Ταβέρνες με τραγούδι - Νέα Ιωνία, Αθήνα

19/2/2016 Παρασκευή βράδυ, 5 άτομα

Χαιρετίζω και πάλι την κοινότητα του Ask4food. Παρατηρώ πως υπάρχουν πολλοί νέοι φίλοι, οι οποίοι πήραν "στα σοβαρά", το γράψιμο για την μεγάλη μας αδυναμία, το φαγητό και την εστίαση.

Πέρασε πάλι πολύς καιρός, με πολλές και νέες ασχολίες. Μ' αυτά και μ' αυτά δεν βρήκα καθόλου χρόνο, να γράψω για τις ενδιαφέρουσες επισκέψεις στα εστιατόρια της αγαπημένης και πολυταλαιπωρημένης μας, Αθήνας. Θα προσπαθήσω τις επόμενες μέρες να κάνω μία μίνι ανασκόπιση από τις κυριότερες στιγμές, τις θετικότερες και τις αρνητικότερες.

Αιτία της επανεκίνησης, αυτής της γευστικής διαδρομής, από το συμπαθέστατο αυτό γειτονικό ταβερνάκι, ήταν η προηγούμενη και κατά την γνώμη μου, άδικη κριτική του φίλου dkar. Δεν θα αναλωθώ σε λεπτομέρειες επί της κριτικής του, αλλά θα παραθέσω την δική μου οπτική και γευστική γωνία.

Το εν λόγω ταβερνάκι, μπήκε στην ζωή μου εδώ κ λίγα χρόνια. Όταν το πρωτοεπισκέφθηκα, έσπευσα να το προσθέσω στις λίστες του αγαπημένου μας ιστότοπου, διότι η καλή ποιότητα των πρώτων υλών ήταν έκδηλη. Μετά βέβαια ξέχασα να γράψω και κριτική. Ποτέ δεν είναι αργά!

Όπως προανέφερα, είναι στον στενό γειτονικό μου κύκλο και έτσι το έχω επισκεφθεί αρκετές φορές. Από την πρώτη στιιγμή, αναγνώρισα την καλή ποιότητα των κρεάτων αλλά και την απειρία διαχείρησης του πολισχιδούς θέματος της εστίασης, από τους ιδιοκτήτες. Με τον καιρό ο τρόπος εξυπηρέτησης διορθώθηκε και μαζί αρκετά από τα στοιχεία που χώλαιναν.

Ας πάμε τώρα στις λεπτομέρειες. Ο χώρος είναι απλοϊοκός, ζεστός και συμπαθητικός με πολλά στοιχεία φορκλορ, άλλα όμορφα και άλλα αταίριαστα. Θυμίζει παλαιού τύπου καπηλιά. Το ατού του, για τους θερινούς μήνες, είναι ο εξωτερικός χώρος του. Μια άνετη πλατειούλα, σε μία ήσυχη γειτονιά. Μία μικρή όαση, πίσω από την πολύβουη Λ. Ηρακλείου, κοντά στον σταθμό του τρένου, της Ν. Ιωνίας. Το παρκάρισμα, συνήθως άνετο.

Η εξυπηρέτηση είχε και έχει διακυμάνσεις. Είναι αδιαπραγμάτευτα φιλική έως και διαχητική κάποιες φορές. Αν κάποιος το επισκεφθεί για πρώτη φορά, μπορεί να παρεξηγήσει την καλή διάθεση και την πληθωρικότητα του ιδιοκτήτη και να τον περάσει για αγενή. Κάτι που το ξεπερνάς, αν ξανάρθεις και νιώσεις την οικειότητα που ξεχυλίζει. Το σερβίρισμα γίνεται εξ' ολοκλήρου από τον ιδιοκτήτη, ο οποίος προσπαθεί να διατηρήσει την ροή των πιάτων, σταθερή. Στο τέλος της βραδιάς, δεν είναι λίγες οι φορές που πιάνει το μπουζουκάκι και παίζει μερικά παλιά λαϊκά τραγουδάκια. Είναι αυτό που λέμε, άνθρωπος ορχήστρα!

Αρκετές από τις φορές που πήγα είχε και ζωντανό, μουσικό πρόγραμμα. Οι ενδιαφερόμενοι, ας ενημερωθούν τηλεφωνικά.

