Μεζεδοπωλεία - Νέα Ιωνία, Αθήνα

Μια από τις σπάνιες καθημερινές που τρώμε έξω ήταν κι αυτή που αποφασίσαμε να πάμε στο Μπούκοβο.

Μια κρύα και βροχερή Τρίτη λοιπόν του Φεβρουαρίου, με αφορμή κάποια ψώνια που θέλαμε να κάνουμε στην περιοχή της Ν. Ιωνίας κι επειδή θα μας έπαιρνε η ώρα, το μαγείρεμα θα ήταν σκότωμα όταν θα επιστρέφαμε σπίτι. Έτσι σκεφτήκαμε να τσιμπήσουμε κάτι έξω. Η αρχική σκέψη βέβαια ήταν να πάμε λίγο πιο μακριά και να επισκεφτούμε τον Μαύρο γάτο, όμως η φρικτή κίνηση στους δρόμους μας έκανε να καθυστερήσουμε και να κουραστούμε, οπότε θέλαμε κάτι πιο κοντινό αλλά και νέο. Έτσι βρεθήκαμε σχετικά γρήγορα περί ώρα 20:15 έξω από το Μπούκοβο το οποίο ήταν άδειο, πλην ενός τραπεζιού που κάθονταν οι ιδιοκτήτες.

Ο χώρος καθαρός, συμπαθητικός, χωρίς ιδιαίτερες πρωτοτυπίες από πλευράς διακόσμησης. Θα θέλαμε να είναι πιο ζεστός, γιατί παρά την διαβεβαίωση της ευγενικής ιδιοκτήτριας ότι έχει καλή απόδοση ο κλιματισμός τους, αναγκαστήκαμε να βάλουμε τα μπουφάν μας για να φάμε.

Η Εξυπηρέτηση όπως είπα και παραπάνω πολύ ευγενική και φιλότιμη από την ιδιοκτήτρια. Ο σύζυγός της απ’ ότι μας είπε είναι ο ψήστης. Η πρώτη ευγενική κίνηση ήρθε στην αρχή με δυο σφηνάκια ζεστού ρακόμελου, για να ζεσταθούμε όπως μας είπε.

Παραγγείλαμε:

- Μπουρεκάκια μελιτζάνας, νόστιμα αλλά όχι ημέρας! Σερβιρίστηκαν κρύα πράγμα που δεν μας άρεσε.

- Κοτοκριτσίνια…! Τα εκθείασε η ιδιοκτήτρια και μας έπεισε ότι θα ενθουσιαζόμασταν. Ήταν συμπαθητικά, αλλά όχι απογειωτικά. Παναρισμένα με πολύ σουσάμι το οποίο σκέπαζε τη γεύση του κοτόπουλου που έτσι κι αλλιώς δεν ήταν σε αρκετή ποσότητα. Δεν φαγώθηκαν όλα. Συνοδεύτηκαν με ένα αδιάφορο ροζ ντιπάκι, μάλλον το γνωστό με βάση την μαγιονέζα και την κέτσαπ.

O ενθουσιασμός μας λοιπόν δεν ήταν τόσο μεγάλος δοκιμάζοντάς τα. Επιπλέον, όταν ανέφερα σε καλή και έμπιστη φίλη το συγκεκριμένο “πρωτότυπο ορεκτικό” μου έκανε την ερώτηση: “είχαν σουσάμι”; κι εγώ έκπληκτη: “ναι, που το ξέρεις; Το έχεις ξανασυναντήσει σε μεζεδοπωλείο”; Και η πλήρης απογοήτευση ήρθε στην επόμενη απάντησή της: “Όχι…κυκλοφορούν πολύ τώρα τελευταία στην αγορά…τα έχω βρει και στα maκro…”!!!

- Κότσι χοιρινό με μαι πικάντικη κόκκινη σάλτσα. Συμπαθητικό αν είστε από τους ανθρώπους που σας αρέσει το χοιρινό κοκκινιστό. Αν έχετε στο μυαλό σας το κότσι με την πετσούλα (ή χωρίς αυτή) σιγομαγειρεμένο σε φούρνο κτλ…ξεχάστε το. Κι εμάς σε κάτι τέτοιο πήγε το μυαλό μας, με κάποια σάλτσα συνοδευτική στο πλάι τύπου μπάρμπεκιου. Όμως καμία σχέση. Η σάλτσα ήταν συμπαθητική και αρκετά πικάντικη. Το έφαγα μόνη μου καθώς η φίλη μου δεν ενθουσιάστηκε. Κι εγώ όχι γιατί μου άρεσε τόσο, αλλά γιατί πεινούσα. Ήταν καλή μερίδα με δύο κομμάτια ικανοποιητικού μεγέθους.

Εδώ να αναφέρω ότι μας είπε η κυρία που μας εξυπηρετούσε ότι θα ρωτούσε στην κουζίνα να δει αν έχουν ετοιμάσει κότσι, δεδομένου ότι την προηγούμενη μέρα (Δευτέρα) ήταν κλειστά. Στην συνέχεια ήρθε και μας είπε ότι υπάρχει μια μερίδα. Όπως υποψιάζομαι…μάλλον ήταν Κυριακάτικο περίσσευμα. Θεωρώ λίγο απίθανο να ετοίμασαν καθημερινή -με τέτοια επισκεψημότητα- αυτό το πιάτο. Ο χρόνος δε που χρειάστηκε για να έρθει στο τραπέζι μας, ήταν αδικαιολόγητα γρήγορος. Βέβαια, αν μαγειρεύτηκε στην κατσαρόλα θα μπορούσε να δικαιολογηθεί.

