Ελληνική κουζίνα - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

διαβαζοντας τις καλες κριτικες στο ask ειπα να επισκεφτω το συγκεκριμενο μαγαζι και να παρασυρω και μια φιλη μου μαζι σε γειτονια που ειναι πολυ μακρια απο τις δικες μας αλλα καθοτι μου αρεσει να δοκιμαζω διαφορες γευσεις και να μην προσκολλωμαι σε συκγεκριμενα μαγαζια, λεω γιατι οχι. αν εξαιρεσει λοιπον κανεις τη βολτα που καναμε μιας και ειχε ηλιο ολο το υπολοιπο ηταν ολιγον απογοητευση και ειναι και η γνωμη της φιλης μου και οχι μονο η δικη μου.

για να εξηγησω λοιπον. καταρχην ειναι ενα μεγαλο γωνιακο μαγαζι με τζαμαρια, οχι κατι το ιδιαιτερο απο διακοσμηση, ενας κλασικος χωρος με τραπεζοκαθισματα. καθοτι δεν ειχε κοσμο οταν πηγαμε λογικο ειναι η εξυπηρετηση να ηταν ικανοποιητικη αλλα σε αυτο δε μπορω να ειμαι και σιγουρη τι συμβαινει οταν το μαγαζι ειναι γεματο. ο σερβιτορος παντως ηταν ευγενικοτατος.

στα φαγητα τωρα. για αρχη μας εφεραν 2 ντιπακια και ψωμι και νερο βρυσης. η φιλη μου επεμενε να παρουμε για ορεκτικο ψητη μελιτζανοσαλατα και παροτι δεν ειμαι φαν εκτος της σπιτικης δε της χαλασα το χατηρι. ενα ορεκτικο οχι απλα μετριο αλλα το αφησαμε σχεδον ολο. με την 1η πηρουνια δε το ξαναγγιξαμε και οι δυο. δεν μπορω να προσδιορισω τι ηταν αυτο που χαλαγε τη γευση αλλα σιγουρα δε θυμιζε ψητη μελιτζανα.

απο σαλατα πηραμε μια ροκα παρμεζανα οχι κατι ιδιαιτερο σαν γευση.
για κυριως παραγγειλαμε εξωχικο με κομματια χοιρινου κρεατος που ηταν σχετικα ικανοποιητικο αλλα κινηθηκε σαν γευση στο μετριο και μουσταρδατο κοτοπουλο (μπουκιες) που ηταν το μονο πιατο που οντως μας αρεσε.

για γλυκο παραγγειλαμε σουφλε σοκολατας με παγωτο και παροτι γλυκατζου απο τις ελαχιστες φορες που αφησα γλυκο στο πιατο. καθολου σοκολατα στο σουφλε. μαλλον ηταν κεικ που βαπτιστηκε σουφλε. γενικα απογοητευτηκα.

επισης και αυτο ηταν το κλου παραγγειλαμε μισο λιτρο λευκο κρασι που αρχικα η καραφα ηρθε με ενα ζωιφιο μεσα που τους το ειπα αμεσως και το αλλαξαν, γεγονος που θεωρω απαραδεκτο επιεικως και επισης επεπλεαν διαφορα ασπρα πραγματα μεσα στο κρασι και επειδη θεωρω οτι ειμαι γνωστης του κρασιου περαν του μισου ποτηριου δε το αγγιξα γιατι δεν ειμαστε να την παθουμε και να θελουμε παυσιπονα. τουλαχιστον ειχα παει με προσφορα ιντερνετικη οποτε για τα ανωτερω με το κρασι πληρωσαμε μονο 20 ευρω τα 2 ατομα γιατι αλλιως ακομη θα εκλαιγα και τα λεφτα μου και την ταλαιπωρια να φτασω μεχρι εκει.