Μεζεδοπωλεία - Χαϊδάρι - Αιγάλεω, Αθήνα

Έχοντας προτίμηση γενικά σε ταβερνάκια, μεζεδοπωλεία και στα ποικίλα μαγαζιά ελληνικής κουζίνας, δεν ήταν δυνατό να περάσω στο ντούκου το ΜΕΖΕΡΑΚΗ, που πήρε το όνομά του από τα εδέσματα που μας προσφέρει, δηλαδή μεζέ και ρακή, όπως μας θύμισε στην κριτική του ο φίλος VAGELIS. Τόσο αυτός όσο και ο ΙΩΓΙΑΝΝΗΣ, μας το περιέγραψαν με κάθε λεπτομέρεια και με επηρέασαν στο να το επισκεφθώ.

Το μαγαζί βρίσκεται στο Χαϊδάρι, στην κεντρική πιάτσα που είναι η οδός Καραϊσκάκη, κάθετη στη Λεωφόρο Αθηνών πριν το Παλατάκι και περίπου 6 τετράγωνα κάτω από αυτή. Εμείς (συνολικά τρία άτομα) πήγαμε πριν από 10 μέρες. Τα βράδια, το παρκάρισμα είναι κάπως προβληματικό και θέλει λίγη υπομονή ή ανέλπιστη τύχη. Εναλλακτικά, αν πάτε με το Μετρό και κατεβείτε στο τέρμα, στην Αγία Μαρίνα, είναι ένα ευχάριστο περπάτημα περί τα 12-15 λεπτά!

Το ΜΕΖΕΡΑΚΗ άνοιξε στις αρχές του 2014 και στα 2 αυτά χρόνια χαλάει κόσμο, χάρη στην εξαιρετική κουζίνα του, με σαφείς Κρητικές επιρροές, αλλά όχι μόνο, καθώς και το άψογο σέρβις. Είναι ανοιχτό καθημερινά, η κουζίνα από 20.00-01.30, ενώ τις Κυριακές ανοίγουν από τις 2 το μεσημέρι, πάλι μέχρι αργά το βράδυ. Υπάρχει συνήθως ζωντανή λαϊκή μουσική τις Κυριακές τα μεσημέρια και τις Τετάρτες τα βράδια. Επειδή το μαγαζί δεν είναι πολύ μεγάλο, μας είπαν ότι είναι καλύτερα να προηγηθεί τηλεφωνική κράτηση, ειδικά τις Τετάρτες και τα Σαββατοκύριακα.

Εξωτερικά υπάρχει όμορφη αυλίτσα για τους καλοκαιρινούς μήνες και για τον χειμώνα υπάρχει ο εσωτερικός χώρος, που είναι λιτός αλλά ζεστός, έχει μικρή μπάρα και γωνίτσες με φυτά, συνδυάζοντας το παραδοσιακό με το μοντέρνο. Η ατμόσφαιρα τα βράδια είναι πολύ όμορφη και φυσικά επικρατεί κυρίως νεολαία, υποθέτω από παρέες φοιτητών, κατοίκους των γειτονικών δυτικών προαστίων, αλλά -κρίνοντας από το σάιτ μας- και από κάθε γωνιά της Αθήνας.

Τα πρόθυμα παιδιά δεν άργησαν να μας εξυπηρετήσουν, φέρνοντάς μας τα ψωμάκια στο καπέλο και την κανάτα με το νερό. Ήπιαμε μισό λίτρο από το θαυμάσιο ημίγλυκο κόκκινο κρασί τους, και καταλήξαμε στα εξής φαγητά.

Μία μερίδα σκιουφιχτά (Κρητικά) μακαρόνια με απάκι, μια εξαιρετική κολοκυθοκεφτέδες με φέτα, μια πρωτότυπη σαλάτα έγκλημα, με φράουλες, ντοματίνια και ρόκα, και 2 μερίδες Κρητικό μοσχάρι μπρούσκο, (εμπνευσμένο άραγε από την ομώνυμη τηλεοπτική σειρά;;), που ήρθε μέσα στην κόκκινη κατσαρόλα τους, και ήτανε έξοχα φιλετάκια μοσχαρίσιου κρέατος, με κατακόκκινη βέβαια πηχτή σάλτσα, λιωμένο τυρί, μανιτάρια και φοβερές πατάτες τους!

Πληρώσαμε για όλα αυτά το ποσό των 49 € (κανονικός λογαριασμός με απόδειξη), οπότε χωρίς το κρασί μας ήρθε 45 €, δηλαδή από 15 € στο κεφάλι, τιμή πολύ λογική για όλα αυτά τα χορταστικά αλλά και ποιοτικά πιάτα!

Μας κεράσανε ωραίο γλυκό, κορμό σοκολάτας, που ήταν ό, τι έπρεπε για την τελική μας γεύση.

Το μενού περιλαμβάνει και διάφορα άλλα μεζεδάκια και κυρίως πιάτα, όπως π. χ., στάκα με αβγά και απάκι, τον έρωτα του σεφ, που είναι κοτόπουλο α λα κρεμ με μανιτάρια, τηγανιά μανιταριών, φωλιά κοτόπουλου, χοιρινό φασκιωμένο, κοντοσούβλι, μαριναρισμένες πανσέτες, αρνάκι τσιγαριστό, και άλλα πολλά. Τα περισσότερα πιάτα στοιχίζουν από 5 έως 10 € και για τον λόγο αυτό βάζω 4 στο vfm, που νομίζω πως το δικαιούνται απόλυτα, για την όλη προσπάθειά τους και το τελικό γαστρονομικό αποτέλεσμα!

Θα προσθέσω κλείνοντας πως και τα άλλα ποτά (αναψυκτικά, μπύρες, κρασιά, ρακή κ. λπ. αποστάγματα) είναι όλα κοστολογημένα σε χαμηλά επίπεδα, οπότε πίνετε και τρώτε άφοβα!

Δεν θέλει και ρώτημα ότι το συστήνω σαν μέρος που αξίζει τον κόπο να το τιμήσετε με φιλικές σας παρέες, για μια ενδιαφέρουσα βραδινή σας έξοδο, με ποτάκι, έστω κι αν για πολλούς ξεφεύγει από τα καθιερωμένα στέκια του αθηναϊκού κέντρου ή των βορειο-νοτίων προαστίων!!