Ιταλία - Ιλίσια - Χίλτον, Αθήνα

Προ ημερών, ήρθε σπίτι κολλητός φίλος και με ξεσήκωσε να φάμε παρέα ριζότο και πίτσα στο δεύτερο κοντινότερό μου εστιατόριο, μετά το 5Φ για το οποίο έγραψα πέρσι. Το OROSCOPO (O) λοιπόν, που έκλεισε αισίως μια τριακονταπενταετία, αφού νομίζω ότι άνοιξε για πρώτη φορά το 1981, μας φιλοξένησε για ένα πλουσιοπάροχο και γευστικότατο δείπνο. Στα χρόνια που μεσολάβησαν, το επισκέφθηκα τουλάχιστον 3-4 φορές, αλλά θα είχα περίπου καμιά δεκαριά χρόνια να το τιμήσω, αφού στην περσινή γευσιγνωσία, όντας νέος -τριών μόλις μηνών μέλος του site- και δίσκουφος ακόμα, δεν είχα προσκληθεί.

Ως παλιός γνώστης του χώρου και ως άτομο που λατρεύει την ιταλική πάστα, αλλά και ως γείτονας του Ο, ήταν αδύνατο να απορρίψω την πρόταση του παλιόφιλου και να μην ξαναζήσω έτσι τις παλιές καλές στιγμές απ’ το κλασικό αυτό στέκι!

Απόλαυσα τον χώρο, το εξυπηρετικότατο και ευγενέστατο προσωπικό και προφανώς τα ανεπηρέαστα απ’ τον χρόνο πεντανόστιμα ζυμαρικά του και όχι μόνο. Παρότι, σχεδόν τα πάντα έχουν ήδη αναφερθεί πέρσι απ’ τους πρωτοπόρους γευσιγνώστες μας, δεν μπορώ κι εγώ παρά να δώσω δυο πινελιές απ’ την τελευταία προσωπική μου εμπειρία. Στο κάτω-κάτω, πήγα ως άγνωστος μεταξύ αγνώστων, χωρίς καν κράτηση, αφού άλλωστε απέχει 3-4 μόνο λεπτά περπάτημα απ’ το σπίτι μου και θα σας καταγράψω όσο γίνεται αντικειμενικά τις εντυπώσεις μου της φετινής χρονιάς.

Λειτουργούν καθημερινά από 12.30-01.00. Για τους γείτονες όπως εγώ, δεν υπάρχει πλέον υπηρεσία delivery, αλλά μπορεί κάποιος να παραλάβει επί τόπου πακέτο φαγητών (take away), με βάση τις σαφώς χαμηλότερες τιμές του τελευταίου καταλόγου delivery. Για τα νεότερα μέλη μας θα προσθέσω επίσης ότι το Ο βρίσκεται στο παρκάκι δίπλα απ’ το Caravel, δυο μόλις βήματα απ’ το Hilton και την Εθνική μας Πινακοθήκη, ενώ είναι ακριβώς απέναντι απ’ το Νοσοκομείο του Συγγρού.

Καθίσαμε μέσα και θυμήθηκα τον παλιό κλασικό χώρο, που ωστόσο ανακαινίστηκε προ ετών, με τις απαλές παλ αποχρώσεις σε σιελ, ροζ και μπεζ, τα καθίσματα από ανοιχτόχρωμο ξύλο, τα λινά τραπεζομάντιλα, κάποιους μοντέρνους πίνακες, τα ράφια με τα κρασιά στην εσοχή του τοίχου, το πατάρι με τα 3 τραπέζια, αλλά και τις πεντακάθαρες τουαλέτες και βέβαια τη μοναδική θέα έξω στο πάρκο. Θα πρέπει να έχει συνολική χωρητικότητα περίπου 100 ατόμων, μέσα και έξω, ενώ ο καλαίσθητος εξωτερικός χώρος, συνήθως για το εξάμηνο Απρίλη – Οκτώβρη, είναι πνιγμένος στα δένδρα, αλλά και τις ζαρντινιέρες με τα φυτά και λουλούδια!

Το συνολικό προσωπικό κουζίνας και εξυπηρέτησης, περί τα 10 άτομα, ήταν απόλυτα κατηρτισμένο για το αντικείμενο της εστίασης και το αναλυτικό τους μενού, αλλά προ παντός με εντυπωσίασε η ευγένεια και η προθυμία τους απέναντι στους θαμώνες και τις επιθυμίες τους!

Και βέβαια, το όνομα, OROSCOPO, είναι αυτό που μας παραπέμπει σε αστρολογία, αστρολόγους, και ζώδια, ειδικά δε σε ό, τι σχετίζεται με την ακριβή ώρα και την τοποθεσία γεννήσεώς μας. Αλλά πιστεύω ότι οι περισσότεροι τουλάχιστον, τα κατέχετε όλα αυτά καλύτερα από μένα. Έτσι, λοιπόν, για να ξαναθυμηθούμε το μαγαζί, οι ιδιοκτήτες του φρόντισαν, στο πρόσθιο τμήμα του δαπέδου του παταριού, που φαίνεται πανοραμικά απ’ την αίθουσα, να φιλοτεχνήσουν τα 12 ζώδια, με τη σειρά που βρίσκονται στον ζωδιακό κύκλο. Θα πρότεινα μάλιστα, να έβαζαν από ένα φωτάκι σε κάθε ζώδιο, και αυτό να παραμένει αναμμένο για όλη την αντίστοιχη περίοδο του ζωδίου. Τώρα, ας πούμε, να ήταν αναμμένο το λαμπάκι των ιχθύων, κ. ο. κ.!! Εναλλακτικά, θα μπορούσαν να φωτίσουν το αντίστοιχο ζώδιο, με μετακινούμενο φως απ' το δάπεδο του παταριού, ή με προβολάκι απ' την κυρίως αίθουσα! Τι λέτε, δεν είναι κάτι απλό και πρωτότυπο;;

