Meat Restaurants - Γλυφάδα, Αθήνα

Βρεθήκαμε στο MOOUU μια Πέμπτη βράδυ μετά τη δουλειά. H αρχική ιδέα ήταν να πάμε με 2 φίλες χαλαρά για κάτι γρήγορο στη Γλυφάδα (φλερτάραμε πολύ με την ιδέα του sushi bar), αλλά στην πορεία χτύπησε το τηλέφωνο και προστέθηκαν κι άλλοι γνωστοί. Οπότε, για να μείνουν όλοι ευχαριστημένοι, καταλήξαμε στο ΜΟΟUU. Είπαμε, η κρεατοφαγία είναι πάντα ενδεδειγμένη λύση για όλα τα γούστα.

Το ΜΟΟUU βρίσκεται στην πλατεία Νυμφών, δίπλα σχεδόν στο Πιάτσα Καλαμάκι και το Σαρδελάκι, στον χώρο του παλιού Liberty. Έχω την εντύπωση ότι όταν πρωτοάνοιξε καταλάμβανε μόνο τον στενό αυτό χώρο, τώρα έχει επεκταθεί και δεξιά, εκεί που στεγαζόταν το Partners. Είναι δηλαδή άνετο με αρκετά τραπέζια και μάλιστα έχει κι ένα μεγάλο μπαρ. Επειδή περιβάλλεται από διάφορες ψηλές γλάστρες με φυτά, δεν μπορείς να έχεις καλή οπτική όπως περνάς απέξω, είναι κατά κάποιο τρόπο προστατευμένο από τα βλέμματα των περαστικών. Συνολικά ο χώρος αυτός περιβάλλεται από τζαμαρία, οπότε, δεν ξέρω αν πρέπει να τον θεωρήσω εσωτερικό ή εξωτερικό. Το λέω, γιατί, δυστυχώς για μένα, το κάπνισμα επιτρεπόταν κανονικότατα.

Εκτός αυτού υπάρχει και ο κυρίως εσωτερικός χώρος (που θα δείτε στα περισσότερα έντυπα και σάιτς που διαφημίζουν το εστιατόριο). Με τον μεγάλο, επιτοίχιο δερμάτινο καναπέ και το καφέ ξύλο είναι σαφώς πιο ωραίος αισθητικά, έχει κάποιο χαρακτήρα. Από την άλλη, είναι πιο μικρός, και, τουλάχιστον την βραδιά που πήγαμε εμείς, όλοι κάθονταν "έξω". Κι έτσι υποκύψαμε κι εμείς στο "έξω".

Καταλήγω λοιπόν να βάλω 2 στον χώρο, ίσως με λίγη αυστηρότητα, γιατί συνολικά μου θύμισε περισσότερο μπαρ παρά εστιατόριο. Επίσης μου φάνηκε ότι είχε αρκετό θόρυβο (δεν άκουγα καλά-καλά την φίλη που καθόταν απέναντί μου) κι εκτός αυτού, την ώρα που ήρθαν τα φαγητά μας, χαμήλωσε κι άλλο ο ήδη χαμηλός φωτισμός. Την στιγμή ακριβώς που είχα σκύψει ανυπόμονα πάνω απ' το ζουμερό κρεατάκι μου! Μας θύμισε δλδ πιο πολύ ατμόσφαιρα για να πιούμε ποτά, παρά για να φάμε. Για την ανοχή στο κάπνισμα δεν διαμαρτύρομαι αυτή τη φορά, γιατί όπως φαίνεται καθίσαμε στον χώρο καπνιζόντων...

Ως προς το είδος του φαγητού, όπως έχουν πει προηγούμενοι σχολιαστές, είναι εστιατόριο καθαρής και προσεγμένης κρεατοφαγίας με τιμές αντίστοιχες του είδους. Δηλαδή, όχι φτηνό, ούτε όμως απλησίαστο. Ας μη γελιόμαστε, η μόνη περίπτωση να κινηθείς στα 20 ευρώ είναι να παραγγείλεις κάποιο απ τα δύο μπέργκερ (με black angus ή με μπιφτέκι κοτόπουλο) που κοστίζουν 13,5 ευρώ. Αλλά προσωπικά δεν βρίσκω λόγο να φάω μπέργκερ στο MOOUU τη στιγμή που ωραιότατο και φτηνότερο μπέργκερ μπορώ να βρω στο Burger Joint λίγο παραπάνω (και όχι μόνο).

