01 Μάρ 2016

Μετά από ένα μεγάλο διάστημα αποχής από τον πολυαγαπημένο ιστότοπο, επιστρέφω για να σας προτείνω ένα νέο διαμαντάκι εθνικής κουζίνας. Αγαπημένο φιλικό μας ζευγάρι πριν από αρκετό καιρό, μας πρότεινε έξοδο σε ινδικό εστιατόριο της Γλυφάδας και από τότε ο εν λόγω χώρος μετατράπηκε και σε δικό μας στέκι!!

Με το που εισέρχεσαι στο χώρο του Indigo, ένα πράγμα έχω να πω: ότι αισθάνεσαι απλά καλά!! Η διακόσμηση είναι ό, τι πρέπει για ινδικό εστιατόριο με κυλίμια και πολύχρωμα φώτα στο ταβάνι, χρυσά τραπεζομάντηλα στα τραπέζια, μπρούτζινα τύπου αντίκα ποτήρια, επίχρυσα πιάτα και γενικά πολύ hindi!!! Χωρίς όμως υπερβολές. Δηλαδή αυτή η αίσθηση του κιτς είναι στη δόση που του πρέπει!! Να προσθέσω ακόμη ότι στην υποδοχή είναι πάντα ο Ινδός ιδιοκτήτης, ο οποίος σε υποδέχεται ευγενέστατα και με το δέοντα επαγγελματισμό.

Ας μπούμε όμως τώρα στο ψητό!! Το μενού είναι πλούσιο και αναλυτικό!! Με πληθώρα ορεκτικών, διάφορα είδη ινδικής πίτας (τις λεγόμενες πίτες κούλτσα και νάαν), πιάτα με βάση το κοτόπουλο ή το αρνί, ποικιλίες από ρύζια, αλλά και με επιλογές για χορτοφάγους (το οποίο κατά τη γνώμη μου είνα απαραίτητο σε κάθε ινδικό εστιατόριο, αφού η πλειονότητα των Ινδών είναι χορτοφάγοι) τις οποίες ως λάτρης της χορτοφαγίας τις λατρεύω και τις τιμώ δεόντως!!! Ο σερβιτόρος σε κάθε κυρίως πιάτο που παραγγέλνεις σε ρωτάει την κλίμακα καυτερού που προτιμάς: από λίγο καυτερό, μέτριο καυτερό έως και ινδικό καυτερό!! Εμείς επειδή τρελαινόμαστε για τα πικάντικα, πάντα επιλέγουμε το ινδικό καυτερό, το οποίο κατά τη γνώμη μας είναι απόλυτα τέλειο, αλλά θέλει πολύ προσοχή για όποιον δεν είναι συνηθισμένος, να μην καταφύγει στην πιο ακραία επιλογή καυτερού: -)

Από ορεκτικά και πιτούλες ο ουρανίσκος μας είχε την τύχη να γευτεί:

- Σαμόσα λαχανικών: γευστικά τυροπιτάκια με διάφορα λαχανικά και πατατούλα (€ 4,5)

- Κούλτσα σκόρδου: το σκορδόψωμο των Ινδών!!! (τέλειιοοοοο!!! ) (€ 3)

- Κούλτσα κρεμμυδιού: ίδια συνομωταξία με του σκόρδου, αλλά σε πιο ελαφριά εκδοχή!! (€ 3)

- Αλού παράθα: πιτούλες γεμιστές με πατάτα και διάφορα μυρωδικά, πολύ αρωματική γεύση και τέλειος συνδυασμός με τα κυρίως πιάτα (€ 3,30)

Από τα γευστικά συνοδευτικά ρυζάκια γευτήκαμε:

- Ρύζι πιλάο: απλό ρύζι μπασμάτι, όμως γευστικότατο, με σαφράν και βούτυρο (€ 4,40)

- Γκούτσι πιλάο: μπασμάτι με μπαχάρικα και μανιτάρια, υπέροχο συνοδευτικό για να αλλάζεις τη γεύση σου από τα κυρίως του μενού (€ 6,60)

Από τις επιλογές με κυρίως υλικό το κοτόπουλο ή το αρνί έχουμε κατά καιρούς δοκιμάσει:

- Βινταλού με κοτόπουλο και με αρνί: η εκάστοτε επιλογή κρέατος έρχεται μαγειρμένη μέσα σε μία κόκκινη και καυτερή (από μόνη της νομίζω) σαλτσούλα, πολύ έντονα μπαχαρικά, χρειάζεται συνοδευτικό ρυζάκι για να το σπάσει, αλλά και για να αξιοποιήσει την περίσσια σαλτσούλα!! (€ 10,50)

- Κοτόπουλο τζαλφρέζι: κοτοπουλάκι μαγειρεμένο μέσα σε κόκκινη σάλτσα με κρεμμύδια, πιπεριές και μπαχαρικά, άλλο ένα ινδικό deli (€ 10,00)

- Τζίρα αλού: πατατούλες με κύμινο και διάφορα μπαχαρικά, σούπερ (€ 6,60)

- Αλού γκόμπι: κουνουπίδι με πατάτες και άλλα λαχανικά, κύμινο και μπαχαρικά, εξαιρετικό (€ 7,20)

- Λαχανικά με κάρυ: διάφορα λαχανικά μαγειρεμένα περίτεχνα με καλές πινελιές κάρυ (€ 6,60)

- Νταλ μάκνυ: μαύρες φακές σιγοβρασμένες με σκόρδο, κρεμμύδι και τζίντζερ, απογείωση του οσπρίου, τις συνιστώ ανεπιφύλακτα!! (€ 7,20)

- Νταλ τάκρα: νταλ από κίτρινες φακές, με κρεμώδη υφή, κάτι σαν σούπα βελουτέ, επίσης το συνιστώ φουλ!! (€ 6,40)

Από ποτό έχουμε δοκιμάσει μόνο το ροζέ κρασάκι, το οποίο είναι πολύ καλό και σε νορμάλ τιμή. Η εξυπηρέτηση είναι ευγενική και άμεση σε ο, τιδήποτε ζητήσαμε. Τις τιμές τις κρίνω πολύ τίμιες. Κατά μέσο όρο είναι γύρω στα 20 ευρώ το άτομο με πολύ φαγητό και κρασάκι μαζί!! Επίσης κάπου πληροφορήθηκα ότι Κυριακή μεσημέρι προσφέρεται και μπουφές με € 16 το άτομο νομίζω.. Το σκεφτόμαστε σοβαρά να το τιμήσουμε κι αυτό!! Πιστεύω ότι αξίζει μία επίσκεψη το συγκεκριμένο μέρος και με παρέα και για ρομαντικό ραντεβουδάκι, είναι μαγαζί που σου αφήνει μία γενικότερα καλή ενέργεια κατά τη γνώμη μου.

01 Μάρ 2016

gingerx