Μοντέρνες ταβέρνες - Πετράλωνα, Αθήνα

Στη Βόλτα βρεθήκαμε πριν από τρία Παρασκευόβραδα παρακινημένοι από τους έμπιστους φίλους καλοφαγάδες και τις ενθουσιώδεις τους κριτικές και ενώ το αρχικό πλάνο ήταν να τσιμπήσουμε κάτι και να το συνοδεύσουμε με λίγο αλκοόλ, καταλήξαμε να φάμε σαν να μην υπάρχει αύριο, να πιούμε ατελείωτα και να ξεφαντώσουμε! Πολύ ωραία τα περάσαμε!

Καταφθάσαμε λίγο μετά τις 9 κι αφού πρώτα είχαμε κάνει κράτηση, η οποία απεδείχθη αχρείαστη. Κινήσαμε μέχρι εκεί με το μετρό, καθώς ήταν εκείνη η Παρασκευή που η αγροτιά παρήλαυνε ανά την Αθήνα κι είπαμε να μην το ρισκάρουμε να πάρουμε αυτοκίνητο και μάλλον πράξαμε ορθά. Υπολογίστε από το μετρό του Κεραμεικού κανένα δεκάλεπτο χαλαρό περπάτημα.

Η τετραμελής μας παρέα (που στη συνέχεια ενισχύθηκε με ένα πέμπτο μέλος) έτυχε θερμότατης υποδοχής και με το που φτάσαμε οδηγηθήκαμε σ’ ένα τραπέζι εξαιρετικά άνετο κι ευρύχωρο. Σε ό, τι αφορά το χώρο ομολογώ ότι περίμενα ότι θ’ αντίκριζα κάτι παντελώς αδιάφορο, αλλά τελικά είχα πέσει έξω. Σίγουρα, δεν πρόκειται για κάτι μοναδικά ξεχωριστό, αλλά για ένα συμπαθέστατο και πολύχρωμο μαγαζί, σαφώς περιποιημένο, όπου φαίνεται ότι έχει καταβληθεί προσπάθεια για να γίνει ζεστό, οικείο και πρόσχαρο. Εμάς ως παρέα μας κέρδισε κι εγώ προσωπικά αγάπησα τους παρδαλούς καρό και πουά μουσαμάδες στα τραπέζια.

Για την εξυπηρέτηση πραγματικά δεν έχω λόγια να την περιγράψω και να την εξυμνήσω, νιώθω πως ό, τι κι αν καταλήξω να πω θα ‘ναι λίγο και δεν θα μπορέσει ν’ αποτυπώσει με ακρίβεια την καταπληκτικότητά της με αποτέλεσμα να αδικήσει τους υπέροχους ανθρώπους που έχουν στήσει το όμορφο αυτό μαγαζί. Δεν θα σταθώ καν στα κεράσματα που ήρθαν απλόχερα και ζεστά σε γενναίες ποσότητες, αλλά περισσότερο στην ειλικρινή θέρμη και το πραγματικό ενδιαφέρον που δεχτήκαμε όλο το βράδυ, απ’ όταν πρωτοφτάσαμε μέχρι την περασμένη πια ώρα που τρεκλίζοντας αποχωρήσαμε. Θα χρειαστεί νομίζω να πάτε να διαπιστώσετε ιδίοις όμμασι σε τι αναφέρομαι, δε γίνεται αλλιώς.

Να σας πω τώρα για τις νοστιμιές που φάγαμε και να σας περιγράψω τα πιάτα που δοκιμάσαμε, αφού πρώτα επισημάνω ότι το ένα ήταν καλύτερο από το άλλο. Ο κατάλογος είναι σε ιδανικό μέγεθος, οι επιλογές πολυσυλλεκτικές και φαντάζομαι πως ό, τι κι αν διαλέξετε θα το ευχαριστηθείτε δεόντως.

Σε εμάς η αρχή έγινε με καλωσόρισμα από φρέσκο λιόψωμο με συνοδευτικό ντιπ, ενώ λίγο μετά ακολούθησε νοστιμότατο ζυμωτό ψωμί. Λίγο αργότερα κι αφού είχαμε δώσει την παραγγελία μας, ακολούθησε κέρασμα της σούπας ημέρας, η οποία ήταν πατατόσουπα με γιαούρτι και ήρθε αχνιστή και μοσχοβολιστή σε όμορφες φλιτζάνες. Σταματήσαμε αυτομάτως να μιλάμε και πέσαμε με τα μούτρα, αφήνοντας ανά περιόδους μικρές κραυγές ηδονής.

Συνεχίσαμε με την πολύ νόστιμη, δροσερή κι άκρως πετυχημένη σαλάτα με φακές και ψιλοκομμένα κολοκύθια, πανσετούλα και καρότο. Ένα πιάτο τόσο απλό, κι όμως τόσο καλοεκτελεσμένο, που το σκέφτομαι τώρα και με πιάνει μια γλυκιά νοσταλγία.

Πολύ νόστιμη και η φάβα Φενεού, πηχτή όσο της αρμόζει και ζουμερή όσο χρειάζεται.

