Πολίτικη κουζίνα - Πετράλωνα, Αθήνα

Και υπαρχουν και αυτες οι στιγμες που ανοιγεις να γραψεις και δεν ξερεις ακριβως τι να γραψεις. Οι στιγμες που δεν σου παει το χερι να βαλεις ασσο αλλα θεωρεις οτι με το δυαρι κοροιδευεις αυτους που διαβαζουν. Και ειδικα οταν εχεις αποφασισει να αρχισεις να αραιωνεις λιγο τις κριτικες γιατι ο οργασμος κριτικων σε οδηγησε στο να σε εκληπαρει η ζυγαρια να κατεβεις απο πανω της η να αρχισεις να ζυγιζεσαι σε πλαστιγκες φορτιων. Επισης δεν μπορεις να αξιλογησεις αβιαστα ενα μαγαζι ως χαλια την ωρα που εκατσες εκει παραπανω απο τεσσερις ωρες και περασες πολυ καλα. Οφειλεις ομως να αναγνωρισεις οτι περασες καλα απο την μουσικη την παρεα και οχι απο τα φαγητα που σερβιρε.

Σαββατοβραδο λοιπον και αποφασισαμε να περασουμε ενα ομορφο βραδυ στο Γιαβρι το οποιο γνωρισα μεσα απο το ιντερνετ ( δεν θυμαμαι ακριβως που το ειδα ) και μου εκανε φοβερη εντυπωση το ονομα του. Επισης οι γευσεις που διαφημιζε που ηταν ανατολιτικες και πολιτικες ηταν ακριβως μεσα στις γευσεις που μου αρεσουν.

Κλεισαμε λοιπον ενα τραπεζακι και ξεκινησαμε να βρουμε κατ'αρχην που ειναι το μαγαζι. Ο δρομος που αναφεροταν το μαγαζι ειναι πεζοδρομος ( ειναι η πλευρα της Θεσσαλονικης για οσους γνωριζουν στα κατω πετραλωνα κατω απο τις γραμμες του τρενου ) οποτε οπως ειναι αντιληπτο καθως και Σαββατο βραδυ επρεπε να ταλαιπωρηθεις αρκετα για να βρεις να παρκαρεις.

Παρκαροντας λοιπον αρκετα μακρυα στην αρχη του πεζοδρομου αρχισαμε να προχωραμε προς το σημειο που ηταν το μαγαζι διασχιζοντας την οδο Θεσσαλονικης που εχει γεμισει πλεον με μαγαζακια μεζεδοπωλεια και καφε στο κατω μερος του σταθμου του τρενου. Η αληθεια ειναι οτι ειχα καιρο να παρασω και σχετικα εξεπλαγην. Σαφως βεβαια μου εκανε απορια σε ποιο σημειο ειναι το μαγαζι γιατι γνωριζωντας τον δρομο πολυ καλα ( απλα ειχα καιρο να περασω ) δεν εβρισκα με τιποτα σημειο που να ειναι καταλληλο για τετοιο μαγαζι.

Και ξαφνικα βρισκομαστε εξω απο το μαγαζι. Ενα ημιυπογειο που αν δεν κανω λαθος παλια ηταν κατι σε μαγαζι με δερματινα η κατι σε χρυσοχοειο το οποιο κατα την προσωπικη μου γνωμη δεν ειχα καμμια ελπιδα σαν μαγαζι εστιασης. ( Καθαρα προσωπικη γνωμη ) Κατεβαινοντας τα τρια σκαλακια βρισκεσαι σε ενα χωρο που θελω παρα πολυ να αιτιολογησω για ποιο λογο τον αξιολογησα ( χαριστικα ) με δυο μοναδες. Ο χωρος ειναι ενα σχετικα μικρο μαγαζακι περι τα 20 τμ το οποιο καποιος εχει παιδευτει παρα πολυ να το κανει κουτουκι γεμιζοντας τους τοιχους με παλια πραγματα παλιες φωτογραφιες καποιο παλιο ακορντεον σε ενα πολυ παλιο επιπλο και γενικα ενα απολυτα ρετρο περιβαλλον. Επισης στην δεξια μερια του μαγαζιου οπως μπαινεις μια πολυ παλια η αναπαλαιωμενη πορτα που οδηγει στην τουαλετα και συμπληρωνει το ολο ρετρο style του μαγαζιου.

