23 Φεβ 2016

Αποφασίσαμε να πάμε στα ΛΙΘΑΡΙΑ 1927 για δύο βασικούς λόγους:
- Είχαμε δει το καταπληκτικό πέτρινο σπίτι, το οποίο στεγάζει τη μπυραρία που μετρά ήδη 20 χρόνια ιστορίας, και θέλαμε διακαώς να δούμε και το εσωτερικό του. Δεν το μετανιώσαμε, ήταν εφάμιλλο του εξωτερικού!
- Διαβάσαμε τις κριτικές για το χώρο και μάλιστα μιας φίλης που έγραψε κριτική –δικαίωμα της βέβαια! - η οποία έσερνε τα εξ αμάξης στον ιδιοκτήτη και αυτό μας είχε ιντριγκάρει… θέλαμε να δούμε αν είναι όντως έτσι!

Πήγαμε λοιπόν τέσσερα άτομα μία Παρασκευή-σχετικά αργά μετά από θέατρο- και μάλιστα διστακτικά μήπως και έχει κλείσει η κουζίνα. Άδικα «ανησυχήσαμε»… ο ιδιοκτήτης- ο Νίκος -μας καλοδέχτηκε με ένα πλατύ χαμόγελο στα χείλη, σαν προσκεκλημένους στο σπίτι του. Γιατί έτσι αντιμετωπίζει τους «καλεσμένους» του, σαν φίλους που δέχεται και κάνει τα πάντα να τους ευχαριστήσει! Είναι ο άρχοντας –με τη δημοκρατική έννοια της λέξης!!! - του μαγαζιού του. Η φιλοσοφία και η στάση ζωής του (μιλήσαμε για αρκετή ώρα μαζί του…. ! ) διαχέει και αντικατοπτρίζεται και στην παραμικρή λεπτομέρεια. Βάζει την αγάπη, το μεράκι του σε ό, τι κάνει, την προσωπική του φροντίδα για να είναι όλα άψογα και να μας προσφέρει το καλύτερο.

Από τον εκπληκτικό χώρο που φέρει τη σφραγίδα του, μάλιστα μετά από 2 μέρες ξαναπήγαμε- του Αγίου Βαλεντίνου & 20η επέτειος του μαγαζιού, εορταστικά στολισμένος για την περίσταση. Για μία ακόμη φορά το απολαύσαμε- αυτό το semifreddo στο τέλος, σκέτη κόλαση!

Από τη νοστιμότατη, καλής ποιότητας κουζίνα με το ιδιαίτερο «touch» του Νίκου- πού να φάτε και το εκπληκτικό ψωμί τους! - τις απόλυτα ταιριασμένες μουσικές επιλογές, που δεν ακούς συχνά σε ανάλογους χώρους, και τους ωραίους ανθρώπους που γνωρίσαμε. Και οι τιμές…τίμιες, με αρκετές προσφορές.

Είναι μια μπυραρία- και όχι μόνο. Εδώ δοκιμάσαμε, μεταξύ άλλων, ιδιαίτερες, «εξωτικές» γεύσεις….. βούβαλο, αγριογούρουνο (με μια θεϊκή σάλτσα! ), τα οποία ήταν προσεγμένα και καλομαγειρεμένα με αγάπη και καρδιά. Δεν θα απαριθμήσω το μενού και τι φάγαμε. Όλα ήταν εξαιρετικά και θα τα ανακαλύψετε μόνοι σας, όταν το επισκεφτείτε!

Όταν δεν βγαίνεις πια τόσο συχνά έξω για φαγητό, πρέπει να αξίζει τον κόπο.
Και στα ΛΙΘΑΡΙΑ 1927 (η χρονιά που βγήκε η άδεια του σπιτιού, όπως μας είπαν! ) πραγματικά βρήκαμε ένα λόγο για έξοδο με φίλους, που σίγουρα θα επαναλάβουμε πολλές φορές!

23 Φεβ 2016

KALLIOPI21