Το φαγητό είναι απλό, με επιλογές σχάρας και σούβλας. Ο κατάλογος είναι αρκετός, ούτε πολύ μικρός, αλλά ούτε και ατελείωτος. Σαλατούλες φρεσκοκομμένες, κλασικά ορεκτικά ταβέρνας χειροποίητα και κρεατικά της ώρας. Οι αγαπημένες μου επιλογές είναι, ο μποξάς (χοιρινό τυγμένο σε γλυκάδια και εντεράκια, σαν κοκορέτσι), φανταστικό γευστικό αποτέλεσμα με το χοιρινό να παραμένει ζουμερό και τα γλυκάδια να δίνουν αυτό που του λείπει γευστικά. Η τηγανιά κοτόπουλο, η οποία είναι ζουμερή, πικάντικη και άπαιχτη σε τελικό γευστικό αποτέλεσμα. Η προβατίνα και ο πατσάς που δεν υπάρχουν συχνά σε καταλόγους.

Εμείς πήραμε:

- 2 πιάτα πατσά, για ορεκτικό, είχε τελειώσει η κοιλιά και είχε μόνο ποδαράκι, γευστικός, καθαρός, λίγο ανάλατος, αλλά με τις προσθήκες από μπούκοβο και σκορδοστούμπι, ήρθε στη σωστή του γεύση.

- 1 κιλό αρνίσια παϊδάκια ανάμικτα, πιθανόν να ήταν και περισσότερα, αλλά δεν χρεώθηκαν

- τηγανιά κοτόπουλο, φοβερή, όπως πάντα

- μερίδα μποξά, μία φορά να το δοκιμάσεις τον ζητάς συνέχεια

- σαλάτα λάχανο-καρότο

- χόρτα, ήταν παραβρασμένα

- χειροποίητες τηγανιτές πατάτες

- τυροκαυτερή, χειροποίητη

- φλογέρες και τυροπιτακια, καλοτηγανισμένα απαλαγμένα από λαδίλα

- κολοκυθάκια τηγανιτά, ωραίες μεγάλες λωρίδες καλοτηγανισμένες

- αρκετό χύμα κρασί λευκό, καθώς ήταν φοβερό (ζίτσα). Σπανίζουν τα χύμα τόσο καλής ποιότητας.

Για όλα αυτά πληρώσαμε 85 ευρώ.

HIGHLIGHTS: Ο μποξάς και η τηγανιά κοτόπουλο.

Συμπερασματικά θα έλεγα ότι το ταβερνάκι τούτο δεν ασχολείται με φλυαρίες, γκουρμεδιές και πολύπλοκα μενού, επικεντρώνεται στα βασικά και τα καταφένρει περίφημα. Η κανονική μου βαθμολογία στην ποιότητα θα ήταν 3,5 στα 4, αλλά δεν μου δίνεται η επιλογή οπότε 4, για να στηρίξουμε και την γειτονιά μας.

Αξίζει σίγουρα μία επίσκεψη, ειδικά αν κινείστε στα πέριξ...

2016-02-28 11:57:05

Στην αρχή της εβδομάδας δεχτήκαμε μια άδικη κριτική με αναλήθειες, η οποία μας πείσμωσε για το καλύτερο. Ακολούθησαν δύο κριτικές οι οποίες μας ανέβασαν το ηθικό, και μας έδωσαν δύναμη για τη συνέχεια.
Παρόλα αυτά συνεχίζουμε πάντα για το καλύτερο, και όποιος επιθυμεί μπορεί να μας επισκεφθεί από κοντά κάθε Πέμπτη-Παρασκευή-Σάββατο βραδάκι και την Κυριακή το μεση... μεράκι, για να γευθεί τους χειροποίητους μεζέδες μας τις σούβλες και τα ψητά της ώρας πάντα στα κάρβουνα, έτσι ώστε να μπορέσει ο καθένας να σχηματίσει τη δική του γνώμη.
Σας περιμένουμε με χαρά να σας εξυπηρετήσουμε και να διασκεδάσουμε όλοι μαζί.
Σας ευχαριστούμε.

2016-07-05 19:40:58
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την TelisTipitelis.