24 Φεβ 2016

Έχει τύχει να επισκεφτώ το "Έργον" στη Νέα Ερυθραία δυο-τρεις φορές τον τελευταίο καιρό, η πιο πρόσφατη πριν από 4-5 μέρες Παρασκευή απόγευμα, μαζί με έναν φίλο, κάτοικο της περιοχής, που το θεωρεί ένα από τα καλύτερα καταστήματα εστίασης στην ευρύτερη περιοχή Κηφισιάς-Νέας Ερυθραίας.

Το "Έργον" συνδυάζει το εστιατόριο με το παντοπωλείο που προσφέρει επιλεγμένα ελληνικά προϊόντα, κυρίως ΠΟΠ (προστατευμένης ονομασίας προέλευσης) και πάντως καλής ποιότητας. Ως προς το φαγητό προσφέρει ελληνική κουζίνα, ελαφρά πειραγμένη.

Οι πελάτες, εισερχόμενοι στο κατάστημα, βρίσκονται στο παντοπωλείο, ενώ τα τραπεζοκαθίσματα αναπτύσσονται σε τρεις διαφορετικούς χώρους, τον κυρίως, δεξιά του παντοπωλείου, τον ημιυπαίθριο (κατά κανόνα για τους καπνιστές) και το πατάρι. Λιτή η διακόσμηση, κυρίως με τα προϊόντα που πωλούνται στο παντοπωλείο και χρησιμοποιούνται για την παρασκευή των φαγητών.

Ευγενέστατη η εξυπηρέτηση! Οι άνθρωποι του "Έργον" μας υποδέχτηκαν φέρνοντας για καλωσόρισμα δύο ποτηράκια τσίπουρο, συνοδευόμενο από πικάντικη κοπανιστή με ψητές κόκκινες καυτερές πιπεριές. Άφησαν τους καταλόγους και πριν καν πάρουν παραγγελία, μια χαμογελαστή νεαρή κοπέλα έφερε νερό βρύσης σε δικό τους μπουκάλι και ψωμί δύο ειδών, άσπρο και μαύρο μαζί με λάδι από αυτό που πωλείται στο παντοπωλείο. "Κολυμβάρι Χανιών ΠΟΠ", μπαλσάμικο και αλάτι. Το λάδι ήταν πολύ εύγευστο και αποτέλεσε εξαιρετικό συνοδευτικό για το ψωμάκι, μέχρι να έρθουν όσα παραγγείλαμε.

Παραγγείλαμε λοιπόν και δοκιμάσαμε:
- Μπουγιουρντί με φέτα Μυτιλήνης και κεφαλοτύρι Ίου: Πολύ πικάντικη γεύση, είχε πάρα πολλές πιπεριές, σωστά εκτελεσμένο, υπερβολικά πικάντικο για τα γούστα μου.

- Σαλάτα ντάκο, με Σφακιανά παξιμάδια ολικής άλεσης, ντομάτα και ξινομυζήθρα. Τα παξιμάδια είχαν εξαιρετική γεύση, ταίριαζαν με το κρητικό λαδάκι, πολύ καλής ποιότητας και η ξινομυζήθρα, επαρκέστατη και η ποσότητα.

- Πιτάκια με κιμά, φέτα και μουστάρδα Θεσσαλονίκης. Πολύ νόστιμα και πολύ πικάντικα.

- Στριφτάρια με χοιρινή πανσέτα, τοματίνια, βούτυρο Μετσόβου, αυγά και γραβιέρα Νάξου, μια "πειραγμένη ελληνική καρμπονάρα". Τα στριφτάρια ήταν πολύ σωστά βρασμένα, το βούτυρο είχε δέσει τέλεια με τη γραβιέρα και τα αυγά, η πανσέτα ήταν πολύ νόστιμη, γενικά ένα πολύ αξιόλογο πιάτο που μας άφησε άριστες εντυπώσεις. Βέβαια, με όλα αυτά τα υλικά μόνο ελαφρύ δεν το λες...

Όταν ζητήσαμε το λογαριασμό, μας έφεραν κέρασμα γλυκό μαστίχα σε ξύλινο κουταλάκι μέσα σε ένα ποτηράκι νερό, συμπαθητικό κλείσιμο για αλλαγή γεύσης.
Το κόστος ανήλθε, μαζί με δύο αναψυκτικά, στα 18-19 ευρώ το άτομο, Εκτιμώ, συμφωνώντας με τη συμπαθέστατη Χρυσανθεμάκι, ότι το value for money θα έπρεπε να είναι λίγο καλύτερο, υπάρχει περιθώριο για καλύτερες τιμές, ειδικά στη σημερινή περίοδο οικονομικής κρίσης.

Παρά ταύτα, η γενική μου εντύπωση από το "Έργον" είναι συνολικά θετική: Όμορφος χώρος, εξυπηρετικότατοι άνθρωποι, καλό φαγητό, οι τιμές του όμως θα μπορούσαν να είναι καλύτερες! Εκτιμώ ότι αποτελεί μια αξιόλογη πρόταση για φαγητό στην περιοχή της Νέας Ερυθραίας για όποιον βρεθεί εκεί, έχοντας υπόψη ότι σίγουρα δεν είναι η πιο οικονομική λύση.

2016-03-05 09:42:07

Σας ευχαριστούμε για την κριτική σας. Θα χαρούμε πολύ να μας ξανά επισκεφτείτε και να σας γνωρίσουμε.

24 Φεβ 2016

George G.