Ελληνική κουζίνα - Παγκράτι, Αθήνα

Εχω αμφιθυμία γι' αυτό το εστιατόριο: έχει όλα τα ατού που του δίνουν δυνατότητα να πάρει πολύ καλή βαθμολογία, όμως εκνευριστικές μικρολεπτομέρειες το κόβουν. Βέβαια οι λεπτομέρειες που ενοχλούν κάποιον δεν αξιολογούνται καν από κάποιον άλλον, ετσι πάει το πράγμα, κι εδώ μιλάμε για τα προσωπικά μας γούστα.

Ο Κατσούρμπος είναι ένα όμορφο, μικρό εστιατόριο στο Παγκράτι, το πρώτο στη σειρά της Αμύντα, δίπλα στον πασίγνωστο Μαγεμένο Αυλό και απέναντι από την πλατεία Προσκόπων, με φαγητό κρητικής κατεύθυνσης.
Ο χώρος είναι προσεγμένος, φιλόξενος και ηρεμιστικός -οι τοίχοι στο χρώμα του φύλλου της ελιας συμβάλλουν σε αυτό. Θυμίζει κάτι μεταξύ καφενείου - μπακάλικου κάπου στα Λευκά Ορη, και σπιτιού.

Το σάουντρακ του μαγαζιού έρχεται από ραδιόφωνο, δεν θυμάμαι ποιόν, πάντως προς το ψιλοέντεχνο. Νορμάλ η ένταση, δεν ενοχλέι.
Ημασταν τρεις και ένα παιδάκι, στην παρέα η φίλη που έχει πρόβλημα μεγάλο με οτιδήποτε περιέχει τυρί, οπότε οι επιλογές μας περιορίζονταν αισθητά. Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για κρητικό μαγαζί. Αντίστοιχα οι χοχλιοί εξαιρέθηκαν κι αυτοί, τα γαμοπίλαφα επίσης. Οπότε κινηθήκαμε σε πιο ουδέτερες -επομένως και φλατ, να το πούμε αυτό, γεύσεις.

Εκτός από τον κανονικό κατάλογο, υπάρχει και κάρτα ημέρας, αρκετά εκτεταμένη. Παραγγείλαμε απ' αυτή, όλα μας τα πιάτα που ήταν:
- Τζατζικι με καρυδια και φάβα, αμφότερα νόστιμα για να ντιπάρουμε τα ψωμάκια
- Πράσινη Σαλατα με διάφορα λαχανικά και πορτοκάλι. Μεγάλη, πολύ φρέσκια, πολύ καλή. Εξαιρετικό λάδι.

-Ποικιλια κρεατικών (δύο ωραίες μπριζολες, κοτόπουλο ψητό, λουκάνικο και μπιφτέκι μοσχαρίσιο). Χορταστική και καλοψημένα τα κρέατα.
Το παιδάκι έφαγε κάτι πολύ ωραία ζυμαρικά στριφτά με ανθότυρο και μια σάλτσα, του έκλεψα μια μπουκιά.
Είμαστε γερά ποτήρια και οι τρείς και ήπιαμε 3 μισόκιλα απο το συμπαθέστατο κόκκινο κρασί τους.

Η εξυπηρέτηση διεκπεραιωτική και πιο χαλαρή απ' όσο θα έπρεπε, στα όρια της τσατίλας, από την κυρία που σέρβιρε, παρολ' αυτά ο νεαρός που ήρθε αργότερα, ήταν ευγενέστατος. Μας έφερε ως κέρασμα, εξαιρετική ιδέα, μήλα, μανταρίνια, πορτοκάλια και αχλάδια. Πολύ μας άρεσε αυτό.

Ομως, δε μας άρεσε που μαζί με το λογαριασμό, που ήταν €55 με χρήση εκπτωτικής κάρτας, δεν είδαμε απόδειξη. Δεν το περιμέναμε αυτό, για να πούμε την αλήθεια. Χωρίς την κάρτα, η τιμή θα ήταν γύρω στα €65, που είναι μάλλον λίγο τσιμπημένη, αν και η ποιότητα του φαγητού (όσων δοκιμάσαμε) είναι πραγματικά πολύ καλή.