Μεζεδοπωλεία - Χολαργός, Αθήνα

10/2/2016 Τετάρτη στις 21:30, 4 άτομα

Μετά από αρκετές κριτικές που διάβασα για την Φυσαρμόνικα, μπήκε στην λίστα των εστιατορίων που ήθελα άμεσα να επισκευθώ. Διαβάζω για πολλά και από πολλούς. Λίγα όμως καταφέρνουν να μου κινήσουν τόσο έντονα την περιέργεια.

Και νάμαστε λοιπόν. Μετά από κράτηση, η οποία τελικά δεν χρειάστηκε, διότι το μαγαζί είναι μεγάλο και ο κόσμος ίσα που γέμισε το μισό. Απέξω έχει γίνει καλή δουλειά σχεδιαστικά και κατασκευαστικά ώστε να δείχνει ομοιόμορφο και φρέσκο. Μπαίνοντας διακρίνεις δύο χώρους τον εξωτερικό ο οποίος είναι για τους καπνιστές και είναι ένα μεγάλο νοητό Γ, με την μία πλευρά πάνω στην Μεσογείων και την άλλη στο κάθετο στενάκι, το οποίο "αγκαλιάζει" τον εσωτερικό.

Ο εσωτερικός χώρος ενώ είναι άναρχα τακτοποιημένος χωρίς παραλληλίες και ταιριασμένα τραπέζια σε αντίστοιχους χώρους, σου αφήνει θετικότατη εντύπωση. Βέβαια δεν ξέρω τι συμβαίνει όταν γεμίζει από κόσμο, αν έχει οχλαγωγία και χώρο να κινηθείς ανάμεσα ή χρειάζεται να επιστρατεύσεις, αθλητικές δρασκελιές...
Ενώ δεν είναι το πιο όμορφο και το πιο ατμοσφαιρικό μαγαζί, μου άφησε πολύ θετική "επίγευση". Το πάρκινγκ δύσκολο, τις ώρες που τα μαγαζιά είναι ανοικτά, μα πολύ εύκολο όταν κλείσουν. Εγώ βρήκα απέξω καθώς ήταν βράδυ Τετάρτης.

Η εξυπηρέτηση αργή, αλλά ευγενέστατη, ευχάριστη και ανεπιτήδευτη. Νεαρός κόσμος διευθύνει, σερβίρει και επιμελείται το στυλ και τις γεύσεις. Μία με δύο φορές "ψάξαμε" τον σερβιτόρο, αν και όπως είπα δεν ήταν γεμάτο, το μαγαζί. Προς το τέλος ήρθε ο υπεύθυνος και μας έπιασε την κουβέντα, για να δει αν μας άρεσαν όλα και τι δεν μας άρεσε. Πολύ καλά δείγματα γραφής για το μέλλον του συγκεκριμένου εγχειρήματος και για το μέλλον του συγκεκριμένου νεαρού.

Το μενού συμπαθητικότατο, αν και δεν τολμάει πολύ σε πιο εξεζητημένους μεζέδες. Κινείται σε κλασικές οδούς με κυρίαρχα το χοιρινό, το κοτόπουλο και το μοσχάρι. Η μεγαλύτερη "αποτυχία" του είναι ο τίτλος του, δεν είναι σε καμία περίπτωση μεζεδοποτείο... Είναι ένα πρώτης τάξεως Bistrot. O κατάλογος δεν έχει πολλούς μεζέδες, αλλά κανονικές μερίδες και ορεκτικά. Φανταστικό το VFM των κρασιών με ενδεικτική την τιμή του Μαγικού βουνού (λευκό) να έχει, αν θυμάμαι καλά 25 ευρώ! Το οποίο δεν το συναντάς εύκολα κάτω από 32 με 35.

Βάζοντας μία μικρή παρένθεση, θα αναφερθώ σαυτό το φανταστικό, δραμινό προϊόν του Νίκου Λαζαρίδη, το οποίο είναι μία από τις καλύτερες ετικέτες λευκού, την οποία συναντάει κανείς σχετικά εύκολα. Τώρα τελευταία μπήκε στη ζωή μας και το X (δέκα) της Οινογέννεσις. Οι δύο αυτές ετικέτες, είναι σταθερά στις 3 πιο αγαπημένες μου επιλογές για λευκό κρασί.

Πήραμε:

- Σαλάτα σπανάκι, φρεσκότατη και ζουμερή όσο έπρεπε, πετυχημένο dressing

- Πατατόφλουδες με σως γιαουρτιού, εντυπωσιακό οπτικά και γευστικότατη συνοδεία κρεατικών (αν μας επιτρέπονταν και οι φωτόγραφίες, θα το βλέπατε, καθώς κρατάω πάντα αρχείο από τις όμορφες παρουσιάσεις)

- Τυροκαυτερή, σπιτικότατη με έντονο ρόζ χρώμα και υφή που παρέπεμπε σε τυρί κρέμα, γευστικότατη

- Σαγανάκι φορμαέλα, ωραία ψημένη και συνδυασμένη με κάποια μαρμελάδα (την οποία δεν θυμάμαι). Στο σαγανάκι έχω καταλήξει πως ο βασιλιάς πλέον είναι το μαστέλο και οτιδήποτε μετά από αυτό μου φαίνεται λίγο.

- Μπιφτεκάκια γεμιστά με καπνιστό τυράκι. Φανταστικά

Εδώ θα κάνω μία στάση! Η γνώμη μου για τους κιμάδες είναι συναφής με την γνώμη των περισσοτέρων... Τους αποφεύγω! Εκτός από το κεμπάπ του Θανάση και του ΑΣΙΑ. Δεν με ενδιαφέρει τι έχουν μέσα, η γεύση τους σε στέλνει κάπου μαγικά. κάπου μακριά, κάπου ήρεμα!!! Ε λοιπόν αυτό το συμπαθέστατο μπιφτεκάκι, πέτυχε κάτι σπάνιο. Να το βάλω στην λίστα των κιμάδων που θα ξαναγευτώ -no matter what- όταν με το καλό επιστρέψω στην Φ.

- Ρολό πανσέτας, γευστικό και ζουμερό όπως πρέπει να είναι μία πανσέτα

- Κοτόπουλο φιλέτο γεμιστό με τυρί φιλαδέλφεια και πέστο βασιλικού (πιάτο ημέρας), φοιτητικής έμπνευσης πιάτο με παχουλή επίγευση και έντονα αρώματα.

- 1 φιάλη Παράγκα Κυρ Γιάννη λευκό (15 ευρώ)

- ψωμάκι χειροποίητο

Πληρώσαμε σύνολο 62 ευρώ

HIGHLIGHTS: Οι τιμές φιάλης κρασιού, τα φαντασμαγορικά μυρωδάτα μπιφτεκάκια και οι πολύχρωμες πατατόφλουδες.

Σίγουρα να το επισκεφθείτε, αν δεν το έχετε κάνει μέχρι σήμερα. Πολύ καλό φαγητό σε πολλή καλή τιμή!