Μουσικά Μεζεδ/λεία - Καλλιθέα, Αθήνα

Η καλογραμμένη κριτική της φίλης Nemo με έβαλε σε διλήμματα. Ημέρα Τρίτη 23/2/2016 και γύρω στις 19.30 το βράδυ, ψάχναμε να κάνουμε μια χαλαρή έξοδο σε σχετικά κοντινή περιοχή, που να μην είναι αποκλειστικά για φαγητό καθώς η όρεξη δεν ήταν τεράστια. Και εκεί μπαίνει το δίλημμα από τις κριτικές της φίλης μας. Καφενείο της Κατερίνας (σας είχα ξαναγράψει γι'αυτό) ή το ισπανικό Μαύρο Πρόβατο (χωρίς να παραπέμπει εμφανώς στη χώρα της Ιβηρικής) ;;;

Και ενώ θα διαφωνήσω με τη βαθμολογία του φαγητού με τη φίλη Nemo, δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω μαζί της! Και αυτό γιατί ήταν αρκούντως περιγραφική και λεπτομερής που τελικά ενώ δεν αποτυπώνεται απόλυτα στη βαθμολογία μου, είχα μια ευχάριστη έξοδο.

Τα τελευταία χρόνια πήξαμε στα Μαύρα Πρόβατα στην εστίαση, κάνουν πάταγο όμως! Το συγκεκριμένο δε νομίζω να είναι αδερφάκι με τα πολύ επιτυχημένα μεζεδοπωλεία και σίγουρα το ύφος του είναι διαφορετικό και δεν επικεντρώνεται στον τομέα του φαγητού. Ας τα πάρουμε ένα-ένα....

H πρόσβαση όπως αναφέρθηκε είναι εύκολη και το παρκάρισμα τη συγκεκριμένη ώρα και μέρα πανεύκολο, ακριβώς απ'έξω. Πρόκειται για περιοχή γεμάτη πολυκατοικίες, πολύ κοντά στο ποτάμι, ανάμεσα στη Θησέως και την παλαιά παραλιακή με κατεύθυνση στον Πειραιά. Σε πολύ κοντινή απόσταση, νομίζω, δεν υπάρχουν ανταγωνιστές.

Μπαίνοντας θα αντικρύσετε ένα γωνιακό μαγαζάκι, χωρίς να έχουν πέσει πολλά χρήματα. Πάτωμα δεν υπάρχει, μπόλικο λευκό χαλικάκι θα πατάτε και τα παπούτσια σας ίσως ασπρίσουν. Καλή διάθεση να έχετε, εμένα προσωπικά με παραπέμπει σε καλοκαιρινές εποχές, οπότε ένα credit για επίσκεψη εκείνους τους μήνες το πήρε. Ο χώρος δεν είναι πολύ μεγάλος, άσε που μπορεί να βουλιάξεις αν δεν κάθεσαι στους ξύλινους γωνιακούς πάγκους και να αισθανθείς μπόμπιρας 4 ετών που βρίσκεται στο νηπιαγωγείο. Έχει την πλάκα του. Κατά τα άλλα ο φωτισμός είναι χαμηλός και ατμοσφαιρικός, μπορείς να καθίσεις αρκετές ώρες αν έχεις καλή παρέα.

Προσοχή όμως γιατί εγώ αναφέρομαι σε παρέες που έχουν σκοπό να τα πουν και να τα πιούν με λίγο από τσιμπολόγημα. Τα τραπέζια είναι ξύλινα και καλής ποιότητας, εμείς καθίσαμε στο θαλασσί. Οι τέντες τους καλοκαιρινούς μήνες ανοίγουν, τώρα τον χειμώνα υπάρχουν κάποιες σομπές τοποθετημένες ψηλά.

Η εξυπηρέτηση έγινε απο 2 κοπέλες που μάλλον βρίσκονταν εναλλάξ στην κουζίνα και το σέρβις. Ευγενέστατες και πρόθυμες, γνώριζαν το μενού και τι προσφέρουν, δεν χάνοντουσαν για αρκετή ώρα και στο τέλος μας αποχαιρέτισαν. Κάτι μου λείπει στο να βάλω άριστα, ένας λόγος ήταν πως το τελικό ποσό ανακοινώθηκε προφορικά.

