Μοντέρνα κουζίνα - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

Λεπτές γεύσεις, πανδαισία χρωμάτων, ισορροπία υλικών, πρωτοτυπία, απόλυτη γευστική εμπειρία... Όμορφο και χαλαρό περιβάλλον, λίγο ακριβό ίσως, αξίζει όμως τα χρήματα που θα δώσεις...

Αυτή είναι η γενική εικόνα που αποκόμισα από την επίσκεψη μου στης “Βασίλαινας” και έτσι θα το περιέγραφα συνοπτικά σε όποιον με ρώταγε.

Η βραδιά ξεκίνησε όμορφα από το καλωσόρισμα. Από τον ευγενέστατο παρκαδόρο μέχρι τον σερβιτόρο που μας υποδέχθηκε και μας υπέδειξε το τραπέζι. Το περιβάλλον ήρεμο, αποπνέει μία ζεστασιά και μια διακριτική πολυτέλεια. Ο φωτισμός ιδανικός σου χαλαρώνει τη διάθεση. Το προσωπικό ευγενέστατο και εξυπηρετικό. Ακόμα και όταν έφτασαν μεγάλες παρέες ταυτόχρονα και χρειάστηκε να ανεβάσουν ταχύτητες, δεν διέκρινα καμία νευρικότητα, ένταση ή πανικό, σημάδι οργάνωσης, εμπειρίας και καλού συντονισμού. Ένα επιτηδευμένο “τουπέ” το έχουμε βέβαια αλλά θεωρώ ότι γίνεται με σκοπό να σε κάνουν να απολαύσεις μια πολυτελή περιποίηση και όχι από υπεροψία. Χαλαρώστε λίγο παιδιά, είστε όλοι γλυκύτατοι-ες, δεν χρειάζεται τόσο...

Την μουσική θα την ήθελα λίγο πιο “κλασική φαγητού” εννοώντας ότι θα προτιμούσα κάτι ορχηστρικό, κάτι από jazz κλπ.

Ως προς το φαγητό δοκιμάσαμε το μενού τους (menu degustation) και η επιλογή αυτή δεν έγινε τυχαία. Αφενός θέλαμε να γευτούμε αρκετά πιάτα για να σχηματίσουμε μια καλή εικόνα (πώς θα έγραφα κρiτική;) αφετέρου το ala carte δεν είχε και πολλές παραπάνω επιλογές από αυτά του μενού. Στην αρχή μας έφεραν ψωμάκι με συνοδεία μερικές ελιές, αλάτι και πάπρικα. Δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο, θα περίμενα κάτι πιο προσεγμένο.

Ξεκινήσαμε με την σούπα κολοκύθας η οποία ήταν ανεπανάληπτη. Όμορφα δεμένη, τέλεια υφή και πεντανόστιμη, μας προετοίμασε όμορφα για τα επόμενα. Ακολούθησαν ο γαύρος μαρινάτος, η ρέγγα και η ταραμοσαλάτα ενώ προς το τέλος το μενού περιελάμβανε πιάτα με κρέας όπως χοιρινό λαιμό με άγρια μανιτάρια και μάγουλα μοσχαριού με τραχανά. Απίστευτες γεύσεις και μυρωδιές, ο ουρανίσκος μας εξεράγη!! Το γεύμα έκλεισε όμορφα με ένα υπέροχο γλυκό αρμπαρόριζας με κυδώνι, αφρός στην υφή, διακριτικό άρωμα και γεύση...

Το μόνο αρνητικό που θα μπορούσα να πω έχει να κάνει μόνο με την ποσότητα του φαγητού. Οι μερίδες ήταν πάρα πολύ μικρές, κυριολεκτικά δυό μπουκιές ίσα-ίσα να δοκιμάσεις. Η ρέγγα και το καλαμάρι για παράδειγμα ήταν μεγέθους αντίχειρα, ο γαύρος μαρινάτος χώραγε πάνω σε μια μπρουσκέτα μεγέθους bake roll, λίγο καλύτερα ήταν τα πράγματα με τα κρεατικά αλλά και πάλι πολύ μικρές οι ποσότητες. Φαντάζομαι αυτό είναι λόγω μενού όπου προσφέρονται πολλά πιάτα και ότι στα αντίστοιχα ala carte οι μερίδες θα είναι φυσιολογικές. Επιφυλάσσομαι για την επόμενη επίσκεψη μου.

Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 35 ευρώ το άτομο συν το νεράκι το εμφιαλωμένο (ερωτηθήκαμε για βρύσης) συν τα ψωμάκια που χρεώνονται 1,80 το άτομο εάν θυμάμαι καλά. Στο wine list μπορείς να βρεις πολύ καλά κρασιά σε τιμές προσιτές από 19 ευρώ και άνω.

Συνοψίζοντας λοιπόν θα έλεγα ότι η "Βασίλαινα" δικαίως συγκαταλέγεται στο top εστιατόρια κρατώντας πιστά μια παράδοση χρόνων και βεβαίως αποτελεί κόσμημα για τον Πειραιά μας. Σίγουρα δεν είναι το μέρος όπου μπορείς να επισκέπτεσαι συχνά (τουλάχιστον οι περισσότεροι από εμάς) αλλά είναι μια σίγουρη επιλογή για κάποια ιδιαίτερη περίσταση ή για ένα καλό δώρο στον εαυτό σας και τον-ην σύντροφο σας.

Καλή σας όρεξη καλοφαγάδες μου, να περνάτε τέλεια!! Και μην ξεχνάτε: Λίγο κρασάκι, ένα μεζεδάκι και τα φιλαράκια μας, και όλα γίνονται πιο όμορφα...