Τοπική ελλ. κουζίνα - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Ο "Ερωντας" ειναι αλλη μια σχετικα νεα αφιξη στην περιοχη των Αμπελοκηπων, που οι "ντοπιοι" αρεσκομαστε να ονομαζουμε "Panormou Island"(πλακα εχουμε, ειναι γεγονος! ). Το λοιπον, προκειται για μια ψηλοτάβανη μονοκατοικια παλαια, που ομως εχει ανακαινηστει, εχει φρεσκοβαφτει και ειναι μια χαρα περιβαλλον για να απολαυσεις το φαγητο σου. Για την ιστορια, στην ιδια ακριβως μονοκατοικια, πριν μερικα χρονια ειχε ανοιξει ενα δηθεν "ιταλικο εστιατοριο", το οποιο θυμαμαι καλα οτι απερριψα αμεσως μολις το επισκευτηκα, και μαλιστα στην τοτε κριτικη μου στην παρουσα σελιδα, ειχα προβλεψει πως δε θα μακροημερευσει. Εκεινο εκλεισε και την θεση του πηρε ετουτο εδω το συμπαθητικο κρητικο εστιατοριο.

Φτασαμε δυο ατομα Σαββατο βραδυ αργα, μετα απο κρατηση, και μας εβαλαν σε ενα ανετο τραπεζακι, σε εναν απο τους τρεις χωρους(πρωην δωματια της μονοκατοικιας προφανως), του μαγαζιου. Ηταν γεματο, αλλα ευτυχως το περιβαλλον ηταν γενικα ευχαριστο, με μονη "παραφωνια"(τουλαχιστον για τα δικα μου, μονίμως απαιτητικα ωτα)την ζωντανη μουσικη, που ερχοταν απο ενα αλλο, διπλανο δωματιο, η οποια εχω να πω, οτι προσωπικα με βασανισε καπως. Τους αλλους πελατες ομως φαινοταν οτι οχι μονο δε βασανιζε το λαιβ, αλλα αντιθετως, μαλλον οτι τους αρεσε καταλαβα. Πιστευω οτι αυτο θα συμβαινει μονο Σαββατα η/και Παρασκευες, οποτε αν θελησω να ξαναπαω θα πρεπει να προτιμησω καθημερινη.

Το σερβις πολυ καλο, χαμογελαστο και αμεσο. Ειναι μια σημαντικη αρετή η συγκεκριμενη: Να ειναι το μαγαζι γεματο, αλλα η εξυπηρετηση ταχεια. Ο καταλογος αρκετα μεγαλος αποτελουμενος απο σαλατες, ορεκτικα και κυριως, με συνταγες και υλικα(υποθετικα τουλαχιστον)απο την Κρητη. Ενα απο τα πιατα που θελαμε αμεσως μολις το ειδαμε στον καταλογο να παραγγειλουμε, ηταν το λουκανικο γεμιστο με σταμναγκαθι. Δυστυχως ειχε τελειωσει. Ετσι ζητησαμε την αμεσως επομενη μας επιλογη που ηταν το κοτοπουλο με μπαμιες, που ομως-Φευ! - ειχε τελειωσει επισης(και δε γνωριζω αν καποιος του μαγαζιου θα με διαβασει, αλλα θεωρω σημαντικο φαουλ να μην υπαρχουν δυο βασικα πιατα του καταλογου.... ). Παμε λοιπον σ'αυτα που τελικα φαγαμε:

-Μια σαλατα πολυχρωμη με σταμναγκαθι. Αποτελουμενη απο μαρουλι, λαχανο, καροτο και βεβαια σταμναγκαθι. Χωρις να διεκδικει ευσημα πρωτοτυπιας η γευσης, τη βρηκα μια χαρα διοτι ηταν φρεσκοτατη και αρκετη ποσοτηκα.

-Αυγα ματια με στακα. Τρια αυγα τηγανητα, πανω σε πατατες τηγανιτες(που ομως μου φανηκαν μετριες γευστικα) και πλουσιο αρωμα και γευση στακας. Οπως καταλαβαινεις, το μεγαλο "κλου" του πιατου ειναι η στακα, που ομως σαν υλικο, εχει κατακλεισει την Αθηνα τα τελευταια χρονια και συνεπως δε νομιζω πως ειχε κατι παραπανω να προσθεσει.

-Κεφτεδες τηγανητοι. Εδω εχουμε φαουλ. Δε λεω, νοστιμοι και μυρωδατοι, αλλα η μεριδα απελπιστικα μικρη. Μιλαμε για 7-8 τεμαχια μικροσκοπικοτατων κεφτεδων, στο μεγεθος, φαντάσου μεγαλουτσικης ελιας. Το δε συνοδευτικο τους, μια καλουτσικη σως γιαουρτιου μονο. Η τιμη στα 6 ευρω που θεωρησα υπερβολικη.

-Χοιρινο πρασοσελινο. Γευστικα δεν ηταν κακο και ποσοτηκα αρκετο. Ομως ηρθε σχεδον σε μορφη σουπας, ενω το κανονικο πιατο δεν ειναι ετσι ακριβως. Θα περιμενα ενα αερινο αυγολεμονο που να αγκαλιαζει ομορφα το νοστιμο χοιρινο και αντι γι'αυτο ηρθε ενα μετριος γευστικά χυλός. Η τιμη του στα 8,50 ευρω που βρηκα αρκετα τσιμπιμενη.

-200ml Ρακί νοστιμη.

Πληρωσαμε για ολα 30 ευρω αλλα δε θα πρεπει να παραλειψω τα κερασματα: Αρχικα με το που καθισαμε, ηρθε ενα ντακακι (οχι πολυ μικρο και νοστιμοτατο), μαζι με 100ml ρακι. Στο τελος μας εφεραν για γλυκακι, λιγη σοκολατοπιτα και ενα μικρο μπισκοτογλυκακι με καρυδα, και τα δυο αξιοπρεπή. Στην αρχη επισης μας εφεραν και ενα εμφιαλωμενο νερο που χρεωσαν 1 ευρω.

Συμπερασματικα εχω να πω οτι το μαγαζι χρειαζεται δουλιτσα. Και σε γευση και σε επαρκεια(να υπαρχουν τα πιατα). Ναι μεν το προσωπικο ειναι γλυκυτατο και το περιβαλλον συμπαθητικο, του λειπει ομως η γευση και μια παραπανω προσοχη στις τιμες. Ελπιζω την επομενη φορα(θα δωσω σιγουρα μια δευτερη ευκαιρια-βρικεται και πολυ κοντα στο σπιτι μου αλλωστε))να δω ορισμενες βελτιωσεις σ'αυτο το επιπεδο.

Αν οχι, εχω οπωσδηποτε αλλες, πολυ πιο ενδιαφερουσες προτασεις...

Υ. Γ. Μια μικρη αλλα σημαντικη επισημανση: Αποδειξη Δεν ηρθε. Ηρθε μονο ενα χαρτακι στο οποιο φαινοταν οι τιμες και το συνολικο ποσον. Ξεχασαμε και εμεις να τη ζητησουμε, "ξεχασαν"(η ελπιζω, απλως ξεχασαν) και να μας τη φερουν.