Πάντως μου άρεσαν 2 λεπτομέρειες:

1) Το ψωμι ερχόταν σε μεγάλο κουτί που τοποθετούμε τα μπισκότα, περιείχε και τα αλατοπίπερα και δεν χρεωθήκαμε κάτι. Επίσης το νερό βρύσης που ερχόταν (χωρίς να ζητηθεί) σε διαφορετικές φιάλες ποτών. Σε εμάς πχ ήταν σε φιάλη Grey Goose, δίπλα σε Beefeater και κάπου αλλού σε Metaxa. Πεντακάθαρες όλες τους.

2) Φαίνεται πως το παλεύουν με διάφορες δημιουργίες όπως μπισκοτάκια κλπ, τοποθετημένα κοντά στο μπαρ σε όμορφες θήκες. Το ίδιο ισχύει και με τα σκεύη τους. Φαίνεται πως έχουν αγάπη γι'αυτό που κάνουν.

Ο κατάλογος δεν είναι πολύ μεγάλος, έχει αρκετές επιλογές συνοδευτικές. Καμιά 10αριά μεζέδες,4-5 σαλάτες και 5-6 κρεατικά. Σε θαλασσινό υπάρχει μόνο μπακαλιάρος. Οι τιμές αρκούντως ικανοποιητικές, τόσο όσο χρειάζεται να φας χωρίς να ξεπαραδιαστείς...

Η παραγγελία μας:

- Μπρουσκέτα του πεθερού στα 3 ευρώ. Ψημένο ψωμί ολικής/ζέα, καραμελωμένο κρεμμύδι, απάκι Κρήτης, κρεμώδες τυρί και πιπεριά Φλωρίνης. Το ψωμάκι νόστιμο, τα κρεμμύδια γλυκά όσο πρέπει αν και σε μεγάλα κομμάτια ενώ και το τυρί κρέμα ήταν πλούσιο σε ποσότητα. Το απάκι ομολογώ δεν το θυμάμαι να έκανε αισθητή την παρουσία του. Ευχάριστο πιάτο με πολύ απλή παρασκευή. Όπως θα μπορούσες να φτιάξεις μια απλή και γρήγορη παραλλαγή στο σπίτι σου.

- Σαλάτα Χανούμισσα στα 5 ευρώ. Πράσινη σαλάτα με απάκι Κρήτης, ψητό χαλούμι και βινεγκρέτ από μπαλσάμικο και μέλι. Άνευρη, άοσμη με μουλιασμένα τα λαχανικά. Προσοχή, δεν εννοώ ταλαιπωρημένα και όχι φρέσκα. Το απάκι ήταν τόσο λεπτοκομμένο που δεν το καταλάβαινες, σαν τριγαρόχαρτο. Τώρα για τη βινεγκρέτ... Ούτε στο ελάχιστο δεν την κατάλαβα, πραγματικά όμως καθόλου. Ούτε υποψία ώστε να δώσει μια σπιρτάδα. Το χαλούμι ήταν σχεδόν πανέ, μέτριας ποσότητας και γεύσης. Μια σαλάτα που ΔΕΝ θα έφτιαχνα γευστικά ούτε στο σπίτι μου (από πλευράς μπαλσάμικο/μελιού). Σα να βοσκούσαμε ένα πράγμα.

- Φωλιά χοιρινή στα 5 ευρώ. Αυτό που ήρθε ήταν ένα μεγάλο κομμάτι ψωμί με απλωμένο πάνω του κομμάτια χοιρινού, θυμάρι (νομίζω) και κόκκινη πιπεριά. Τα κομμάτια χοιρινού ήταν προ-ετοιμασμένα, πάντως το ζουμάκι απλώθηκε σχετικά καλά στο ψωμί. Οι συνοδευτικές πατατόφλουδες ήταν αρκετές και επαρκείς γευστικά για να συνοδεύσουν το πιάτο, ελαφρώς πιο αλατισμένες. Εγώ προσωπικά πιο πολύ καναπέ θα το έλεγα και όχι φωλιά αφού τα υλικά ήταν απλωμένα πάνω στο ψωμί και όχι μέσα.

