Ψαροταβέρνες - Κυψέλη, Αθήνα

Και ναι, ήρθε η ώρα να σας πω για μία ακόμα γευστική μου απόδραση στη μεγάλη μας πόλη… Και αυτήν την φορά έχω να σας διηγηθώ μία εξαιρετική γευστική εμπειρία αλλά και εμπειρία εξυπηρέτησης…

Πήρα με την παρέα μου το τρόλεϋ με αριθμό 2 και σε περίπου 15 λεπτά βρεθήκαμε από Σύνταγμα στην Πλατεία Κυψέλης. Κυριακή γαρ και η κίνηση ελάχιστη.... Κατηφορίσαμε λίγο προς τις αρχές της Φωκίωνος και καθώς σκεφτόμασταν που να γευματίσουμε, μου ήρθε στο μυαλό ο «Βλάσης».
Και λέμε: δεν πάμε να δοκιμάσουμε; Και πήγαμε να το δοκιμάσουμε…
Θα σας πω ότι όποιοι σκέφτονται να πάνε στην περιοχή με αμάξι ας το ξανασκεφτούν λίγο γιατί τους βλέπω να δυσκολεύονται.

Ο καιρός αν και χειμώνας ήταν αρκετά ζεστός κι έτσι κάτσαμε στον περιφραγμένο με νάυλον εξωτερικό τους χώρο. Σε λίγο που θα ανοίξει ο καιρός και θα είναι πιο εύκολο να κάτσεις στα τραπεζάκια που απλώνουν στην πλατεία της Φωκίωνος Νέγρη θα είναι και πιο όμορφα για κάποιον να το επισκεφτεί και θα μαζεύει περισσότερο κόσμο.
Πάντως και τώρα, κάθε φορά που περνάμε από μπροστά του και κυρίως τα μεσημέρια των Κυριακών, είναι πάντα γεμάτο.

Ήμασταν δύο άτομα αλλά επειδή είχε αρχίσει να σουρουπώνει και να αραιώνει ο κόσμος, μας έβαλαν σε τραπέζι αρκετά μεγάλο. Ήταν απλά στρωμένο με χασαπόχαρτο με την επωνυμία τους, λαδόξιδο, αλατοπίπερο κτλ.
Γρήγορα ήρθε ο νεαρός που εξυπηρετεί. Αυτό το παιδί σου δίνει την αίσθηση ότι ξέρει πάρα πολύ καλά την δουλειά του. Τον ακούγαμε κι όταν έπαιρνε και στους άλλους παραγγελίες και ξεκαθάριζε ποια ψάρια μπαίνουν σε τηγάνι, ποια θέλουν μόνο σχάρα, τι του έχει απομείνει διαθέσιμο, πόσα περίπου γραμμάρια είναι κι αν είναι αρκετό για να καλύψει τις ανάγκες της παρέας που θα το έπερνε. Κι όλα αυτά με χαμόγελο και καλή διάθεση. Έτρεχε σαν σβούρα κι αν και είχε βοήθεια κι από έναν ακόμα σερβιτόρο, τα κατάφερνε όλα τέλεια κι από μόνος του. Τα είχε όλα υπό έλεγχο και έμοιαζε ακούραστος. Αυτό το ταβερνάκι είναι πολύ τυχερό που τον έχει κι ακόμα πιο τυχεροί είμαστε εμείς οι πελάτες του που εξυπηρετεί.
Μακάρι να είχαν πολλά εστιατόρια έναν τέτοιον σερβιτόρο…

Για σαλάτα πήραμε ραδίκια ιταλικά σπαρτά. Γλυκά και πολύ σωστά βρασμένα. Είχαν το λεμόνι στο πλάι τους. Λάδι και αλάτι βάλαμε όσο θέλουμε εμείς αφού υπήρχαν στο τραπέζι μας. Η καλύτερη λύση για να μη μας έρχονται πιάτα διαφορετικά απ’ ότι θα τα θέλαμε.
Μία γαρίδες σαγανάκι. Ήταν μαλακές και με καθαρισμένο σώμα. Είχαν αφήσει πάνω τους μόνο το κεφάλι και την ουρά τους. Κολύμπαγαν σε μία απίστευτα νόστιμη κόκκινη σάλτσα με μπόλικο λευκό τυρί. Για να μην αφήσουμε ούτε σταγόνα από την σάλτσα παραγγείλαμε και δεύτερη φορά ψωμί. Από τα καλύτερα σαγανάκια που έχω δοκιμάσει.
Δύο τσιπούρες ιχθυοτροφείου στη σχάρα. Όταν μας τις φέρανε μας ρώτησαν αν θέλουν να μας τις καθαρίσουν περισσότερο. Επειδή οι τσιπούρες δεν έχουν ιδιαίτερα πολλά κόκκαλα και με το σωστό άνοιγμά τους μπορείς να τα αποφύγεις, αναλάβαμε δράση οι ίδιοι. Ένα ζευγάρι δίπλα μας, ζήτησαν να τους καθαρίσουν το ψάρι και το έκαναν με ευχαρίστηση.

Αφαιρέσαμε τη λευκή, καλοψημένη και ζουμερή σάρκα και την ποτίσαμε με το λαδολέμονο που μας είχαν φέρει. Ήταν μεγάλες και χορταστικές μα πάνω απ όλα νόστιμες.
Αφού καθαρίσαμε τα χέρια μας με τα αρωματικά μαντιλάκια τους, συνεχίσαμε να απολαμβάνουμε το ούζο μας και την συζήτησή μας.
Τότε ξαναήρθε ο νεαρός και μας ρώτησε τι γλυκό θα θέλαμε να μας κεράσουν. Είχαν δύο και διαλέξαμε την καρυδόπιτα που ελάχιστα αργότερα ήρθε στο τραπέζι μας.

Ο λογαριασμός ήταν 32 ευρώ και πιστεύω ότι ανταποκρίνονταν πλήρως στα όσα δοκιμάσαμε.
Θα σας πω, λοιπόν, να πάτε στο ψαροφαγείο του «Βλάση». Αξίζει η βόλτα στην Κυψέλη για να γευτείτε ψαρομεζέδες σε αυτό το εστιατόριο.. Και αν καλοκαιριάσει και άλλο θα απολαμβάνετε τα ψαρικά σας στο άπλωμα με θέα την καταπράσσινη πλατεία…
Μέχρι το επόμενο γευστικό ταξείδι σας στέλνω χαιρετισμούς και καλή όρεξη!: -)