Και τωρα η ερωτηση...... δεν σου αρεσε το κουτουκορετροειδες στυλ του μαγαζιου ? Οχι δεν μου αρεσε..... και δεν μου αρεσε καθαρα λογω τοποθεσιας και τιποτα αλλο. Αν αυτο τον διακοσμο τον πετυχαινα σε μια παλια μονοκατοικια σε καποιο στενακι των Πετραλωνων με μια αυλιτσα και αυτο τον υπεροχο στολισμο θα εβαζα 5/4 σιγουρα και θα μιλαγα ενθουσιασμενος. Αλλα σε ενα ημιυπογειο που απ'εξω απο την τζαμαρια περναει κοσμος και απεναντι εχει φατσα τον σταθμο του ηλεκτρικου.... οχι δεν μου αρεσε. Πολλες φορες νιωθω πολυ ασχημα που αναγκαζομαι να απαξιωνω με ευκολια θα ελεγε καποιος κατι που αλλου εκαναν πολυ κοπο να φιαξουν αλλα θεωρω οτι δεν θα ειναι και σωστο να κατσω να γραψω εδω μεσα οτι ολοι οσοι εχουν εστιατορια ειναι αψογοι και ολα ειναι υπεροχα. Καλυτερα να μην εγραφα τιποτα.

Στο βαθος του μαγαζιου ειναι ενας παγκος που σαφως ειναι η αναμονη και η καβα των ποτων και λιγο πιο περα ειναι η κουζινα ανοιχτη σε ολα τα βλεματα για να βλεπεις την καθαριοτητα του μαγαζιου και οτιδηποτε αλλο προυποθετει μια ανοιχτη κουζινα.

Μπαινοντας στο μαγαζι η υποδοχη ειναι υποδειγματικη και η εξυπηρετηση αμεση. Σε οδηγουν σε τραπεζι σε στρωνουν αμεσα σε ενημερωνουν για την παραγγελεια σε διαφωτιζουν για το οποιο φαγητο δεν καταλαβαινεις σε ρωτανε συνεχεια αν εισαι ικανοποιημενος και αν σου αρεσουν τα φαγητα ( και εκει ευγενικα εσυ λες ναι παρ'ολο που τα πιαττα ειναι ακομα γεματα ) και ειναι παντα καποιος στο οπτικο σου πεδιο οταν χρειαστει να ανανεωσεις καποιο τσιπουρο η καποιο κρασι. Η αψογη συμπεριφορα ολων οσων απαρτιζουν το προσωπικο του μαγαζιου ειναι μκι ενας ανασταλτικος παραγοντας στο να κατηγορησεις πραγματα στο συγκεκριμενο εστιατοριο.

Και ας παμε τωρα στην πληρη απογοητευση που ηταν η γευση που προσφερε το μαγαζι τουλαχιστον σε μενα. Ταλαντευτηκα πολυ αναμεσα στο 1/4 η στο 2/4 και η επιλογη ηταν σαφεστατα επιρεασμενη απο την συμπεριφορα των υπευθυνων του μαγαζιου. Κατα την ταπεινη μου προσωπικη αποψη δεν τρωγοταν τιποτα εξ'ου και ολα εμειναν στα πιατα.

Απο σεβασμο προς την προσπαθεια του μαγαζιου θα αναφερθω συνοπτικα στο φαγητο χωρις πολλα καυστικα σχολια και ειρωνιες και ευελπιστω οτι ηταν απλα μια κακια τους μερα και την επομενη φορα που θα βρεθω εκει θα γευτω κατι καλυτερο.

Πρωτο πιατο μια σαλατα με πλιγουρι που δεν ειχε κατι να σχολιασω εκτος του αναλατη 2/4

Δευτερο πιατο μια μελιτζανοσαλατα που δεν ειχε καμια γευση η οσμη μελιτζανας 1/4

Τριτο πιατο ενα σαγανακι καβουρμα με ντοματα και τυρι που εμεινε ολοκληρο ανεπαφο απο την πρωτη μπουκια και μετα 1/4

Τεταρτο πιατο ενα μοσχαρισιο λουκανικο πεταλο ( εδω θα το πω ) που ηταν το χειροτερο πιατο που εχω φαει στην ζωη μου. Σαφως κι αυτο εμεινε ολοκληρο -κομμενο στο πιατο 0/4

Τελευταιο πιατο το πολυσυζητημενο χιουμκιαρ μπεγεντι που οπως μας ενημερωσαν ηταν και το must του μαγαζιου. Ανευ κακεντρεχων σχολιων 2/4

Στο τελος μας κερασαν ενα γλυκο ονοματι σουλτανα που σε σχεση με το φαγητο ηταν ενα πιατο που περνει επαξια 4/4 και ανεβαζει τον μεσο ορο της βραδυας.

Για ολο το πακετο μαζι με καποια τσιπουρα πληρωσαμε το διολου ευκαταφρονητο ποσο των 58 ευρω. Αρκετα χρηματα για το φαγητο αλλα ενταξει λογαριασμος για την υπεροχη μουσικη βραδυα που προσεφεραν οι δυο καθ'ολα αξιοπρεπεις μουσικοι που με ενα μπουζουκι και μια κιθαρα διασκεδασαν ολο τον κοσμο με τον καλυτερο τροπο.

Νομιζω οτι το μαγαζι χρηζει δευτερης ευκαιριας και δοκιμης απο αλλους χρηστες του site και σαφως ελπιζω οτι ολο το θεμα του φαγητου ηταν μια ατυχης βραδυα του μαγειρα.