Ιταλία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Πριν από λίγες μέρες, Σάββατο βραδάκι, παρέα με μια φίλη που κατοικεί στο Χαλάνδρι, είχαμε όρεξη για ιταλικό και εκείνη πρότεινε το εστιατόριο AL PINO που βρίσκεται επί της οδού Παπανικολή (αν δεν κάνω λάθος, μέχρι πριν από έναν, ενάμιση χρόνο στο ίδιο σημείο λειτουργούσε Pizza Hut). Με δεδομένο ότι σε αυτή την πλευρά του Χαλανδρίου είναι πολύ πιο εύκολο το παρκάρισμα και έχοντας διαβάσει καλές κριτικές στο ask4food δέχτηκα ευχαρίστως την πρόταση.

Φτάνοντας αντικρύσαμε έναν συμπαθητικά διαμορφωμένο χώρο με βαριά διακόσμηση αναγεννησιακού στυλ (για να δανειστώ τον όρο από την περιγραφή που έκανε η Marry Μη στην κριτική της). Μια ευγενική κυρία μας ρώτησε αν προτιμάμε να καθίσουμε στον εσωτερικό χώρο (για μη καπνιστές) ή στον ημιυπαίθριο (για καπνιστές).

Της απαντήσαμε πως θα προτιμούσαμε να καθίσουμε στον εσωτερικό χώρο, αφού δεν καπνίζουμε και τότε, προς έκπληξή μας, απάντησε: "Ναι, αλλά ξέρετε έχει γίνει κράτηση σε όλα τα τραπέζια του εσωτερικού χώρου, οπότε, υπάρχει δυνατότητα να καθίσετε μόνο στον ημιυπαίθριο". Μας προξένησε αρνητική εντύπωση το ότι δεν μας είπε από την αρχή πως δεν υπήρχε ελεύθερο τραπέζι για μη καπνίζοντες. Εκτιμώ ότι ήταν τακτική 50-50: "Ας ρωτήσουμε, κι αν είναι καπνιστές, φαίνεται ότι τους εξυπηρετήσαμε! ". Έλα όμως που δεν ήμασταν καπνιστές... Εν πάση περιπτώσει αυτό το "φάουλ" στην εξυπηρέτηση κάπως μας "χάλασε", αποφασίσαμε όμως να καθίσουμε και οφείλω να πω ότι οι σερβιτόροι ήταν γενικά ευγενικοί.

Όταν καθίσαμε, μας έφεραν καταλόγους και χωρίς να ρωτήσουν, άνοιξαν ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό (αγαπητέ ΙΩΓΙΑΝΝΗ έχεις επανειλημμένως επισημάνει το θέμα, αλλά πολλά εστιατόρια το χαβά τους... ) και μας γέμισαν τα ποτήρια. Με δεδομένο ότι διψούσαμε, δεν ασχοληθήκαμε καθόλου με το ζήτημα. Εκ των υστέρων είδαμε ότι η τιμή ήταν 1,50 ευρώ για ένα μπουκάλι του ενός λίτρου, τιμή λογική.

Αμέσως μετά την παραγγελία έφτασε στο τραπέζι μας ένα καλαθάκι με ζεστά ψωμάκια (λευκό, μαύρο και φοκάτσια σκορδόψωμο) μαζί με συμπαθητικά ντιπ (πάστα ελιάς, βούτυρο με μυρωδικά και πιπεριά). Τα ψωμάκια ήταν πολύ εύγευστα, απλά να σημειώσω ότι χρεώθηκαν 2 ευρώ το άτομο.

Πήραμε:
- Σαλάτα ρόκα-παρμεζάνα. Ήρθε σε μεγάλη ποσότητα, φρεσκοκομμένη και περιείχε ρόκα, παρμεζάνα, ντοματίνια, κουκουνάρι περιχυμένα με καραμελωμένο μπαλσάμικο. Πραγματικά το μπαλσάμικο έδενε τέλεια με τα υλικά της σαλάτας, η γεύση της μας άφησε πολύ ικανοποιημένους.

- Ριγγατόνι Προσούτο: Φρέσκα ριγγατόνι με φρέσκα μανιτάρια σωτέ σε σάλτσα κρέμας γάλακτος, παρμεζάνας και προσούτο. Τα ριγγατόνι ήταν φρέσκα, καλής ποιότητας, ήρθαν όμως λίγο περισσότερο βρασμένα απ' όσο θα ήθελα. Η σάλτσα είχε δέσει πολύ καλά, ήταν νόστιμη και το προσούτο ήταν πραγματικά πολύ καλής ποιότητας.

- Ριγγατόνι Αματριτσιάνα: Φρέσκα ριγγατόνι με σάλτσα ντομάτας, κρεμμύδι, μπέικον και πιπεριά. Κι εδώ τα ριγγατόνι βρασμένα λίγο περισσότερο από τα γούστα μας. Πολύ νόστιμη και σωστά δεμένη η σάλτσα, άφηνε συνολικά θετική γευστική εικόνα και γι' αυτό το πιάτο.

Όταν έφτασε η στιγμή να ζητήσουμε τον λογαριασμό, το εστιατόριο είχε πια σχεδόν γεμίσει. Υπήρξε μια σχετική καθυστέρηση μέχρι κάποιος ευγενικός σερβιτόρος να μαζέψει τα πιάτα και, να σας πω την αλήθεια, έχοντας διαβάσει τις προηγούμενες κριτικές, περιμέναμε ότι θα μας έφερναν κάποιο μικρό κέρασμα...
Φευ, ήρθε μόνο ο λογαριασμός, χωρίς κανένα κέρασμα...

Το κόστος έφτασε περίπου τα 21-22 ευρώ το άτομο. Εκτιμώ ότι ήταν πολλά για δύο πιάτα πάστα (10,80 ευρώ η Αματριτσιάνα, 12,90 το Ριγγατόνι Προσούτο), μια σαλάτα (9,70 ευρώ), το ψωμάκι και το εμφιαλωμένο νερό που προανέφερα τις τιμές τους και δύο αναψυκτικά (που χρεώθηκαν 1,90 ευρώ το καθένα). Μάλλον χρειάζεται να καταλάβουν κάποιοι επαγγελματίες ότι απαιτείται αναθεώρηση των τιμών προς τα κάτω τη σημερινή δύσκολη εποχή οικονομικής κρίσης...

Τελικό συμπέρασμα: Δεν ενθουσιάστηκα από το AL PINO και δύσκολα θα ξαναπήγαινα! Καλό φαγητό, συμπαθητικός χώρος, αλλά όχι ζεστή εξυπηρέτηση και μάλλον ακριβές τιμές. Αγαπητοί χρήστες του ask4food σε σας μένει να διαπιστώσετε αν σε μένα έτυχε μια άτυχη στιγμή ή το εστιατόριο δεν ανταποκρίνεται στην εικόνα που θέλει να έχει προς τα έξω...