Fun Restaurants - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

Μετά από δύο βδομάδες σιγής, αποφάσισα να επανέλθω με μια κριτική που θέλω να γράψω μέρες τώρα, αλλά οι υποχρεώσεις πάντα με προλαβαίνουν!

Δύο είναι οι μεγάλες μου αγάπες.. Η μία είναι το φαγητό και η άλλη τα ταξίδια. Όταν όμως αυτές οι δύο συνδυάζονται, τότε νιώθω πραγματικά ευτυχισμένη! Εκείνες δηλαδή τις φορές που καταφέρνω είτε να ταξιδεύω τρώγοντας (γιατί μέσα από την δοκιμή των διαφόρων κουζινών ουσιαστικά ταξιδεύει κανείς γευστικά), είτε να τρώω ταξιδεύοντας (αυτό είναι το απόλυτο! Αλλά βέβαια δύσκολοι καιροί πια για πολλά ταξίδια). Με μια λοιπόν, άκρως ταξιδιάρικη και φαγανή παρέα, βρεθήκαμε ένα βράδυ Σαββάτου στη Ν. Φιλαδέλφεια στο Twist East.

Για τη Ν. Φιλαδέλφεια τα εχω ξαναπέι, πόσο μου αρέσει σαν περιοχή και πόσο πατριωτικά το έχω πάρει το θέμα να επισκεφθώ πολλά από τα μαγαζιά της.

Το twist east το είχα δει αρκετές φορές, περνώντας απ' έξω, είναι και κεντρικό εξάλλου το σημείο - δίπλα ακριβώς στο hot-hot.

Ως προς το είδος της κουζίνας του μαγαζιού, εγώ δεν συμφωνώ με την περιγραφή που της αποδίδεται εδώ, "δυτική με πολίτικα αρώματα". Νομίζω πως ακριβέστερα θα έπρεπε να χαρακτηρίζεται ως ανατολίτικη κουζίνα.

Ο χώρος: Είναι μικρός, με λίγα στριμωγμένα τραπέζια και δύο μακρόστενους πάγκους. Πολύ μοντέρνος και καθαρός. Με τζαμαρία που βλέπει στο δρόμο και ένα μεγάλο εντυπωσιακό φωτιστικό στη μέση του κυρίως χώρου, από το οποίο μοιάζουν να κρέμονται μεγάλα γυάλινα και σε έντονα χρώματα μπαλόνια (εμένα τουλ. έτσι μου φάνηκαν).

Η εξυπηρέτηση: Ο κύριος που μας εξυπηρέτησε, δεν ξέρω αν ήταν ο ιδιοκτήτης ή απλά ο υπεύθυνος του μαγαζιού, ήταν ευγενέστατος και χαμογελαστός, ενώ έσπευσε να μας κάνει τις προτάσεις του και να μας δώσει απαντήσεις στις ερωτήσεις μας για τα "μη ξεκάθαρα" πιάτα του καταλόγου (βλέπε μπιφάνα). Όμως, ενώ του παραγγείλαμε όλα τα πιάτα εξαρχής (δεν κάναμε δηλαδή προσθήκες στην πορεία), εξηγώντας του οτι όλα είναι για τη μέση/για να τα μοιραστούμε, έσπευσε να μας τα φέρει ΟΛΑ μαζί, πάρα πολύ γρήγορα, με αποτέλεσμα να μην χωράνε και να αγχωθούμε. Και επειδή άγχος και φαγητό δεν πάνε μαζί, γι' αυτό το 3/4.. Προφανώς, όταν δώσαμε την παραγγελία μας, η κουζίνα δεν είχε δουλειά και έσπευσαν να σερβίρουν όλα τα πιάτα μονομιάς.

Το φαγητό:
Η παραγγελία μας για 5 άτομα=>

-Σαλάτα ταμπουλέ => η γνωστή σε όλους μας σαλάτα, η οποία κατέφθασε στο τραπέζι εντυπωσιακά σερβιρισμένη, προφανώς έχοντας φορμαριστεί πριν, σε σχήμα πυργάκι, πάνω από το οποίο υπήρχαν γραμμές διαγώνιες μιας κίτρινης σάλτσας. Ωραία η εμφάνιση, δεν λέω, αλλά η κίτρινη σάλτσα (μαγιονέζα θύμιζε) τι δουλειά έχει στην σαλάτα ταμπουλέ? Μου έλειψε το λεμονάκι και το λαδάκι πολύ, καθώς η σαλάτα αυτή καθεαυτή ήταν εντελώς στεγνή.

