Ιαπωνία - Sushi - Περιστέρι, Αθήνα

ανοιξε καινουριο εστιατοριο με sushi στα δυτικα? Γιατι οχι, σαν λατρεις λοιπον του sushi, ηρθαμε.
Κατ αρχην ο χορος ειναι σχετικα μικρος, αλλα ζεστος. Ωραια graffiti στους τοιχους. Χαλαρη μουσικη. Τα παιδια του σερβις χαμογελαστα και προθυμα, σε οτι ζητησεις. Ο καταλογος απλος και περιεκτικος.

Παραγγειλαμε: yuzu combo, yuzu roll, volcano roll, chicken roll. Sahsimi salad, tunα tataki. Και ενα ρολο που μας προσφερε ο σεφ! μας ειδε πεινασμενους και ειπε να μας χορτασει! πολυ καλο εκ μερους του!

Στα της γευσης τωρα: combo τα ειχε ολα, τονο, σολωμο, λαυρακι, χελι, γαριδα, ρολα(δυο τυπων) sashimi τονο σολωμο, λαβρακι. Φρεσκοτατα ολα, το λεω διοτι πολλοι το λενε αλλα οχι ολοι το τηρουνε. Λεω τωρα.... Οπως επισης εχουμε πει οτι sushi = φρεσκο ψαρι.

Yuzu roll νοστιμοτατο και σαλτσουλα τελεια!
Volcano roll καυτερο οσο πρεπει, ουτε πηρε φωτια το στομα μας ουτε που ειναι το καψιμο? Εγω τουλαχιστον τρωω καυτερα και πικαντικα κι αυτο ηταν μια χαρα.
Chicken roll για πρωτη φορα εφαγα αλλο κρεας σε ρολο, εκτος ψαριου, μπορω να πω οτι με ξαφνιασε πολυ μα πολυ ευχαριστα. (εαν δεν ειχαμε κι αλλα παραγγειλει και μετα ειμασταν σκασμενοι, θα παραγγελνα, ακομη ενα! ).

Η σαλατα sashimi δροσερη και νοστιμη. Χωρις υπερβολες και περιτες σαλτσες, να καλυψουν τυχον ατελειες.

Το tataki δεν το δοκιμασα (δεν προλαβα) ειπαν οτι ηταν τελειοοοο...
Το ρολο που μας προσφεραν ηταν κατι σαν california roll, αλλα με κατι επιπροσθετο υλικο μεσα και ενα dressing αρωματικο και πλουσιο. Ξεχασα να ρωτησω τι ηταν. Το νερακι στην κανατα ανανεωθηκε χωρις να ζητηθει, μονο στην αρχη. Μετα η κοπελα ερχοταν κοιτουσε και μας το ανανεωνε. Επισης ρωτηθηκαμε εαν ολα καλα, μια δυο φορες, παρ ολο που το κατω επιπεδο ηταν γεματο και στο μπαρ ηταν κανα δυο παρεες(απο οτι μαθαμε ηταν ενας εκ των ιδιοκτητων, μπραβο τους που ειναι κι αυτοι παροντες και δειχνουν το αναλογο ενδιαφερον, για οτι αφορα το μαγαζι τους. ).

Ο λογαριασμος στην ωρα του και με την αποδειξουλα του. Προσφορα για γλυκο, αλλα δεν κατεβαινε τιποτα αλλο (καποιοι εξυπνοι σταματησαν για κατι αλλο πριν, μην και δεν χορταιναν, υμαρτον)! Θα ηταν κριμα να το εφερναν και να εμενε.
Γενικα σαν εμπειρια, μπορω να πω οτι ηταν απο τις καλυτερες που ειχα εδω και πολυ καιρο. Ολα ηταν πολυ ικανοποιητικα και σε σχεση τιμης και συνολικης εμπειριας, ανετα αξιζει το τεσσαρι. Θα ξαναπαω σιγουρα, αξιζει να στηριζουμε νεους ανθρωπους που προσπαθουν να κανουν την διαφορα.