Σε κάθε άλλη περίπτωση ετοιμάσου για μίνιμουμ 25- 28 ευρώ το άτομο, αν φυσικά δεν θέλεις να πάρεις ένα πιάτο φαϊ και μόνο. Οι τιμές στα κρέατα κινούνται στα 18-20 ευρώ η μεριδα και ανεβαίνουμε. Παρολ' αυτά, νομίζω ότι είναι πιο οικονομικά από άλλα διάσημα εστιατόρια του είδους και τα πιάτα σε ποσότητα επαρκή.

Ο κατάλογος λοιπόν επιμένει κρεατοφαγικά, χωρίς πολλές εκπλήξεις. Δεν έχει τα κλασικά φιλέτα, δεν έχει το σούπερ ουάου ακριβό κρέας, έχει όμως τις μοντέρνες κοπές (πικάνια, διαφράγματα, μοσχαρίσια μάγουλα κτλ... ), στις οποίες τα μοντέρνα εστιατόρια κρεατοφαγίας μας μυούν σιγά-σιγά.

Εκείνη την βραδιά λοιπόν είπα να δοκιμάσω την πικάνια (στα 19 ευρώ) που την βρήκα ζουμερή, μαλακή και σε αρκετή ποσότητα, αν και, για να είμαι απόλυτα ειλικρινής, είχε τις ίνες της σε ορισμένες μπουκιές. Οι υπόλοιποι της παρέας παρήγγειλαν τρία μπέργκερ, από μία πικάνια ακόμα και ένα skirt steak. Οι πικάνια ήρθαν φιλεταρισμένες, medium ψημένες (μας είπαν ότι δεν την ψήνουν περισσότερο).

Σε όλα τα κρέατα μπορείς να επιλέξεις συνοδεία πατάτες τηγανιτές, πουρέ ή ψητά λαχανικά. Πήρα ψητά λαχανικά και δεν το μετάνιωσα καθόλου. Ήταν baby πατατούλες με την φλούδα τους, μια μικρή μελιτζάνα, κομμάτια κολοκυθιού και (νομίζω) ντοματούλες. Ζουμερά, χωρίς λαδίλα, συνόδευαν πραγματικά την γεύση του κρέατος και δεν βρίσκονταν εκεί μόνο για το ντεκόρ.

Από ορεκτικά πήραμε μια σαλάτα κι ένα tartare μόσχου. Δεν το παρήγγειλα εγώ και, να είμαι ειλικρινής, δεν πρόσεξα στον κατάλογο λεπτομέρειες. Συνοδευόταν πάντως από μια σαλατούλα και ήταν τόσο λεπτοκομμένο που θύμιζε ταρτάρ ψαριού. Δοκίμασα και απ τα δύο ορεκτικά την μπουκίτσα που μου αναλογούσε, αλλά δεν μπορώ να πω ότι σχημάτισα ολοκληρωμένη άποψη.

Συνολικά, όλοι τίμησαν δεόντως το φαγητό τους. Κανένας δεν παραπονέθηκε. Ίσα- ίσα που τα μπέργκερ ήταν τόσο χορταστικά που δεν φαγώθηκαν εντελώς.

Χρεώθηκε φυσικά και το απαραίτητο εμφιαλωμένο νερό (εις τριπλούν). Είναι η παγίδα όταν βγαίνεις έξω με μεγάλη παρέα. Πάνω στη συζήτηση θα πεις "φέρε άλλο ένα νερό", όχι "γέμισέ μας μια κανάτα". Και στο τέλος φτάνεις να πληρώνεις για νερό σχεδόν όσο ένα ορεκτικό.

Στο τέλος μας κέρασαν λικεράκια λιμοντσέλο και μαστίχα κι έκλεισε γλυκά η βραδιά.

Θα ξαναπάω στο Μοοuu αν μου δοθεί η ευκαιρία, γιατί το φαγητό του είναι καλό και με εξυπηρετεί η περιοχή. Το προτείνω αν βρεθείτε στη Γλυφάδα και σας αρέσει η μοντέρνα κρεατοφαγία. Με ό, τι συνεπάγεται αυτό για την τσέπη σας.

Θυμηθείτε μόνο, βραδάκια Παρασκευοσάββατα και Κυριακές μεσημέρια, να κάνετε μια κράτηση καλού- κακού. Το λέω, κρίνοντας από την κίνηση της περιοχής τις συγκεκριμένες μέρες-ώρες.