναι το πρόβλημα, εξάλλου εμένα άλλη είναι η δουλειά μου η κανονική, και το μαγαζί το άνοιξα γιατί το γουστάρω, είναι το μεράκι μου, κάνω το κέφι μου, και θέλω όπως γίνετε μέχρι σήμερα να έρχετε ο κόσμος να τρώει καλά, να διασκεδάζει, να γινόμαστε όλοι μια παρέα και στο τέλος να φεύγουν όλοι ικανοποιημένοι, αυτό που κάνω το ΑΓΑΠΩ.

2016-02-23 18:40:54

Ευχαριστώ και εγώ τον κύριο για την απάντησή του.
Αλλά ας πάρουμε τα πράγματα ένα ένα και από την αρχή.
1) Λέει ότι η κριτική μου είναι εσκεμμένα αρνητική.
Εσκεμμένα για ποιο λόγο;
Ούτε το μαγαζί γνώριζα, ούτε τον κύριο προσωπικά. Πρώτη φορά ερχόμουν στο μαγαζί και μάλιστα καλοπροαίρετα και με πολύ καλή διάθεση. Το εσκεμμένα που το στηρίζει και το λέει;
2) Δεν μπέρδεψα φίλε μου καθόλου την προβατίνα με τα παϊδάκια. Και τα 2 ήταν τίγκα στο λίπος λυπάμαι εάν σας στεναχωρώ. Η δε προβατίνα ήρθε σε 10 λεπτά από την παραγγελία τα δε παϊδάκια λίγο αργότερα. Το αν ψεύδομαι ή όχι μπορούν κάλλιστα να το τεκμηριώσουν οι 2 φίλοι που ήταν μαζί μου.
3) Τα παϊδάκια ήταν λίγα σε ποσότητα, οπότε ας μην κάνει απορία στον κύριο το πως και γιατί φαγώθηκαν. Εγώ προσωπικά που έγραψα και την κριτική έφαγα λίγο, οι άλλοι 2 φίλοι έφαγαν τα υπόλοιπα. Μεταφέρω την προσωπική μου γνώμη αν και από ότι γνωρίζω ούτε οι άλλοι 2 ευχαριστήθηκαν ιδιαίτερα...
4) Για όποιον τρώει εντός Αττικής σαφώς γνωρίζει ότι δεν χρειάζεται να πας ούτε στην εξοχή, ούτε σε κάνα χωριό για να βρεις χειροποίητο (και όχι τυποποιημένο) λουκάνικο. Υπάρχουν δεκάδες ταβέρνες που έχουν. Στην τελική στην κριτική μου, πουθενά δεν γράφω ότι το λουκάνικο ήταν κακό. Ίσα ίσα που γράφω ότι μας άρεσε και ιδιαίτερα το μοσχαρίσιο. Απλώς θα προτιμούσα να μην ήταν τυποποιημένο.
5) Η τιμή δεν είναι εξωπραγματική είναι η πραγματική! 3 άτομα πληρώσαμε 69,90€ σύνολο. Ας κάνει ο κύριος την διαίρεση να δει πόσο βγαίνει κατ' άτομο.
6) Γενικώς είμαι καλοφαγάς και τρώω τα πάντα! Από χαβιάρι μέχρι πατσά. Ας δει ο κύριος τις προηγούμενες κριτικές μου και ας μου επισημάνει έστω μια που να γράφω αρνητικά λόγια για μαγαζί. Ήταν η πρώτη φορά (όπως γράφω και στην αρχή) και πραγματικά λυπάμαι πολύ.
Εάν η κριτική μου ήταν εσκεμμένη ή με εμπάθεια θα είχε άλλο ύφος. Παρόλα αυτά εγώ επεσήμανα τα αρνητικά (κατ' εμέ), αλλά ανέφερα και τα θετικά.
Ούτε το μαγαζί ήξερα (το οποίο ήταν δική μου επιλογή) ούτε τον κύριο. Σκοπός του ASK4FOOD είναι να μοιράζεται απρόσκοπτα ο κάθε χρήστης της γαστρονομικές του εμπειρίες με ειλικρίνεια, χωρίς προσωπικό όφελος ή δολιότητα.
Αυτό έκανα και εγώ.

Πάντα στην διάθεση του κυρίου, του ASK4FOOD, αλλά και των αναγνωστών για οποιαδήποτε επιπλέον διευκρίνιση.

2016-02-23 19:19:56

Φίλε μου καλέ εμένα με στεναχώρεσε που έγραψες ότι ήταν ψημένα στην πλάκα, και επιμένω ότι ήταν στα κάρβουνα, δεν υπάρχει μαντέμι στο μαγαζί, και το δεύτρο το ότι δεν παραπονεθήκατε εκεί, παρά είπατε ότι όλα ήταν καλά, όσο για την ποσότητα, παραγγείλατε απο μισό κιλό, και για τον λογαριασμό θα στα γράψω αναλυτικά 3*1.20€ ψωμί ζυμωτό ψημένο +άλλη μια φορά που έφερα χωρίς χρέωση (έτσι γίνετε πάντα),2*4.20€ τυροκαυτερή,1*3.30€ πατάτες,2*7.00€ λουκάνικο μοσχαρίσιο,1*6.00€ λουκάνικο χοιρινό,1/2 κιλό προβατίνα 11.00€,1/2 κιλό παιδάκια 11.00€,1κιλό κρασί κόκκινο ζίτσα 9.00€ + 1/2 κιλό κερασμένο, το επιδόρπιο κερασμένο πάντα, και κάτι ακόμα που τώρα μου διαφεύγη. Και πάλι σου γράφω ότι αυτό που κάνω το αγαπώ και προσπαθώ πάντα για το καλύτερο. Ευχαριστώ.

2016-08-10 13:46:51
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την dkar.