Πολίτικη κουζίνα - Κηφισιά, Αθήνα

Κάποιες κριτικές αργούν να γραφτούν! Δεν ξέρω γιατί αλλά έτσι γίνεται! Ίσως επειδή πρέπει πρώτα να κατασταλάξουν τα συναισθήματα! Ίσως πάλι επειδή πρέπει να γραφτούν σωστά ώστε να αποδίδουν την αλήθεια χωρίς παρερμηνείες ή ωραιοποιήσεις! Σε αυτή την κατηγορία ανήκει και το "Μπαρμπαλέξης"!

Ήταν το Σάββατο 13/2 όταν αποφασίσαμε ότι έπρεπε έστω και με ολιγοήμερη καθυστέρηση να κόψουμε την τούρτα των γενεθλίων του μικρού μας! Ναι, το αντράκι μας έγινε κιόλας 2 ετών και ναι όπως καταλαβαίνεται το γνωστό τρίο ξαναχτύπησε γευστικά, αυτή τη φορά επιλέγοντας πολίτικες γεύσεις!

Ας ξεκινήσουμε από τα δύσκολα! Μα γιατί βάζεις 2άρι για το χώρο σε ένα εστιατόριο αισθητικά άρτιο που σε ταξιδεύει με ένα ονειρικό σχεδόν μαγικό τρόπο στην Κωνσταντινούπολη, αποφεύγοντας με μαεστρία το κιτς που συχνά υπάρχει σε εστιατόρια του είδους; Και έχετε δίκαιο! Ο χώρος είναι για μεγαλύτερη βαθμολογία! Δυστυχώς όμως η ατμόσφαιρα μας τα χάλασε! Έχουμε λοιπόν και λέμε:

1) Χάρτινα σουπλά! Και μάλιστα ασπρόμαυρα! Κάτι που παρέπεμπε σε φωτοτυπία! Εντάξει μπορεί να είναι ακραίο αυτό που λέω αλλά δεν μπορεί ένα εστιατόριο που δεν εκπροσωπεί την μοντέρνα κουζίνα και ταυτόχρονα σέβεται τον εαυτό του να μην έχει υφασμάτινα τραπεζομάντηλα! Ιδιαίτερα όταν αυτά υπάρχουν ακόμα και στις πιο μέτριες ταβέρνες! Πείτε το παραξενιά αλλά τι να κάνουμε έχουμε και εμείς τις δικές μας!

2) Τσιγάρο! Φτάνοντας στο εστιατόριο και μιας και ήμασταν από τους πρώτους ζητήσαμε το τραπέζι μας να είναι σε χώρο που δεν καπνίζουν! Μας απάντησαν ότι σε όλο το εστιατόριο απαγορεύεται το κάπνισμα! Και εμείς βέβαια χαρήκαμε..!!! Μέχρι τις 23:00... οπότε βγήκαν τα τασάκια! Και η ατμόσφαιρα έγινε ντουμάνι!

3) Ζωντανή μουσική! Θα μου πείτε τώρα και δικαίως, βρε παιδί μου σε πείραξε η ζωντανή μουσική! Όχι βέβαια! Το αντίθετο μάλιστα! Την απολαύσαμε δεόντως! Και ωραίες φωνές είχαν τα παιδιά και σε σωστή ένταση ήταν! Εντάξει το πρόγραμμα είχε λίγο Νταλάρα παραπάνω, σε σημείο που νομίζαμε ότι ο εν λόγω τραγουδιστής είχε την καλλιτεχνική επιμέλεια το προγράμματος!!! Αλλά ήταν πολύ καλά! Το πρόβλημα ξεκίνησε λίγο μετά τις 23:00 οπότε έκαναν την εμφάνισή τους πάνω στα τραπέζια μας πανεράκια με γαρύφαλλα κερασμένα από το μαγαζί για να πετάξουμε! Και δεν ήταν μόνο στο δικό μας τραπέζι! Ήταν σε όλα! Όταν ένα εστιατόριο αξιώσεων μετατρέπεται σε μπουζουκλερί ενοχλεί και έχει επίπτωση στη βαθμολογία του!