Εξαιρετικός μεζές και δυνατός και το σπετζοφάι τους, συνόδευσε εκπληκτικά την τσικουδιά- θα μπορούσε ίσως να είναι ελαφρώς πιο πικάντικο, αλλά αυτό το λέει τώρα άνθρωπος που αρέσκεται να παίρνει φωτιά απ’ το κάψιμο, οπότε ίσως να μην το δέσετε και κόμπο. Πάντως, όταν είχαμε τελειώσει τα φαγητά μας, αλλά συνεχίζαμε αμείωτο το πιοτό μας, ο υπερσυμπαθητικός ιδιοκτήτης μας ρώτησε τι θα θέλαμε σε επανάληψη να μας κεράσουν και πήραμε το σπετζοφάι. Βέβαια, για να τα λέμε κι αυτά, το πιάτο της επανάληψης αφήσαμε να το επιλέξει το τιμώμενο πρόσωπο της παρέας, ο αγαπημένος μας επισκέπτης απ’ την αλλοδαπή, αν ήταν να το πάρω πάνω μου, δες αμέσως παρακάτω τι θα διάλεγα:

Τάρτα κρεμμυδιού. Το πιάτο που ενθουσίασε γενικά την παρέα μας ήταν η φανταστική αυτή τάρτα. Τι ζύμη φανταστική ήταν αυτή; Τι τέλεια γέμιση; Πώς έλιωνε έτσι στο στόμα; Πώς την αρωμάτιζε έτσι το κάρδαμο και πώς την απογείωνε; Πότε θα πάω να την ξαναφάω;

Το λουκάνικο από κουνέλι μου είχε κινήσει το ενδιαφέρον από τις κριτικές που είχα διαβάσει, οπότε έψησα και τους άλλους και το πήραμε κι ήταν όπως ακριβώς έχει ήδη περιγραφεί από έτερους καλοφαγάδες. Αέρινο, ελαφρύ, ζουμερό, νόστιμο!

Τυρόπιτα κανταϊφένια με τέσσερα ελληνικά τυριά. Άλλη μια νοστιμιά κι αυτή. Η γέμιση ήταν πολύ ωραία και πλούσια και το φύλλο κανταΐφι επαρκώς τραγανό, μας άρεσε.

Φυσικά θα ήταν αδύνατον να αντισταθούμε στις πατάτες με τα μυρωδικά, οι οποίες κατέφθασαν σε καλή ποσότητα, κομμένες σε κυβάκια και μοσχοβολούσαν σκόρδο (λογικό η ευωδιά του σκόρδου να υπερτερεί έναντι των υπολοίπων μυρωδικών), θα τις ξανατιμούσα στην πρώτη ευκαιρία.

Ένα πραγματικά καλό πιάτο, στο οποίο νομίζω αναδεικνύονται και οι ικανότητες της μαγείρισσας, είναι το υπέροχο ρολό κοτόπουλο, γεμιστό με γραβιέρα και λιαστή ντομάτα, περιχυμένο με αρωματικότατη σάλτσα εσπεριδοειδών, που έρχεται συνοδεία άγριου ρυζιού. Υπέρτατα ζουμερό και γευστικό.

Μαζί με το φαγητό μας ήπιαμε μπόλικη τσικουδιά (τουλάχιστον τέσσερα διακοσαράκια) καθώς και τουλάχιστον πέντε μισόκιλα από την εξαιρετική χύμα μαλαγουζιά τους (μας κέρασαν από ένα κι ένα κι εγώ ομολογώ ότι κάπου έχασα το μέτρημα, συμπαθάτε με). Ήπιαμε όμως και μπόλικο νερό, το οποίο ανανεωνόταν αδιάκοπα σε κανάτες.

Στο τέλος μας έφεραν και πιατέλα με γλυκά για κέρασμα, κι επειδή ο πέμπτος της παρέας την εξαφάνισε διά ριπήν οφθαλμού και δεν προλάβαμε οι υπόλοιποι να δοκιμάσουμε όλα τα προσφερόμενα γλυκά, μας έφεραν και δεύτερη! Μπράβο και για τα γλυκά τους, ξεχωριστά και ιδιαίτερα, έχουν καταβάλει προσπάθεια πάνω στο θέμα και δεν τό ‘χουν αφήσει στην τύχη τους. Η μους χαλβά είναι χίλιες φορές καλύτερη απ’ ότι ενδεχομένως ακούγεται, το ροδόσταμο, που εγώ θεώρησα ότι είναι πανακότα με γλυκό τριαντάφυλλο ήταν ο νικητής της καρδιάς μου, η λεμονόπιτα ελαφριά κι ωραία και το τσιζκέικ χειροποίητο και νόστιμο κι αυτό.

Συνολικά για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε γύρω στα 78 ευρώ, αφήνω επομένως στην κρίση σας να αξιολογήσετε το VfM. Από την πλευρά μου να πω, μιας και διαπιστώνω ότι η «Βόλτα» είναι πολύ ενεργή στο σάιτ και διαδραστική, ένα μεγάλο ευχαριστώ για την ωραία βραδιά που περάσαμε, που σε μεγάλο βαθμό οφείλεται στην υπέροχη φιλοξενία. Και φυσικά στο επανιδείν!

2016-03-06 18:18:16

ευχαριστούμε πάρα πολύ σας περιμένουμε ξανά

2016-05-08 23:32:29
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την Rose_Tyler.