Ας περάσουμε όμως στα εδέσματα, ιταλικής κυρίως έμπνευσης και γαστρονομίας. Δεν θυμάμαι κατά πόσον ο κατάλογος ανανεώθηκε με την πάροδο των ετών. Ο σημερινός πάντως κατάλογος περιλαμβάνει καμιά 15αριά ορεκτικά (8-10 €), δύο τουλάχιστον σούπες (~ 8 €), καμιά 10αριά σαλάτες, περίπου στην ίδια τιμή, μια ντουζίνα τουλάχιστον ζυμαρικών (~ 7-13 €), καμιά 10αριά πίτσες, περί τα 10-12 €, καθώς και 2 ριζότο, σε αντίστοιχες τιμές. Υπάρχουν ακόμα ψαρικά-θαλασσινά, μπακαλιάρος, σολομός και λαβράκι, περί τα 10-18 €, 20 πιάτα της ώρας, περί τα 10-15 €, καθώς και 5-6 μενού φιξ, περί τα 20-30 € το άτομο.

Η λίστα των ποτών είναι κι αυτή πλήρως ενημερωμένη σε κρασιά, μπύρες, αποστάγματα και αναψυκτικά στις τρέχουσες τιμές. Ανάμεσα στα καλά χύμα κρασιά, περιλαμβάνονται στα λευκά, οι ποικιλίες μαλαγουζιά και μοσχοφίλερο, ενώ στα ερυθρά, το merlot και το αγιωργίτικο, με τιμή λίτρου στα 10.90 €. Οι ιδιοκτήτες, που δεν είναι διόλου φειδωλοί στα κεράσματά τους, κερνάνε -συνήθως όπως μαθαίνω- στα δύο μπουκάλια κρασί, το 2ο!! Θα επανέλθω όμως στα κεράσματα, με τη συγκεκριμένη παραγγελία του φαγητού μας, που θα σας περιγράψω ευθύς στη συνέχεια.

Στην αρχή, μας έφεραν κανάτα με φιλτραρισμένο κρύο νερό βρύσης, που ανανεώθηκε στην πορεία, κερνώντας μας τα εξαιρετικά -φουρνιστά απ’ τον σεφ- καρβελάκια ψωμιού, με 2 ντιπ, νομίζω κόκκινης πιπεριάς και αγγουριού-τουρσιού.

Παραγγείλαμε ένα ορεκτικό, τυρί ταλαγάνι σχάρας και μια πρασόσουπα, την οποία διαπιστώσαμε, στη συνέχεια, πως μας την κέρασαν. Για κυρίως πιάτα διαλέξαμε δύο ριζότο, ένα με γαρίδες, τυρί πεκορίνο και πράσο, και ένα με μανιτάρια και θυμάρι. Ήταν και τα δύο άψογα χυλωμένα, τεκμηριώνοντας την πολυετή εμπειρία του αρχιμάγειρα!
Επίσης, από τις πίτσες διαλέξαμε την πεπερόνε, η οποία είχε ακόμη μοτσαρέλα και σαλάμι, και ήταν ό, τι καλύτερο για μια κλασική, εύγευστη πίτσα.

Τα φαγητά μας τα συνοδέψαμε με μια μπύρα, ενώ, στο τέλος ακολούθησε κι άλλο κέρασμα, από τα γλυκά τους: ένα cheesecake κι ένα μους μιλφέιγ. Τα κερασμένα γλυκά, υποθέτω δικής τους παρασκευής, μας συγκίνησαν ιδιαίτερα, ως μία ακόμη ευγενής χειρονομία του κλασικού πλέον ιταλικού εστιατορίου της Αθήνας.

Ο λογαριασμός, με το κέρασμα του ψωμιού, της σούπας και των γλυκών, ανήλθε στο ποσό των 48 €, και ήταν μια πολύ ευχάριστη έκπληξη, γιατί κυριολεκτικά απολαύσαμε ένα χορταστικό και ποιοτικό δείπνο!! Η τιμή κατ’ άτομο, χωρίς το ποτό, ανέρχεται σε 22 € (κατηγορία 17/25 €), γεγονός που σημαίνει ότι το Ο συνιστά πολύ καλό value for money (για μένα 3 στα 4! ).

Συμπερασματικά, σας συστήνω ασφαλώς το OROSCOPO και σας το προτείνω για ένα ευχάριστο γεύμα ή δείπνο, στο κέντρο της πόλης μας. Προσωπικά, σκοπεύω να το τιμήσω και πάλι, αυτή τη φορά στον εξωτερικό τους χώρο, μπροστά στο πάρκο, αφού η άνοιξη που κοντοζυγώνει θα μου επιτρέψει σύντομα να το επισκεφθώ με την παρέα μου!