Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Τα πράγματα με το συγκεκριμένο μαγαζί είναι απλά & πάντα ίδια όπως ίδιος είναι και ό χώρος (που προφανώς από άποψη δεν πρέπει να έχει ανακαινιστεί ποτέ! ).
Το όνομα του μαγαζιού τα λέει όλα: ΤΑΒΕΡΝΑ ο Μιχάλης. Δηλαδή Ταβέρνα τελεία! τίποτα λιγότερο… αλλά και τίποτα περισσότερο. Δεν προσπαθεί να μιμηθεί εστιατόριο και αυτό είναι το ωραίο της ιστορίας. Πάντα σταθερή ποιότητα φαγητού και νορμάλ τιμές.

Για όσους λοιπόν δεν βαριούνται να διαβάσουν...
Τετάρτη βράδυ γύρω στις 20:30 καταφθάνουμε στο μαγαζί η σύζυγος μου, ο φίλος μου με την γυναίκα του και η αφεντιά μου.

Χώρος:
Τον εσωτερικό χώρο του μαγαζιού είμαι σίγουρος πως κάποτε θα τον έβλεπες σε Ελληνική ταινία ως μια λουξ ταβέρνα! Πλέον μετά από τόσα χρόνια είναι μια ξεχασμένη στο χρόνο ταβέρνα λίγο μελαγχολική, τουλάχιστον ο εσωτερικός χώρος. Ίσως πρέπει λίγο να αλλάξει τα χρώματα στα έπιπλα/ καρέκλες γιατί γενικά η όλη κατάσταση είναι λίγο μουντή… Το να γέμιζε τους τοίχους με κάδρα/φωτογραφίες από Ελληνικές ταινίες ίσως να ταίριαζαν και να άλλαζαν λίγο την ατμόσφαιρα.
Η αυλή το καλοκαίρι γενικά είναι λίγο πιο συμπαθητική, λόγω του ότι ανοίγει λίγο το μάτι σου με τα φυτά που έχει γύρω γύρω από την μάντρα του μαγαζιού.

Εξυπηρέτηση:
Πάντα με το χαμόγελο στα χείλη οι σερβιτόροι που δουλεύουν στο μαγαζί σίγουρα δουλεύουν εκεί από όταν ξεκίνησε η ταβέρνα! Ταιριάζουν απόλυτα με την ατμόσφαιρα της συγκεκριμένης ταβέρνας! Βέβαια όλοι μα όλοι τους είναι γρήγοροι και εξυπηρετικοί! Μάλιστα ένας συμπαθητικός κύριος χρησιμοποιεί και την δική του αργκό κατά την παραγγελία στα πιάτα του καταστήματος:
Κολοκυθάκια Β = Κολοκυθάκια Βραστά
Άρωμα Γαλλίας = Τζατζίκι
Χόρτα χαζά = Βλίτα!!! Κτλ….
Αξίζει να σου πάρει παραγγελία ο συγκεκριμένος συμπαθέστατος κύριος!

Γεύση:
Οι γεύσεις είναι απλές, καθαρές και νόστιμες!
Όσα έχουμε παραγγείλει, όσες φορές έχω πάει στη συγκεκριμένη ταβέρνα, είναι φρέσκα και καλομαγειρεμένα!
Σίγουρα αξίζει να δοκιμάσετε το σπέσιαλ μπιφτέκι τους το οποίο είναι πολύ-πολύ νόστιμο και ζουμερό, περιχυμένο με ψιλοκομμένη ντοματούλα από πάνω… Όνειρο!
Πολύ νόστιμο αντίστοιχα είναι και το ψητό του συκώτι!

Τιμή:
Στη συγκεκριμένη μας επίσκεψη πήραμε τα εξής:
Φρεσκοφρυγανισμένο ψωμάκι το οποίο στο φέρνουν στην αρχή μαζί με μία κανάτα νερό, χόρτα, κολοκυθάκια βραστά, πατάτες τηγανιτές *2, κολοκυθάκια τηγανητά, τζατζίκι μία μερίδα αρνίσια παϊδάκια και 4 μπιφτέκια σπέσιαλ. Και αυτή τη φορά όλα ήταν νόστιμα και φρέσκα! Ήπιαμε μισό κιλό λευκό κρασί, 2 coca-cola και για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε ~78€. Στο τέλος μα κεράσανε ένα πήλινο μπολ γιαούρτι με μέλι ή και γλυκό του κουταλιού κυδώνι!

Το συγκεκριμένο μαγαζί νομίζω πως πρέπει να διατηρήσει την ίδια καλή ποιότητα, τις ίδιες καλές τιμές και το ίδιο εξυπηρετικότατο service. Αυτό το οποίο ίσως θα έπρεπε να δει κάποια στιγμή είναι να προσθέσει κάποιες πινελιές στο χώρο, ώστε να αποκτήσει λίγο χαρακτήρα!
Σίγουρα μία value for money ταβέρνα προς τα βόρεια της Αττικής!