Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Επισκεφθήκαμε τη Μπακαλοταβέρνα, βράδυ Σαββάτου 27/2/2016 και περίπου στις 20.00. Το ταβερνάκι είχε ήδη αρχίσει να γεμίζει, παρά ταύτα βρήκαμε τραπέζι 2 ατόμων δίπλα στο στρογγυλό τζάκι. Η παρέα μου το επισκέπτεται συχνά και αποτελεί στέκι της, για μένα ήταν η πρώτη φορά. Πέραν της θετικής μου εντύπωσης βλέποντάς το απ'έξω (μικρό, καθαρό και παρείστικο, όπως δηλαδή μου αρέσουν τα μέρη να τρώω) σχημάτισα εντύπωση και για τον κλειστό χώρο που είναι ενδιαφέρων, πλην όμως στριμώχνεται κανείς αρκετά όταν γεμίζουν τα τραπέζια (έφαγα αρκετές σπρωξιές κατά τη διάρκεια της νύχτας, από την αγενή πίσω πελάτισσα και εισέπνευσα μέχρι τον αφαλό τον καπνό του τσιγάρου που φυσούσε προς τα πίσω).

Στο δια ταύτα, παραγγείλαμε τη χθεσινή σπανακόπιτα, η οποία ήταν ωραία και αρκούντως ζεστή, με ωραίο φύλλο και πλούσια γέμιση, ντάκο με ξύγαλο που τον ήθελε η παρέα μου, δε θα τον επέλεγα, καθώς δεν είναι η εποχή της ντομάτας, εντούτοις ήταν καλός, το ξύγαλο τέλειο, η ντομάτα τριμμένη αλλά χλωμή λόγω χειμώνα, και προσωπικά το παξιμάδι δε με ενθουσίασε, αντίθετα με άλλους χρήστες της ιστοσελίδας.

Το ζυμωτό ψωμί αριστούργημα και ξεροψημένο, όνειρο για βούτες στη συνέχεια στη σάλτσα του μπεκρή μεζέ, που κατέφθασε σε ικανή μερίδα για 2 άτομα, και περίσσεψε και λίγο, πατάτες τηγανητές καυτές και αξιοπρεπείς, όχι κάτι συγκλονιστικό παρ'όλα αυτά. Πήραμε σφέλλα, τσούζει από αρμύρα, ενδείκνυται για κατανάλωση αλκοόλ, με λεμονάκι όπως όλα τα αρμυρά τυριά, τρώγεται ωραία.

Αυτό που ερωτεύτηκα ήταν το κόκκινο ημίγλυκο κρασί τους, από το οποίο ήπιαμε 1,5 κιλό, σχεδόν σα νεράκι, και την επομένη δεν ξύπνησα με πονοκέφαλο, άρα και μια χαρά ποιοτικά. Το προσωπικό, όλοι νέα παιδιά (κοπέλα δεν είδα στην ομάδα), με το χαμόγελο και μία ταχύτητα χαρακτηριστική, από την ώρα που καθίσαμε έως την ώρα που φύγαμε (καμία καθυστέρηση ούτε στο μοίρασμα των καταλόγων, ψωμιού και σερβίτσιων, ούτε στα φαγητά και το κρασί, αλλά ούτε και στο λογαριασμό), που σε πολλά μέρη ιδρώνεις να φέρουν. Κέρασμα σάμαλι, όχι κάτι ιδιαίτερο, γλυκιά όμως κίνηση, η οποία εκτιμάται δεόντως από τους περισσότερους.

Συνολικός λογαριασμός περίπου Ευρώ 38,00, για τον οποίο μας ήρθε κατά την αρχική παραγγελία το μεγαλύτερο μέρος σε απόδειξη και για το υπόλοιπο χαρτί που δεν ήταν απόδειξη, όταν όμως ζητήθηκε ήρθε χωρίς κανένα θέμα. Στα μείον θα σημείωνα όχι τόσο το στρίμωγμα το οποίο φαντάζεσαι μπαίνοντας μέσα, και κυρίως Σάββατο βράδυ που αντενδείκνυται, αλλά την κάπνα καθώς δυστυχώς καπνίζουν κανονικότατα.

Έχω ακούσει πολύ θετικά για την ταράτσα του, επίσης ο έξω μικρός χώρος με τα λίγα τραπέζια στον πεζόδρομο, είναι πολύ χαριτωμένος και σίγουρα καλύτερη επιλογή όταν έχει καλοκαιρία. Θα την επισκεφθώ ξανά, με σκοπό να δοκιμάσω και άλλα πιάτα. Τίμιο μέρος, με προσπάθεια της ομάδας που το δουλεύει. Όαση μέσα στο trendy Χαλάνδρι του συρμού, της μοδός και της δηθενιάς.