Πάμε τώρα στο θέμα που μας αφορά! Τη γεύση! Εννοείται βέβαια ότι για ακόμα μία φορά η παραγγελία υπήρξε κτηνώδης! Έχουμε λοιπόν και λέμε αναλυτικά!
1) Πίτα! Τί να πει κανείς που τα έχουν πει όλοι! Υπέροχη! Αέρινη και τραγανή ταυτόχρονα! Ό, τι ξέραται για τις λαγάνες μέχρι τώρα απλά ξεχάστε το!

2) Πατάτες τηγανιτές! Χεράτες και ωραία τηγανισμένες χωρίς καθόλου λαδίλα!

3) Τεμπούλι! Κατά την άποψή μου μία αποτυχημένη απομίμηση της γνωστής λιβανέζικης σαλάτας! Μέτρια, ελαφρώς καυτερή και άνοστη! Σαφώς και προτιμώ την κλασική εκδοχή της!

4) Αλί Ναζίκ! Υπέροχο! Πουρές μελιτζάνας με γιαούρτι και μυρωδικά! Και από πάνω κοκκινιστός κιμάς! Τέλειο!

5) Χειροβομβίδες! Τί να πει κανείς! Τραγανή κρούστα από πλιγούρι γεμισμένη με αρνίσιο κιμά και μυρωδικά! Από τα καλύτερα πιάτα και ένας πολύ καλός λόγος για να ξαναπάμε!

6) Λαχματζούν! Λεπτή τραγανή πίτα και από πάνω νόστιμος κιμάς με μια ελαφρά αψάδα! Αρκετά νόστιμο και, αντίθετα με ότι φαντάζεται κανείς, ελαφρύ!

7)Σις Κεμπάπ! Αρνίσιος κιμάς άψογα ψημένος με όσο λίπος χρειάζεται για να είναι νόστιμο χωρίς να γίνεται βαρύ και μπουχτιστικό!

8) Γιαουρτλού κεμπάπ! Ότι ξέρατε μέχρι τώρα για το γιαουρτλού απλά ξεχάστε το! Υπέροχη σάλτσα γιαουρτιού με μυρωδικά! Ανάλαφρη, έδινε τέλεια ισορροπία στο λιπαρό κεμπάπ!

9) Τηγανιά του "Μπαρμπαλέξη"! Εδώ λίγο τα χαλάσαμε! Δεν ξέρω τί ήταν αυτό που έφταιξε περισσότερο. Το ότι έφτασε τελευταία ίσως και να έπαιξε τον πιο καταλυτικό ρόλο! Παρόλα αυτά αν και ήταν πολύ νόστιμη κατά τη γνώμη μου ήταν αρκετά βαριά! Το γεγονός ότι περιείχε σουτζούκι και παστουρμά, ενώ η τηγανίτα πατάτας ήταν τηγανισμένη σε βούτυρο, σίγουρα δε βοηθούσε. Ιδιαίτερα αν δεν υπάρχει εξοικείωση με αυτά τα αλλαντικά που κακά τα ψέματα ή τα λατρεύεις ή τα μισείς!

Ήπιαμε 1/2 κιλό λευκό κρασί, 1/2 κιλό ροζέ και 3 αναψυκτικά!
Στο τέλος μας κέρασαν τα γλυκά! Πολύ καλό το κιουνεφέ, νόστιμο καζάν ντιπί και μία καρυδόπιτα που δεν μας άρεσε καθώς υπερίσχυαν τα μπαχαρικά σε τέτοιο βαθμό που κούραζαν!

Το σέρβις ήταν πολύ γρήγορο, επαγγελματικό και πολύ ευγενικό! Εκτιμήσαμε μάλιστα το γεγονός ότι ενώ έγινε ένα λάθος στην παραγγελία μας καθώς μας έφεραν άλλη τηγανιά από αυτή που παραγγείλαμε εντούτοις αυτό αποκαταστάθηκε άμεσα και πολύ γρήγορα είχαμε το πιάτο που θέλαμε! Στα συν η ύπαρξη ασύρματου POS για όσους θέλουν να πληρώσουν με κάρτα καθώς δεν αναγκάζει τον κάτοχό της να σηκωθεί από το τραπέζι!

Ιδιαίτερη αναφορά χρειάζεται στο άψογο value for money! Εμείς για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 65 ευρώ! Ποσό που μάλλον θεωρείται μικρό για το μέγεθος της παραγγελίας μας!
Αν θα ξαναπάμε! Φυσικά και ναι!
Προτείνεται ανεπιφύλακτα!