Ιταλία - Κολωνάκι - Λυκαβηττός, Αθήνα

εδω και πολυ καιρο ηθελα να επισκεφτω το συγκεκριμενο μαγαζι καθως ειχα επισκεφθει το αδερφακι του της Μυκονου και ειχα την περιεργεια να δοκιμασω το αυθεντικο και 1ο μαγαζι στο Κολωνακι. σαν περιοχη ειναι απο αυτες που δε τις πιανει το ματι σου να φιλοξενουν τετοιο γκουρμε μαγαζι καθοτι ειναι αναμεσα σε πολυκατοικιες και λιγο πριν το τελεφερικ κ φυσικα αν δε κινεισαι με μηχανη οπως εγω, αδυνατον να βρεις παρκινγκ ουτε με ταμα. οποτε για εμενα η περιοχη δεν επαιξε κανενα ρολο σα δυσκολια που γενικως την εχει. μπαινοντας στον ισογειο λοιπον χώρο που στεγαζεται το μαγαζι για καποιο λογο μου φανηκε σα να εμπαινα σε βιβλιοθηκη.

λιγο τα παλια ξυλινα επιπλα που ειχαν και καποια βιβλια στηριζοντας τα πολλα κρασια, λιγο ο φωτισμος και τα ραφια στα ψυγεια, ηλπιζα να μη γραψω και κανα διαγωνισμα φευγοντας!!!! παντως ο χωρος ειναι ωραιος γενικα αλλα κατα τη γνωμη μου μια ανακαινιση τη χρειαζεται, οπως και η μουσικη του θεωρω οτι θα επρεπε να κινηθει σε πιο ιταλικα μονοπατια και οχι συνοθυλευμα της δεκαετιας του 80 και πιο πισω που ηταν πολυ ασχετα και απο την ατμοσφαιρα και απο το υφος του μαγαζιου.

οσον αφορα την εξυπηρετηση περαν του πολυ ευγενικου ιδιοκτητη του, ο σερβιτορος του τραπεζιου μας, κυριολεκτικα μας σκλαβωσε. σπανιως δινω σημασια στους σερβιτορους εκτος αν πραγματικα ειναι κακιστοι στη δουλεια τους ή στο υφος τους, ο συγκεκριμενος ομως δεν ηταν διεκπαιρεωτικος. ηταν πραγματικα ευγενικος και σωστος σε ολα του. με χαμογελο και πολυ ζεστος. ευσημα για την επιλογη του προσωπικου τους.

παμε τωρα στο κυριως θεμα που ειναι φυσικα το φαγητο. θα ξεκινησω λεγοντας οτι σπανιως φευγω απο μαγαζι, και εχω θεωρω δοκιμασει πολλα απο τα θεωρουμενα "καλα" μαγαζια, εχοντας τοσο καλη διαθεση την οποια μου ειχε φτιαξει το φαγητο που εφαγα. και ευτυχως δοκιμασαμε πολλες γευσεις ωστε να αποκτησω και σφαιρικη αποψη αλλα και να γευτω υπεροχα φαγητα.
καταρχην να πω οτι εκμεταλλευτηκα ιντερνετικη προσφορα στα 28 ευρω το ατομο για μενου 5 πιατων το καθε ατομο που κοστολογουνταν κανονικα στα 76 ευρω χωρις την προσφορα. οποτε value for money απιστευτο.

στο μενου λοιπον. δοκιμασαμε
Πρώτο πιάτο:
Βελουτέ κολοκύθας με μανιτάρια σοταρισμένα με αρωματικά βότανα. εξαιρετικο πιατο (10/10)

Δεύτερο πιάτο:
Ζεστή σαλάτα με μανιτάρια, κολοκυθάκια, καρότο, ντοματινια, τραγανή polenta με μικρή σαλάτα εποχής. ειχε οπως μας εξηγησε ζεστη στη μια πλευρα και κρυα σαλατα στην αλλη μερια του πιατου. ωραιο πιατο επισης (8/10)

Τρίτο πιάτο επιλογεξαμε από χειροποίητα ζυμαρικά τα
Gnocchi από πατάτα και τσουκνίδες με καπνιστό χταπόδι & καρότο. το πιατο αυτο το δοκιμασε η παρεα μου και μου ειπε οτι το βρηκε πολυ νοστιμο και επειδη εμπιστευομαι τη γνωμη του θα βαλω (9/10)
και εγω εφαγα Τortelli γεμιστά με γλυκιά Gorgonzola και αχλάδια με καρύδια & ρόκα. ενα εξαιρετικο πιατο, παροτι πιο αλμυρο απο τα γουστα μου κοντεψα να σκουπισω τη σαλτσα με το ψωμι που μας εφεραν.

για Κυρίως πιάτο πηραμε:
Ψάρι σφυριδα με λεμόνι και μαϊντανό και ρυζι το οποιο ηταν εξαιρετικο (9/10) και εγω πηρα Scaloppine από Μοσχάρι Black Angus με μανιτάρια. επισης ενα εξαιρετικο πιατο. πολυ ωραια μαγειρεμενο και το κρεας λεπτοκομμενο με εξαιρετικη γευση (9/10)

και φυσικα η πιο ιερη στιγμη για μας ειναι η ωρα του γλυκου οπου επιλεξαμε
Fondant σοκολάτας με μαρμελάδα πορτοκαλιού & δυόσμο και
Cannoli alla siciliana γεμιστά με γλυκό ανθότυρο & αποξηραμένα φρούτα & σάλτσα σοκολάτας. ενα θα πω. κοντεψαμε να φαμε και τα πιατα. τα cannoli φανταστικα (10/10) και στο Fondant εμπνευσμενη επιλογη να βαλουν απο πανω κατι σαν γλυκο κυδωνι που εδινε απιστευτη γευση (10/10).

τελος θελω να κανω ιδιαιτερη μνεια στο ψωμακι το οποιο μας εφεραν. ηταν 3 τυπων φυσικα δικο τους φρεσκο και ζεστο. το ενα ηταν μαυρο με σταφιδες μεσα οχι οπως τα σταφιδοψωμα αλλα ανεπαισθητες που εδιναν εντυπωσιακη γλύκα. εμενα με επιασε 1000% καθοτι ειμαι λατρης της σταφιδας, ενα στρογγυλο λευκο ψωμακι και κατι εκπληκτικα ιταλικα ψωμακια σε λουριδες απιστευτης νοστιμιας.

για το εμφιαλωμενο νερο και τα ψωμακια κοστισε 5 ευρω ακομη απο την προσφορα των 28 ευρω το ατομο.

Εν κατακλειδι θελω να πω οτι ειναι ενα απο τα πολυ ωραια μαγαζια που εχω φαει και το συστηνω ανεπιφυλακτα. αν δε καποιος παει και με την προσφορα που τρεχει στο διαδικτυο μιλαμε για εντυπωσιακο Value for money.