Ταβέρνες με τραγούδι - Νέα Ιωνία, Αθήνα

Οφειλω να ομολογησω οτι ειμαι ανθρωπος που μενει ευκολα στην πρωτη εντυπωση. Εαν δηλαδη μεσα στο πρωτο μισαωρο κατι με χαλασει, μενω με εκεινη την εντυπωση και προκαταβαλομαι αρνητικα με οτι επακολουθησει. Η εν λογω ταβερνα ομως με εκανε να αναθεωρησω αυτη την αποψη και απο την χειριστη εντυπωση που μου εκανε την πρωτη ωρα, εφυγα με αρκετα θετικες εντυπωσεις στο τελος της βραδυας. Θα σας εξηγησω ακριβως τι εννοω και τα συμπερασματα δικα σας:

Σαββατο βραδακι 27/2 επειτα απο τηλεφωνικη κρατηση επισκεφθηκαμε το περι κρεατων γευσεις. Το παρκινγκ ευκολο στην περιοχη τετοια ωρα μια και ειναι το παρκακι απεναντι και βοηθαει.

*Χωρος 1,5/4

Μπαινουμε μεσα και βλεπουμε εναν πολυ μετριο χωρο απο θεμα διακοσμησης (πραγματικα αυτα τα καδρακια απο παλιες διαφημισεις εχουν πολυφορεθει τοσο πολυ που προσωπικα δεν μπορω καν να τα βλεπω) και αρκετα στριμωγμενο. Ειχε αποκριατικες πινελιες μεσα (μοιρασαν σε καποια φαση σερπατινες). τον ασσο εσωσαν 2 βαρελια κοντα στην εισοδο που ηταν ωραια πινελια στο λαικο εστιατορειο οπως και μια ωραια αφισα σε εναν τοιχο. Με το που μπαινουμε μεσα επισης μας παιρνει η μποχα των κρεατων -και δεν εννοω τσικνιλα, εννοω ενα συνοθυλευμα κρεατων ωμων με ψητων in the mix, που σου εβγαζε μυρωδια μουχλιλας (επισημαινω ομως οτι το μαγαζι ηταν καθαρο και δεν ειχε μουχλα)- καθως η κουζινα ειναι ακριβως διπλα απο την εισοδο. Επισης στα πολυ αρνητικα για τον χωρο ειναι και η τουαλετα η οποια πραγματικα ηταν παρατημενη στο ελεος του θεου. Βρωμικη και ξεχαρβαλωμενη. Απο την αλλη στα θετικα ηταν οτι αν και στο 80% του μαγαζιου ημασταν ολοι φουγαρα, (καπνιζοντες ελληνιστι) η ατμοσφαιρα δεν υπηρξε ποτε αποπνικτικη καθως ο εξαερισμος δουλευε επιτυχως,

Μας καθιζουνε λοιπον στο τραπεζι που γραφει το ονομα μας επανω (κυριολεκτικα) και περιμενουμε να ερθουνε καταλογοι. Περιμενουμε... περιμενουμε... Μετα απο κανα μισαωρο και λιγο πριν εκνευριστω τελειως ερχεται ο ανθρωπος λαχανιασμενος, ζηταει συγγνωμη και μας δινει τους καταλογους. Του δινω ενα ελαφρυντικο επειδη λιγο πριν μπουμε εμεις μπηκαν αλλες 2 μεγαλες παρεες αλλα και παλι μιση ωρα ειναι πολυ.

Ευτυχως τα φαγητα ηρθανε σε ευλογο χρονικο διαστημα. Με την σειρα που ηρθανε λοιπον τα παραθετω.

(Γευση 2,5/4)

"Κρασι χυμα κοκκινο". Ισα ισα που πινοτανε. Αγευστο και αρκετα ξυνο. (Για να πω την αμαρτια μου, βεβαια, ο ανθρωπος αφησε να εννοηθει οταν το παραγγειλαμε οτι το λευκο και το ροζε ηταν καλυτερα αλλα λευκο κρασι με κρεατοκατασταση, δεν μου παει)

"Ντακος": Το οποιο ηταν ενα πολυ μετριο πιατο. Αντι για ξυνομυζυθρα ειχε φετα και οι ντοματες μετριες. Κανονικο σαν ποσοτητα

"Τζατζικι" (2 τεμαχια): Νορμαλ. Ουτε καλο, ουτε κακο.

"Κοντοσουβλι και κοκορετσι": Οχι, 2 πιατα ειναι αλλα ισχυουνε και για τα 2 ακριβως τα ιδια πραγματα. Το κρεας ΠΟΛΥ καλο, το ψησιμο τελειο.. αλλα ηρθαν κρυα και οριακα τρωγοντουσαν. Μεριδες κανονικες.

(και καπου εδω, μαγικα θα ελεγα, τελειωνουν ολα τα αρνητικα και εχω να πω μονο καλα λογια)

"πατατες τηγανιτες": χειροποιητες και χωρις ιχνος λαδιλας

"Τηγανια Κοτοπουλο" Πολυ δυνατο πιατο. Ηρθε τελευταιο αλλα ηταν νοστιμοτατο και αρκετα καλη η μεριδα.
Το συνολο 59 ευρω με κερασμα εκπληκτικης μπουγατσας στο τελος. Θα μπορουσε ανετα να ειναι 1,5/4 το VfM μια και μειναμε σε μεζε και δεν πηραμε κυριως αλλα θα εξηγησω παρακατω γιατι μπηκε 3

Καπου εδω θα μπορουσα να τελειωσω την κριτικη μου αλλα... αφου περασα καλα διαολε, γιατι να μην το πω?