-Σαλάτα φατούς => αυτή μάλιστα! Άψογη εκτέλεση.

-Kιμπέ => 3 τεμάχια στην μερίδα. Κλασικό φαγητό της Μ. Ανατολής. Κεφτέδες με πλιγούρι εξωτερικά και κιμά στο εσωτερικό. Νόστιμοι και κρατσανιστοί. Συνοδεύονταν από σαλάτα φατούς, δυστυχως όμως όχι και από κάποια σως. Σε κάθε περίπτωση, ήταν πολύ νόστιμοι.

-Ταλαγάνι στη σχάρα με ψητή ντομάτα και σάλτσα μπαλσάμικου => Καλό πιάτο και αυτό και επίσης με ωραία παρουσίαση. Σε μεγάλο πιάτο ένα πυργάκι που αποτελούνταν από 2 ροδέλες ταλαγάνι και 2 ροδέλες ντομάτας.

-Φαλάφελ μερίδα (x2) => 5 τεμάχια φαλάφελ, πάνω σε μια σως που ενώ θα πρεπε να ήταν κατά την περιγραφή σως ταχινιού, εμάς μας φάνηκε πιο πολύ σαν σως γιαουρτιού, συνοδευόμενα από μια μικρογραφία της σαλάτας ταμπουλέ (με τις ίδιες παρατηρήσεις που έκανα και πιο πάνω). Εδώ έχω ένσταση. Τα φαλάφελ του twist east αν και στο μάτι ήταν όμορφα, σε ωραίο σχήμα και τραγανά, υστερούσαν σε γεύση. Σαν να ήταν κάπως άνοστα, σαν να τους έλειπαν μπαχαρικά.

-Μπιφάνα τζιλβέ => ψωμάκι (μακρόστενο) γεμισμένο με κομματάκια χοιρινού μαριναρισμένα, με ντομάτα ψητή και μαϊντανό. Νόστιμο και αυτό! Ωραία ιδέα, καλή γεύση, χορταστική η μερίδα. Συνοδευόταν από πατάτες τηγανητές.

-Μερίδα σις κοτόπουλο => κρεμασμένο στο τσιγκέλι, το σις κοτόπουλο να στέκεται όρθιο καμαρωτό καμαρωτό επάνω στο πιάτο. Συνοδευόταν από σαλάτα (με τη γνωστή κίτρινη σώς για να μην ξεχνιόμαστε!!! ), πατάτες τηγανητές, δύο μικρά πιτάκια, δύο ροδέλες ντομάτας και μια σως σε μπολάκι. Το πιάτο αυτό μας το πρότεινε ο κύριος που μας εξυπηρέτησε, τον ακούσαμε και καλά κάναμε, είχε απόλυτο δίκιο. Το κοτόπουλο ήταν τόσο μαλακό που πραγματικά άξιζε 100% που το πήραμε.

-Μερίδα γιαουρτλού κεμπάπ => σε βαθύ πιάτο τα κεμπαπάκια, με πίτα από κάτω (που είχε μαλακώσει μιας κ ηταν απο κατω αλλά αυτό μ' αρέσει μπορώ να πω στο κεμπάπ) σε κομματάκια και από πάνω μπόλικη σάλτσα γιαουρτιού και από πάνω σάλτσα ντομάτας. Θα το χαρακτήριζα αξιοπρεπές το πιάτο, όχι κακό, σε καμία περίπτωση όμως απογειωτικό.

-Αναψυκτικά και 1/2 κιλό λευκό κρασί.

Στη γεύση λοιπόν, βάζω 2/4 (για να είμαι δίκαιη στο 2,5 θα πρεπε να ναι) κυρίως λόγω των αστοχιών στα πιάτα που θεωρούσα ότι θα τα "είχε" και με το παραπάνω το μαγαζί (ταμπουλέ και φαλάφελ), αλλά διαψεύστηκα.

VFM: Για τα παραπάνω, ο λογαριασμός ανήλθε στα 52 ευρώ και μπορώ να πω πως όλοι μας χορτάσαμε και με το παραπάνω. 4/4 λοιπόν! Χωρίς πολλές εξηγήσεις.

Θα ξαναπάω για να δοκιμάσω και το χοιρινό σις αλλά και για να πάρω τσεπάκι (πιτάκι γεμιστό) στο χέρι πριν ή μετά από ποτό στην περιοχή.