Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Μεταξουργείο - Πλ. Βάθης, Αθήνα

Στην προηγουμενη κριτικη μου, για τον Ακροβατη στην πλατεια Βαθης, εσπευσα να γραψω οτι προκειται για μια συνοικια "υποβαθμισμενη", απ'αυτες που ενας ανθρωπος των καπως πιο "κυριλε" περιοχων, μαλλον δε θα ενοιωθε ανετα. Η τυχη τα'φερε ετσι(τα θεατρα της περιοχης ειναι η αιτια) που βρεθηκα λιγες μερες μετα, στην ιδια περιοχη, στα δυο βηματα απο τον Ακροβατη, αυτη τη φορα σε μια συμπαθεστατη παλια ταβερνα, με την πατινα του χρονου μεν, αλλα οτι πρεπει για καλο φαγητο, δε.

Τα Βαρελια λειτουργουν απο τη δεκαετια του 30(! ) και οι ανθρωποι που λειτουργουν την επιχειρηση ανηκουν ουσιαστικα στην τριτη γενια. Ο χωρος ειναι ο κλασικος της παλιας ταβερνας, με την ανετη σαλα και σε καποια σημεια, με τα βαρελια τοποθετημενα ετσι που να δημιουργουν μιαν οροφη κατω απο την οποια καθεσαι για να φας. Το περιβαλλον ευρυχωρο και καθαρο και οι εσωτερικοι τοιχοι επενδυμενοι με πετρα, ετσι που να δινει μιαν επιπλεον ευχαριστη νοτα. Εμεις(δυο ατομα)φτασαμε βραδακι Δευτερας και μαλιστα αργουτσικα-μετα τις 11-οπου ειδαμε το μαγαζι με αρκετον κοσμο, πραγμα που μας εκανε εντυπωση. Ωστοσο, λογω της απλας, θα βρεις τραπεζι σιγουρα δηλαδη. Η κοπελα που μας υποδεχτηκε, χαμογελαστη και προθυμη, μας εφερε ταχυστα καταλογο. Μαγαζι κρεατοφαγιας ειναι βεβαια και συνεπως οι επιλογες ειναι κρεας, ορεκτικα, σαλατες(κλασικα πραγματα, αλλα λιαν επιθυμητα πολλες φορες). Πηραμε:

-Μια ποικιλια κρεατικων δυο ατομων, ωστε να εχουμε την ευκαιρια να αξιολογησουμε περισσοτερα πραγματα. Περιειχε κεμπαπ, λουκανικο, μπριζολα, σουβλακι χοιρινο και σουβλακι κοτοπουλο.. Συνοδευοταν με πατατες τηγανητες(φρεσκιες πεντανοστιμες), λιγες πιτουλες, τζατζικι(δικο τους προφανως, γιατι ηταν εντονο και υπεροχο) καθως και λιγη ντοματα και κρεμμυδι ψιλοκομμενο. Ολα ηταν πολυ νοστιμα, ζουμερα και καλοψημενα. Η τεχνη στο ψησιμο, ειναι κατι που "φωναζει" οταν το βρεις!

-Σαλατα εποχης αναμικτη. Μαρουλι, λαχανο, καροτο, ολοφρεσκα και δροσερα, σε σωστη-πλουσια ποσοτητα, με καλο ελαιολαδο και φρεσκο λεμονι.

-Κολοκυθακια τηγανιτα. Κομμενα σε μπαστουνακια, ετσι που να θυμιζουν πατατες, τραγανα, χωρις περιττα λαδια και επιπλεον προσθηκη τριμμενης γραβιερας. Η ποσοτητα μικρουλα, αλλα με 3,50 ευρω, τι περιμενες να παρεις? Εντιμο σε σχεση με την τιμη του το πιατο.

-Μισο κιλο κρασακι χυμα κοκκινο, πολυ καλο, απ'αυτα που εχει γινει ζητουμενο να βρεις στα περισσοτερα μεζεδοπωλεια.

Αρχικα μας εφεραν μπολικο ψωμακι νοστιμο και νερο βρυσης σε γυαλινο μπουκαλι. Στο τελος κερασματακι, λιγος χαλβας του μπακαλη-οχι κατι σπουδαιο αλλα μια χαρα.

Πληρωσαμε για ολα 26 ευρω.

Ειναι φορες που θες ενα απλο αλλα καλο φαγητο. Που θες να ξεφυγεις απο τις "πειραγμενες" γευσεις και την "πρωτοτυπια" καποιων ευφανταστων πιατων που πλεον συναντας παντου. Που θες να φας ενα κλασικο καλοψημενο κρεας, μαζι με την πατατα την νοστιμη, την μαμαδιστικη και μια σαλατα ολοφρεσκη χωρις πολλα-πολλα. Ε, σε τετοιες στιγμες, θελεις ενα μαγαζι σαν τα Βαρελια. Ενα μαγαζι που αδικειται απο την θεση του(που παρεμπιπτοντως, μια χαρα ασφαλης περιοχη μου φανηκε τελικα), αλλα που εχει τη σταθερη πελατεια του, τον κοσμο που το γνωριζει και το επιλεγει. Μια ταβερνα που θα φας σωστα, εντιμα, νοστιμα, οικονομικα και ανετα.

Πηγαινε και θα με θυμηθεις!