Μοντέρνα κουζίνα - Κολωνάκι - Λυκαβηττός, Αθήνα

Η κριτική του/της el mariachi με έπεισε να δοκιμάσω το νέο εστιατόριο Simul σαββατόβραδο για ρομαντικό δείπνο. Το μέρος ενδείκνυται για ζευγάρια, έχει πολύ άνετα τραπέζια για 2 (διαμορφώνονται εύκολα και για 4 ή 6) και είναι πολύ όμορφα διακοσμημένο εσωτερικά. Εξωτερικά είναι ακόμα πιο όμορφο, ένα παλιό σπίτι με κηπάκο όπου βρίσκονται λίγα τραπέζια (εξυπηρετούν και τους καπνιστές που μπαινοβγαίνουν αυτή την εποχή, ΝΑΙ! τηρείται ο αντικαπνιστικός νόμος) πάνω σε ήσυχο δρόμο μακριά από το κυρίως Κολωνάκι, όπου μπορείς να παρκάρεις σχεδόν απ'έξω!

Κατεβαίνεις 2-3 σκαλάκια (είναι ημιυπόγεια η αίθουσα του εστιατορίου) και σε καλωσορίζουν με χαμόγελο! Ειδικός συντηρητής κρασιών πίσω από το ταμείο και πέρα από αυτό μια ακόμη αίθουσα λίγο μικρότερη. Καθαριότητα παντού, ειδικά στις κομψότατες τουαλέτες (με άφθονες υφασμάτινες χειροπετσέτες). Αντίθετα τα σουπλά στα τραπέζια είναι χάρτινα, δε με ενθουσίασαν! Μου άρεσαν όμως τα παλιακά σκαλιστά ποτήρια νερού!

Το μενού άλλαξε λίγο (πέρα από τις καθημερινές προτάσεις που εξασφαλίζουν τη φρεσκάδα σύμφωνα με το μότο τους, π. χ. ένα φρεσκότατο πάντα ψάρι ημέρας που αλλάζει φυσικά ανάλογα τι καλό θα βρουν όπως και οι πρασινάδες στη σαλάτα) έτσι δεν υπάρχουν πια τα φαλάφελ καπν. πέστροφας που πολύ ήθελα να δοκιμάσω!

Μας έφεραν άμεσα ένα εμφιαλωμένο μπουκάλι νερό (ρωτούν για μεταλλικό ή ανθρακούχο, δε δίνεται επιλογή κανάτας) που χρεώνεται 2€ και ένα πανεράκι ψωμί (χειροποίητο και σε ποικιλία, εξαιρετικές όλες οι φετούλες) μαζί με βούτυρο και μους κατσικίσιου τυριού με μαστίχα (αφρός! ) που ταίριαζε πολύ με το μπουκάλι prosecco που παραγγείλαμε (Zonin 1821 στα 18€, καλή τιμή σε μια λογική γενικώς αλλά πολύ μικρή λίστα κρασιών). Το ψωμί με ντιπ χρεώνεται 2€ κατ'άτομο και φέρνουν έξτρα φετούλες αν ζητήσεις.

Πήραμε την πράσινη σαλάτα με φουντούκι, καπνιστή γραβιέρα και ξινόμηλο (οι πρασινάδες της ημέρας ήταν βαλεριάνα, παντζαρόφυλλα και σπανάκι baby) στα 9€, πολύ δροσερή και φρέσκια, σχετικά καλή ποσότητα για 2 άτομα αλλά όχι μεγάλη. Δεν πήραμε άλλο ορεκτικό, καθώς δε μού κίνησε κάποιο την περιέργεια (είχα κολλήσει σε κείνα τα φαλάφελ!!! ) αλλά και οι τιμές ήταν λίγο τσιμπημένες θα'λεγα...

Εγώ πήρα το ψάρι ημέρας που ήταν σφυρίδα (25€) και ο σύζυγος τον κρασάτο κόκορα με τραχανά (16€). Η σφυρίδα ήταν αρκετή σε ποσότητα, σερβιρισμένη πάνω σε ένα εξαιρετικό "ταμπουλέ" από κινόα, λεμονάτο τόσο-όσο, τραγανό και πεντανόστιμο και η φρεσκάδα αξεπέραστη! Αλλά το ψάρι ήταν ελάχιστα ψημένο έως τελείως άψητο στο εσωτερικό του. Θα μου πεις "γιατί δεν το'δινες για περισσότερο ψήσιμο;". Δεν ξέρω, δε μου βγήκε να το ζητήσω και έφαγε ο σύζυγος το ροζ κομμάτι (που του αρέσουν γενικώς τα άψητα, κι εγώ δεν τα θέλω πολύ ψημένα αλλά όχι κι άψητα! ) δίνοντάς μου γενναία "μερίδα" από το πιάτο του που ήταν ΠΕΝΤΑΝΟΣΤΙΜΟ και τέλεια ψημένο!

Γλυκό δεν πήραμε και δεν υπήρξε και κανένα κέρασμα (ούτε σφηνάκι! ), φάγαμε ελαφριά όπως θέλαμε εκείνη τη βραδιά (μετά από μέρες πολυφαγίας) και νόστιμα, αλλά ο λογαριασμός μας στα 74€ ήταν λίγο παραπάνω απ'όσο θα'πρεπε δεδομένου ότι με ένα ακόμα ορεκτικό και έστω ένα γλυκό στη μέση θα θέλαμε πάνω από 90€. Ανέβηκαν οι τιμές από τότε που πήγε ο/η el mariachi που πήραν 2 ορεκτικά και 2 γλυκά παραπάνω από εμάς; Τόσο γρήγορα;

Τα'χει αυτά το Κολωνάκι (και πολλά νέα εστιατόρια γενικά), αλλά όσο ωραία και να ήταν δεν μπορώ να βαθμολογήσω καλύτερα το vfm του τη δεδομένη χρονική στιγμή. Δηλ. δεν πέρασαν 1-2 χρόνια να εδραιωθεί και στη συνέχεια έστω να ανεβάσει κάπως τις τιμές. Αν αυτές είναι οι τιμές "γνωριμίας" τι θα γίνει μετά;