Κατα τις 11 ανεβαινει σε εναν χωρο 1x1 ενας κυριος με ενα synthesizer και εκει που ειμαι ετοιμος να βαρεσω το κεφαλι μου στον τοιχο με την επιλογη που ειχα κανει (η αληθεια ειναι πως απο την περιγραφη του μαγαζιου περιμενα να δω το κλασσικο ντουετο κιθαριτσα μπουζουκακι, να παιζουνε λαικα ασματα στο ρελαντι), βγαζει τοσο κεφι ο τυπος που οτι εζησα απο την αρχη της βραδιάς μεχρι εκεινο το σημειο, διαγραφονται και η βραδιά επανεκινειται.

Επαγγελματιας με τα ολα του, δημιουργουσε κεφι απο το πουθενα και οπως ηταν λογικο μεσα στο μισαωρο αρχισαν οι χοροι. Και να τα ζεμπεκικα και να τα τσιφτεντελια και ελα σου χω και νησιωτικα. Ξαφνικα τα τραπεζια απο στριμωγμενα γινανε παρειστικα και το κρασι (ναι αυτο που δεν πινοτανε) εφτασε στα 3 κιλα και ενα κερασμα? = 4. Ο ιδιοκτητης, καθοτι και μπουζουξης εναλασσοτανε απο το σερβις στην "πιστα" και τουμπαλιν. Με λιγα λογια αν υπηρχε αλλη μια βαθμολογια που να εγραφε "διασκεδαση" θα επαιρνε 5/4

Το σερβις αψογο, όποτε χρειαστηκαμε κατι μετα το πρωτο φαουλ, ηταν αμεσοτατο και επισης στα πολυ συν που δεν το βλεπεις, δυστυχως, σε πολλα μαγαζια ειναι οτι καθε ενα τεταρτο το τασακι αδειαζε.

Κλεινοντας να πω καποια πραγματα, πιο πολυ απο προσωπικης ιδιοσυγκρασιας και αποψης απευθυνομενος πρωτιστως στον μαγαζατορα και δευτερευοντως σε οποιον νοιωθει κατι αντιστοιχο με μενα.

Θεωρω λοιπον οτι, οπως εχει πει και ο ιδιοκτητης απαντωντας εδω, το μαγαζι το εχει φτιαξει με πολυ μερακι και οπως και να το κανουμε, οι εποχες ειναι δυσκολες και ο καθενας μας προσπαθει να σταθει ορθιος με τα απολυτως απραιτητα. Εχω και εγω μαγαζι και ξερω και μπορω να αντιληφθω ποτε καποιος αισχροκερδει, οπως και ξερω ποσο δυσκολο ειναι να κρατησεις την επιχειρηση σου ζωντανη εαν και εφ οσον την αγαπας.

Εαν λοιπον θελεις να εχεις ενα ταβερνακι, που να εξυπηρετει καποιους θαμωνες και να περνανε αυτοι καλα και εσυ καλυτερα, εχεις κανει πολυ καλη κατασταση, αξιοζηλευτη απο πολλα αντιστοιχα κουτουκια. Εαν θελεις, ομως, να διαφημιζεσαι και να λεγεσαι επαγγελματιας, τοτε πρεπει να αλλαξουνε πολλα πραγματα, κυριως στην εξυπηρετηση και στους χρονους γιατι πραγματικα εκει ειναι που υστερεις και επειδη ειναι καλυτερα να σου βγει το ματι παρα το ονομα (μια φραση που επεκτεινεται επι 100 τωρα πια που υπαρχουνε τα μεσα κοινωνικης δικτυωσης), Θεωρω οτι εγω και ο καθε εγω θελω να πιστευω, θα αναγνωρισω την φιλοτιμη προσπαθεια που κανεις, θα δω οτι πραγματικα αγαπας αυτο που κανεις, αλλα θα σε κρινω σαν επαγγελματια.

ΥΓ: Θα ξαναπαω σιγουρα γιατι ολη η παρεα το χαρηκε και περασε καλα και στην τελικη το φαγητο χωνευεται και ψιλοξεχνιεται... η διασκεδαση ομως σου μενει...

2016-03-03 14:12:20

Σ'ευχαριστώ για την κριτική σου, για τον χώρο έχω ξαναγράψει είναι θέμα γούστου, για την καθυστέρηση ζητάω και πάλι συγνώμη, και χωρίς να θέλω να δικαιολογηθώ δεν ξέρω αν το καταλάβατε είχε έρθει και το ΙΚΑ για έλεγχο, για το κρασί δεν μπορώ να πώ κάτι είναι ζίτσα, για τον ντάκο γράφω ότι έχει φέτα (στην αρχή έπαιρνα ξυνομυζύθρα) αλλά έμενε την συνέχεια την καταλαβαίνεις αφού είσαι επαγγελματίας, μπουζουξής δεν είμαι και εκεί το κέφι μου κάνω, πάντως σε ευχαριστώ και προσπαθώ και θα προσπαθώ για το καλύτερο.

2016-03-03 18:00:41

Οταν λεω μπουζουξης, προφανως δεν το λεω με αρνητικη εννοια, αλλα οτι παιζεις μπουζουκι..

Τεσ πα, ευχομαι το ολο θεμα να ηταν οντως συγκυριακο και να κανω λαθος. Αυτο θα κριθει και απο μεταγενεστερους "κριτικους". Αλλωστε γι αυτο εβαλα και εισαγωγικα. Οπως κανεις εσυ το κεφι σου και εχεις το ταβερνακι σου, αλλο τοσο το κανω και εγω που γραφω εδω.

Αλλωστε οπως ανεφερα παραπανω, θα ξαναρθουμε... Καλη συνεχεια και καλες δουλειες...

2016-03-03 18:33:43

Σε ευχαριστώ.

2016-11-28 19:35:08
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την Aeternion.