- Συκώτι τηγανιτό αρκετά νόστιμο γευστικά, μου θύμισε όμως περισσότερο τηγανιτή συκωταριά που ενίοτε έφτιαχνε η μαμά μου, καθώς ήταν κομμένο σε κομματάκια, κι όχι ολόκληρο φιλέτο όπως περιμέναμε. Η φίλη μου ούτε με αυτό ενθουσιάστηκε. Συνοδεύτηκε με πατάτες τηγανιτές παρότι μας είπαν ότι σερβίρεται σκέτο.

- Πατάτες τηγανιτές φρέσκιες, τις οποίες παραγγείλαμε γιατί μας είχαν πει ότι το συκώτι σερβίρεται σκέτο, οι οποίες όμως δεν χρεώθηκαν απ’ όσο είδαμε μετά στην απόδειξη.

Ήπιαμε νεράκι βρύσης και μας κέρασαν ένα γλυκό που ήταν σαν κορμός σοκολάτας με μπανάνα μέσα. Μας είπε η ιδιοκτήτρια ότι το έχει φτιάξει η ίδια χωρίς βέβαια να μας διευκρινίσει ποια μέρα…! Πολύ ωραία κίνηση αλλά το γλυκάκι επιβάλλεται ν’ αποσυρθεί και δεν το λέω γιατί δεν συμπαθώ την μπανάνα στα γλυκά, αλλά γιατί το αποτέλεσμα ήταν πολύ ερασιτεχνικό και εμφανισιακά και γευστικά. Νομίζω ότι ένας (φρέσκος) κλασικός κορμός ή ένας απλός χαλβάς σιμιγδαλένιος, ίσως είχε περισσότερη επιτυχία.
Ο λογαριασμός μας ήρθε στα 30€, ποσό ικανοποιητικό για τον αριθμό των πιάτων που πήραμε.

Διαβάζοντας της προηγούμενες κριτικές για το Μπούκοβο, κατέληξα ότι κάποιοι φίλοι τα 4άρια τα δίνουν πολύ απλόχερα και σε μεγάλη συχνότητα. Σε καμία περίπτωση δεν εννοώ ότι 4άρι αξίζουν μόνο τα πρωτοκλασάτα εστιατόρια και δεν μπορεί να τα κερδίσει μια ταβέρνα, ένα μεζεδοπωλείο ή ένα ταχυφαγείο. Άλλωστε κι εγώ έχω δώσει αντίστοιχη βαθμολογία, σε τέτοιες κατηγορίες εστίασης.

Η προσπάθεια σίγουρα μετράει και σαφώς πρέπει να αμείβεται. Με το να δώσω όμως μια άριστη βαθμολογία σε ένα μέτριο εστιατόριο, δεν πιστεύω ότι του δίνει το κίνητρο να βελτιωθεί. Έτσι αργά ή γρήγορα θα καταλήξει αναπόφευκτα στην κατηφόρα! Έτσι λοιπόν προσωπικά δεν θεωρώ τίμιο να βάλω μεγαλύτερη βαθμολογία από αυτήν που έδωσα στο Μπούκοβο, γιατί δεν αποκόμισα μια εμπειρία ικανή να με ωθήσει να επιστρέψω. Δεν μου άφησε κάτι ιδιαίτερο να θυμάμαι. Εύχομαι να ήταν μια εξαίρεση η συγκεκριμένη εμπειρία, όπως εύχομαι η κριτική μου να σταθεί αφορμή για βελτίωση.

Σε τούτη την εποχή τα έτοιμα φαγητά έχουν την τιμητική τους. Πατάτες προτηγανισμένες, λαχανικά προβρασμένα, μέχρι και σαλάτες κομμένες και πλυμένες υπάρχουν πια στην αγορά για τις πολυάσχολες νοικοκυρές και τους εργένηδες, που υποτίθεται ότι δεν έχουν καθόλου χρόνο, παρόλα αυτά τα like και τα σχόλια στο facebook παίρνουν φωτιά καθημερινά επί ώρες. Οσονούπω θα κάνουν την εμφάνισή τους εξ’ Αμερικής και τα κατεψυγμένα τηγανιτά αυγά (αυτοί οι Αμερικάνοι πια…πόσο μπροστά είναι οι άνθρωποι; Για μας δουλεύουν καθημερινά, για να μας δώσουν την ευκαιρία της ζωή μας…να γίνουμε φυτά)!

Σ’ αυτή την εποχή λοιπόν, έχουμε ανάγκη όλοι να επιστρέψουμε στην ζωή και τις διατροφικές συνήθειες και γεύσεις των μαμάδων και των γιαγιάδων μας! Δεν έχουμε ανάγκη από μια ακόμα έτοιμη και γρήγορη λύση! Αλλά από φρέσκες και χειροποίητες ιδέες. Αν αυτό το φιλοσοφήσουν λίγο περισσότερο οι ιδιοκτήτες των καταστημάτων εστίασης, νομίζω ότι θα έχουν το μεγαλύτερο μέρος της επιτυχίας στο τσεπάκι τους.

Έως τότε δεν θα πρότεινα το Μπούκοβο, δεδομένου ότι στην περιοχή υπάρχουν λίγοι…όμως πιο αξιόλογοι ανταγωνιστές!