Τσιπουράδικα - Ουζερί - Ομόνοια - Κάνιγγος, Αθήνα

α) Το μαγαζί λέγεται Στοά.
β) Είναι ανακαινισμένο σχετικά πρόσφατα αλλά παλιό στέκι.
γ) Είναι ένα από τα κλασικά ουζερί της Θεμιστοκλέους/Μπενάκη (βλ. Αθηναϊκό, Τράτα, Ανδρέας, Μυτιληνιός) που συμπληρώνουν το μεγάλο παλμαρέ των ουζερί του κέντρου (όλως ενδεικτικά: εντός της Βαρβακείου, Λέκκα, πλ. Θεάτρου, Μπούσγου κτλ).

Γαστρονομικά καθαρά μιλώντας είναι σε όλα άνω του μετρίου αλλά πουθενά -από ό, τι έχω καταναλώσει- φοβερό. Έχει ωραία βραστή σαλάτα (να μην λειώνουν τα λαχανικά αλλά όχι "αμερικάνικα" ήγουν άβραστα-στον ατμό), καλά μαυρομάτικα, κλασικά γαύρο-μαρίδα στο τηγάνι, φάβα, πολύ καλό και άνω του μέσου όρου χταποδάκι σχάρας, συμπαθέστατες κατεψυγμένες καραβιδοουρές με κετσαπομαγιονέζα, σωστές κουτσομουρίτσες, τηγανιτή γαρίδα ΟΚ, σαρδέλα ψητή νόστιμη, πολύ καλή ταραμοσαλάτα με άσπρο ταραμά. Στα ούζα δεν υφίσταται καμιά φοβερή ποικιλία. Υπάρχουν safe choices.

Το service είναι το κλασικό γρήγορο αλλά διεκπεραιωτικό, αν και πρόσφατα (προ εικοσαημέρου-μηνός) είχαμε και μια άτυχη στιγμή: καθότι θα βρισκόμασταν μεγάλη παρέα δύο εξ ημών πήγαν από 'κει να πουν "κράτα ένα τραπέζι για οκτώ άτομα στις 2:30". Όχι μόνο το είχε δώσει στις 2:40 (ναι, αργήσαμε 10 ολόκληρα λεπτά) αλλά ήταν και της λογικής "να ήσασταν σωστοί εσείς, εγώ καλά έκανα αφού στις 2:30 δεν ήσασταν εδώ". Κάτσαμε διότι έτυχε να φύγει μια παρέα. Σε κάθε περίπτωση είναι από τα μαγαζιά που παίζει το μάτι των εργαζόμενων και δεν ανάβεις κερί στον Άη Φανούρη για ένα ουζάκι ακόμα. Το χαλβαδάκι θα έρθει μόνο του κατά τα ειωθότα. Η απόδειξη επίσης.

Μακρόστενος εσωτερικός χώρος σε ισόγειο πολυκατοικίας με μεγάλη τζαμαρία να χαζεύεις την Θεμιστοκλέους μην και χάσεις κανένα ιστορικό γεγονός... Δεν έχει εξωτερικό χώρο αλλά το πλάι (όχι η πρόσοψη δηλαδή) έχει ανοιχτή τζαμαρία στον εσωτερικό κοινόχρηστο (;) χώρο της πολυκατοικίας. Σε έναν διάδρομο δηλαδή. Δεν είναι πηγμένα τα τραπέζια. Σε κάθε περίπτωση είναι φρέσκο το μαγαζί, βαμμένο προ διετίας σε λευκό-μπλε τύπου θαλασσινό, η ατμόσφαιρα είναι -ακόμα και σε ώρα μέγιστου φόρτου- άνετα ανεκτή. Υποκειμενικώς μου λείπει "κάτι" αν και αγαπώ το κέντρο της Αθήνας καθολοκληρία και η κουζίνα του σίγουρα δεν είναι κακή.

VfM: έχει το ίδιο πρόβλημα που έχουν όλα τα ουζερί. Πουλάει ούζο, το οποίο -ως εμφιαλωμένο- ενσωματώνει φόρους και επιβαρύνσεις που δεν έχουν τα χύμα τσίπουρα/κρασιά/ρακές. Δηλαδή ΜΕ τα ουζάκια σας και να φάτε (όχι να τσιμπήσετε) υπολογίστε περί τα 15-18 ευρώ κατά κεφαλήν. Νομίζω ότι είναι λίγο κάτω από τον συνοικιακό ανταγωνισμό σε τιμές.

Γενικό σχόλιο: είναι όλα του ΟΚ, τίποτα δεν είναι φοβερό. Κάποιοι το λατρεύουν και το έχουν στέκι -κυρίως Παρασκευή απομεσήμερο. Εμένα μου κάνει ότι στερείται κάτι ιδιαίτερου για να γουστάρεις γι' αυτό και η βαθμολογία που του έχω δώσει είναι μεγαλύτερη από το πόσο αρέσει σε εμένα. Ενδείκνυται για χειμώνα οπότε ο εσωτερικός χώρος είναι καλλίτερος από άποψη τηγανίλας/τεκεδιάσματος σε σχέση με την πλειοψηφία του ανταγωνισμού. Overall τίμιο και αν δεν ψάχνεις "κάτι" στα μαγαζιά που πας, σίγουρα είναι πολύ καλό. Ή ίσως για σένα έχει αυτό το κάτι.

Περιφερειακά σχόλια: παρκάρισμα μόνο βράδυ, πρωί/μεσημέρι (ώρες γραφείων) ούτε κατά διάνοια. Είναι δυο λεπτά με τα πόδια από τον ηλεκτρικό της Ομόνοιας. Το κοινό είναι κοινό (χοχο) με αυτό των λοιπών ουζερί της Θεμιστοκλέους/Μπενάκη: επαγγελματίες της περιοχής με πρώτους και καλλίτερους δικηγόρους και συμβολαιογράφους, παλιοί Αθηναίοι με τσάντες από ψώνια και νεαρόκοσμος που ψάχνεται. Αξίζει σίγουρα δοκιμή.