Μοντέρνα κουζίνα - Κεραμεικός, Αθήνα

Το μαγαζί, που θα το χαρακτήριζα μοντέρνο εστιατόριο, βρίσκεται επί της Κωνσταντινουπόλεως, "πάνω" στις γραμμές του τρένου, σε ένα ήσυχο σημείο, κάπως μακρύτερα από το πουλύβουο Γκάζι, προς την πλευρά του Κεραμεικού. Χώρος αρκετά μικρός, μοντέρνος όμως με πρωτοτύπη διακόσμηση. Την προσοχή τραβούν η κουρτίνα με καρφιτσωμένα πραγματικά μαχαιροπίρουνα και ο "πολυέλαιος" στη μέση του μαγαζιού από τον οποίο κρέμονται μπουκάλια αντί για κρύσταλλα. Κατά τα λοιπά κυριαρχούν οι γκρι αποχρώσεις που παραπέμπουν σε στοιχεία βιομηχανικού design.

Το μαγαζί διαθέτει και κάποια τραπεζάκια έξω. Και εκεί είναι όμορφα, καθώς έχεις πιο άμεση επαφή με το τρένο που περνά. Κυριακή μεσημέρι και ήταν γεμάτο, κυρίως από νεαροπαρέες.

Ο κύριος που ήρθε να μας πάρει παραγγελία ήταν αρκετά πρόθυμος να μας εξηγήσει, να μας κατευθύνει και να μας λύσει όποια απορία μας. Ο κατάλογος είναι αρκετά ενδιαφέρων. Περιλαμβάνει πιάτα ελληνικής κουζίνας, λίγο πιο μοντέρνας και δημιουργικής και αρκετά πιάτα ημέρας, εκτός καταλόγου, κάποια ακόμη πιο ενδιαφέροντα.

Στην αρχή ήρθε στο τραπέζι μας το ζυμωτό ψωμάκι με ντιπ για καλωσόρισμα μαζί με νερό σε κανάτα η οποία ανανεωνόταν συνεχώς πριν προλάβπυμε να το ζητήσουμε. Στη συνέχεια παραγγείλαμε:

- παστίτσιο μανιατριών, αρκετά πρωτότυπο και χορταστικό, κατέφτασε σε μεγάλη μερίδα, κυριαρχούσαν τα μυρωδικά που του πήγαιναν πολύ. Περιλαμβανόταν στα πιάτα ημέρας και μας εντυπωσίασε γευστικά

- πατάτες τηγανιτές με τυρί και σως tirbouson, που ήταν όλα τα λεφτά. Πρωτότυπα κομμένες (σαν κυβάκια) ήταν το highlight πιάτο το οποίο απ΄ ό, τι διαπίστωσα δεν έλειψε από κάνενα τραπέζι του μαγαζιού

- σαλάτα με φρέσκα λαχανικά, ξινόμηλο, ξηρούς καρπούς (καρύδι και σταφίδα) και παρμεζάνα, που κατέφτασε δροσερή με τους χυμούς της και την πρωτότυπη φρεσκάδα στη γεύση της

- φιλέτο κοτόπουλο με πατάτες τηγανιτές (οι γνωστές προαναφερθείσες), στεγνό αλλά μαλακό και χορταστικό

- ζουμερά μπιφτεκάκια, μυρωδάτα και πεντανόστιμα που συνοδεύονταν με τις γνωστές πλέον τηγανιτές πατάτες

- χοιρινή πανσέτα σε γλυκόξινη μαρινάδα με μέλι και πιπεριά. Ήταν ψιλοκομμένη και συνοδευόταν από τηγανιτές πατάτες και σαλάτα. Πεντανόστιμη και με πολύ όμορφη παρουσίαση.

- πανακότα ελαφριά

- καρυδόπιτα περιχυμένη με σως ζεστής σοκολάτας και παγωτό καϊμάκι, γλυκό με το οποίο η απογείωση ολοκληρώθηκε

- ½ κιλό κόκκινο κρασί χύμα

Στο τέλος μαζί με το λογαριασμό, ο οποίος για όλα τα παραπάνω ανήλθε στα 48.50 ευρώ, ήρθε κέρασμα ρακόμελο.

Συνοψίζοντας, η όλη εμπειρία μας από το Tirbouson ήταν εξαιρετική. Μείναμε όλοι ικανοποιημένοι από τις γεύσεις, την ποιότητα των υλικών, τη νοστιμιά, την εξυπηρέτηση και γενικότερα την ποικιλία και την πρωτοτυπία των πιάτων. Μην παραλείψετε να δώσετε προσοχή και στα πιάτα ημέρας τα οποία είναι εξίσου ενδιαφέροντα. Οι τιμές είναι αρκούντως προσιτές. Θα περάσετε όμορφα.