- 1/4 κρασί ημίγλυκο στα 2 ευρώ, απλώς ΟΚ και χωρίς να βαράει.

- Για γλυκό είχαμε δει στον κατάλογο τη λάβα σοκολάτας με παγωτό, αλλά είχα δει και μπανόφι να προσφέρεται. Επιλέξαμε μπανόφι στα 4.5 ευρώ, όπως συμβαίνει σε κάθε ευκαιρία. Οι προσδοκίες μας διαψεύστηκαν καθώς ήταν μετριότατο και άγευστο με κυρίαρχο συστατικό την καραμέλα, σαν βουτύρου γευστικά και αρκετά έντονη, λιγωτική. Η βάση θα μπορούσε να ήταν πιο τραγανή και φρέσκια. Μας φάνηκε σα να τρώμε ψωμί.

Σύνολο στα 19.5 ευρώ, προφορικά.

Οι εντυπώσεις γευστικά μέτριες και ίσως οι επιλογές δεν ήταν σωστές καθώς υπάρχουν και άλλες προτάσεις όπως πχ τηγανιά καταϊφι χοιρινό, σκιουφικτά, λουκάνικα-πανσέτες, μανιτάρια. Αυτό που σίγουρα πρέπει να αλλάξει είναι o φούρνος μικροκυμάτων που ανά τακτά διαστήματα ακουγόταν αυτό το ΚΛΙΝΚ ότι κάποιο πιάτο είχε ετοιμαστεί. Ενώ το πακέτο που έχουν είναι ελκυστικό, πρέπει να δώσουν λίγο περισσότερη βάση στην παρασκευή των πιάτων τους για να μη φαίνεται πως είναι ξεπέτα και ελαφρώς ερασιτεχνικά. Άλλωστε, στην πινακίδα τους αναφέρεται και η λέξη mezedes οπότε πρέπει να δικαιολογήσουν αυτό που γράφουν.

Παρά τα όσα έγραψα για το φαγητό, ΝΑΙ το προτείνω σαν ένα μέρος χαλάρωσης με την παρέα σου ή και για ζευγάρια. Μπορείς να κάτσεις χαλαρά με ποτάκι και να τσιμπήσεις και κάτι ώστε να πάει κάτω πιο εύκολα. Νομίζω πως το καλοκαίρι θα είναι ακόμα καλύτερα. H φίλη Νemo τα έχει τονίσει με κάθε λεπτομέρεια στην κριτική της και πολύ καλά έκανε που πρόσθεσε αυτό το μαγαζάκι στο σάιτ. Αναφέρει ρητά πως δεν πρόκειται να φας στη ΣΠΟΝΔΗ.

Υ. Γ Επειδή υπάρχουν παρεξηγήσεις από διάφορα μέλη του σάιτ, παιδιά... αυτό το σάιτ φτιάχτηκε σαν ημερολόγιο του κάθε χρήστη με σκοπό να βοηθήσουμε τους άλλους χρήστες και επισκέπτες να "φιλτράρουν" καταστήματα για τις επόμενες εξόδους τους με το μικρότερο δυνατό ρίσκο αποτυχίας/μεγαλύτερο δυνατό ρίσκο επιτυχίας και εν συνεχεία να διαβάζουν και οι καταστηματάρχες για να διορθώνουν τα λάθη τους. Δεν είμαστε Blind Taste για να περιμένουμε να επιβραβευθεί ΜΟΝΟ η κριτική μας και να μη μας νοιάζει για τους υπόλοιπους. Το λέω γιατί έχει τεθεί τέτοιο θέμα... Άλλωστε δεν κυνηγάμε και κάποιο χρηματικό έπαθλο σαν το τηλεπαιχνίδι του Star Channel...