Τοπική ελλ. κουζίνα - Ασπρόπυργος - Ελευσίνα, Αθήνα

Πήγα με τον αρραβωνιαστικό μου σήμερα το μεσημέρι. Εκεί μας περίμενε άλλο ένα ζευγάρι. Το μαγαζί είναι πάνω στον πεζόδρομο της Ελευσίνας. Κάτσαμε μέσα. Αν ήταν ο καιρός λίγο καλύτερος θα καθόμασταν έξω γιατί έχεις θέα τα αρχαία της Ελευσίνας.

Το μαγαζί ήταν καθαρό και πρέπει να είναι αρκετά καινούριο γιατί είναι στο ισόγειο ενός νεοδόμητου κτηρίου και όλα μέσα φαίνονταν καινούρια, κουζίνες βαψίματα κτλ.

Μέσα η διακόσμηση απλή. Στους τόνους του λαχανί ανοιχτού και κρεμ και ξύλινα τραπέζια και καρέκλες. Αυτό που μου άρεσε ήταν ότι ήταν αρκετά μεγάλο και ψηλοτάβανο και δεν ένιωθες ότι πνιγόσουν. Επίσης ακούγόταν μουσική έντεχνη και μαντινάδες ίσα-ίσα. Όχι να σου πάρει τα αυτιά και να σε κουράσει. Πιάτα, ποτήρια μαχαιροπήρουνα γυαλισμένα, πεντακάθαρα. Μέχρι και το τασάκι. Όταν ΄καθεσε σε κερνάνε κανατούλα τσικουδιά με σφηνοπότηρα.

Ας περάσουμε στα φαγητά.

Το άλλο ζευγάρι είχε παραγγείλει ήδη κάποια πράγματα και κάποια παραγγείλαμε και εμείς οπότε φάγαμε αρκετά. Πήραμε:

- Ψωμί με ελαιόλαδο, ψημένο, με γλυκάνισο.

1. Τηγανητές Πατάτες: Φρέσκιες με μπόλικη ρίγανη. Μερίδα ικανοποιητική. Μου άρεσαν,

2. Σαγανάκι. 4 μεγάλα τρίγωνα. Μαγειρεμένο σωστά. Ούτε πολύ αλμυρό, ούτε καμένο, ούτε πολλά λάδια. Το κλασσικό σαγανάκι. Και αυτό μου άρεσε και μου έκανα εντύπωση η μεγάλη ποσότητα.

3. Μανιτάρια. τα είχαν παραγγείλει όι άλλοι, Δεν ξέρω πως γράφονται στο κατάλογο. Ήταν σβησμένα με κρασί και σκόρδο.. Τα τίμησα δεόντως.

4. Τυροπιτάκια. Πολύ γέμιση. Ανθότυρο και φέτα. Πρέπει να ήταν τηγανιτά. Επίσης τα τίμησα.

5. Απάκι. Ένα δυνατό σημείο του μαγαζιού. Τρομερό! Η γεύση του απίθανη. Αρωματικο! Δεν άντεξα! Ρωτησα από που το αγόρασαν και ήρθε το αφεντικό και μου είπε το μαγαζί που πουλάει κρητικά προιόντα και βρίσκετε επίσης στην περιοχή. Άλλος δεν θα το έκανε.

6. Κεφτεδάκια. Κλασσικά. Μικρά σε μέγεθος. Όχι βαριά. Καθαρός κιμας. πάντα δαγκώνω το μισό και κοιτάω μέσα τον κιμά γιατί είμαι κάπως με τον κιμά από εξω.. Μου φάνηκαν κομπλέ και αν πάτε με παιδάκια σας τα συνιστώ.

7. Σαλιγκάρια.. Δεν δοκίμασα... Δεν τα τρώω... Μου είπαν ότι είναι ωραία. Τους πίστεψα.

8. Γαμοπίλαφο. Μπήκε στην μέση. Εγινε μια μικρή μάχη με τα κουτάλια.

Σαλάτα δεν τρώμε δεν είμαστε πρόβατα.. Κρασί δεν δοκίμασα ήπια λαιτ κολα. οι άλλοι έπιναν λευκό. δεν άκουσα σχόλιο.
Από τιμές δεν ξέρω πλήρωσε το άλλο ζευγάρι. Αλλά καθώς έβλεπα τον κατάλογο ο οποίος ήταν πολύ μεγάλος θα μπορούσα να πω έβλεπα τιμές του τυπου 5-6-7 ευρω.

Με τον λογαριασμό έφερε και 4 χοντρά κομμάτια σπιτικού χαλβά.

Εγώ εκεί θα ξαναπάω οπωσδήποτε. Έσκασα στο φαγητό και ήταν και πολύ ωραίο... Και σας το συνιστώ και σε εσάς αν βρεθείτε ποτέ στην περιοχή.