28 Φεβ 2016

Επισκεφθήκαμε το μαγαζί ένα Σάββατο μεσημέρι. Είχαμε ακούσει ότι δεν γίνονται κρατήσεις, αλλά ευτυχώς βρήκαμε τραπέζι. Ο χώρος εσωτερικά δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο, μάλλον κλασικό στιλ θα έλεγα. Παλιές ασπρόμαυρες φωτογραφίες, μουσικά όργανα, ένα κυκλικό τζάκι ανοιχτό το οποίο λόγω καλής μέρας δεν ήταν αναμμένο και όχι ιδιαίτερα φωτισμένος ο χώρος.

Μας υποδέχτηκαν με ευγένεια και μας έφεραν αμέσως νερό και ζυμωτό ψωμί αρκετά συμαπαθητικό. Τα ποτά τα παραγγέλνεις αμέσως και τα φέρνουν κατευθείαν. Για την παραγγελία βέβαια ήρθαν μερικά λεπτά αργότερα.

Μας πρότειναν γίγαντες γάστρας, ως ένα από τα πιάτα ημέρας προφανώς, τους οποίους και πήραμε. Δοκίμασα μόνο μια πιρουνιά γιατί πρώτον ήταν πολλοί σκληροί, μάλλον ήθελαν περισσότερο ψήσιμο και η σάλτσα ήταν αρκετά νερουλή. Δεν ήταν χυλωμένοι και με ωραία πηχτή σαλτσούλα. Ούτε και η γεύση τους ήταν κάτι ιδιαίτερο.

Πήραμε επίσης:
-Μπεκρή μεζέ όπου το κρέας ήταν πολύ μαλακό αλλά σε κάποια σημεία έτρωγες μια πιρουνια και αμέσως για να σβήσεις την κάψα έπρεπε να φάς κάτι δροσερό ή λίγο ψωμί.
-Κοντοσούβλι που είχα διαβάσει ότι είναι από τις σπεσιαλιτέ του μαγαζιού. Επίσης πολύ τρυφερό και καλοψημένο θα έλεγα το κρέας αλλά ανάλατο και πάλι όχι κάτι ιδιαίτερο σε γεύση. Αρκετά δε από τα κομμάτια του είχαν πολύ λίπος. Δεν είναι από αυτά που τρως και λες θέλω να το ξαναφάω οπωσδήποτε!
-Πατάτες τηγανιτές. Αυτές ήταν ίσως από τα καλύτερα πιάτα που φάγαμε. Κομμένες στο χέρι, νόστιμες και κάτασπρες που σημαίνει ότι είχαν τηγανιστεί με προσοχή και σε καθαρό λάδι.
-Και τέλος κολοκυθοκεφτέδες. Επίσης συμπαθητικοί και αυτό γιατί το μείγμα ήταν σαν κρέμα και δεν καταλάβαινες το κολοκύθι.
-Πήραμε και δύο μπίρες.

Στο σύνολο δώσαμε δύο άτομα 33 ευρώ. Δεν το λες άσχημα αν σκεφτείς πως σε άλλο μαγαζί θα δίναμε για τα ίδια ακριβώς πράγματα και παραπάνω. Το θέμα βέβαια είναι πως η τιμή ανταποκρίνεται και στο τι τρως.
Πολή καλή κίνηση ήταν το κέρασμα του μαγαζιού. Ένα κομμάτι σάμαλι που φτιάχνεται στο μαγαζί.
Βέβαια δεν μας έδωσαν απόδειξη. Ίσως να μην έγινε επίτηδες, μπορεί να ξεχάστηκε.

Σαν γενικό συμπέρασμα θα έλεγα πάντως ότι ήταν μια ταβέρνα που δεν θα ξαναεπισκεφτόμουν. Μια φορά ήταν αρκετή.

28 Φεβ 2016

pirounaki73