Ιταλία - Παγκράτι, Αθήνα

Η σημερινή Κυριακή μεσημέρι 28/2 και η απίστευτη φέτος καλοκαιρία με λιακάδες και 20 βαθμούς θερμοκρασία καθημερινά, σαν να ήταν Νοέμβρης ή Απρίλης, μας βρίσκει στην OSTERIA VESPA ROSSA (OVR), δηλαδή την ‘Ταβέρνα της Κόκκινης Βέσπας’, που είναι κι αυτή αρκετά κοντά στο σπίτι μου. Και για να μην παρεξηγηθώ, μετά το γειτονικό μου OROSCOPO, δεν πήρα σβάρνα μόνο ιταλικά εστιατόρια, αφού προσεχώς σας επιφυλάσσω κι άλλες εκπλήξεις γειτονικών μου μαγαζιών, που τούτες τις μέρες μονοπωλούν το ενδιαφέρον μας, με αντιφατικές κριτικές και σχόλια. Λίγη υπομονή, όμως, φίλες και φίλοι μου…

Η OVR άνοιξε στα τέλη του 2013 και συμπλήρωσε ήδη δύο πετυχημένα χρόνια λειτουργίας. Οι chef Κώστας Τσίγκας και Βαγγέλης Μπουχέλος, μας προσφέρουν βέρα ιταλική κουζίνα, εστιασμένη κυρίως σε τοπικές σπεσιαλιτέ της ορεινής Ιταλίας, ενώ το άλλο Ιταλικό του Ομίλου, το Testaccio Cucina Italiana, στη Βουλιαγμένη, επικεντρώνεται σε δημοφιλή πιάτα της Ρώμης. Λειτουργεί, Τρίτη με Σάββατο, από 19.00-01.00, σήμερα Κυριακή, από 13.00-19.00, ενώ τη Δευτέρα είναι κλειστά.

Ο συγκεκριμένος χώρος έχει φιλοξενήσει κι άλλα εστιατόρια στο παρελθόν, όπως μας θύμισε κι ο έμπιστος fratello. Τρία χρόνια πριν την OVR, υπήρχε η FISHAΛΙΔΑ με τους ψαρομεζέδες της, ενώ ακόμα πιο πριν από το 2010, το κινέζικο NEW DRAGON PALACE, το οποίο δέσποζε για μία τουλάχιστον δεκαετία, και που κάποτε το είχα επισκεφθεί και εγώ!

Το ιταλικό γωνιακό στέκι, στο οποίο γευμάτισα τη μοναδική μέρα που είναι ανοιχτό το μεσημέρι (Κυριακή), ήταν φωτεινό -με τις μεγάλες τζαμαρίες και προς τις δύο όψεις του, στις οδούς Ναϊάδων και Αντήνορος. Με δυο λόγια, πρόκειται για έναν λειτουργικό και cozy, μοντέρνο χώρο, ο οποίος αποτελείται από δύο επιμέρους αίθουσες: τη 1η και πιο μεγάλη σάλα, όπου και καθίσαμε (2 άτομα), και τη 2η υπερυψωμένη, και αρκετά μικρότερη αίθουσα, η οποία έχει κι ένα μικρό μπαρ. Κυριαρχούν αποχρώσεις άσπρου και μαύρου, κάποιες κόκκινες πινελιές που του δίνουν ζωντάνια, οι όμορφες γωνιές με τα λουλούδια, και ο συνδυασμός ξύλου, γυαλιού και μετάλλου.

Παρατήρησα γύρω στα 15 ρουστίκ τραπέζια αλλά και κάποιους καναπέδες, για 50-60 άτομα, ενώ οι τουαλέτες βρίσκονται στη 2η υπερυψωμένη αίθουσα. Εξάλλου, τα τρία ευγενικά παιδιά που μας εξυπηρέτησαν, μας είπαν ότι αργότερα θα ήταν fully booked, αλλά εμείς σταθήκαμε τυχεροί γιατί -πηγαίνοντας χωρίς κράτηση- εξασφαλίσαμε τραπέζι, το οποίο, όπως μας είπαν, είχε κρατηθεί τηλεφωνικά για αργότερα το απόγευμα.

Πράγματι εκείνη την ώρα, στο μαγαζί έτρωγαν 2-3 παρέες και αυτό είναι κατανοητό, αφού, λόγω της καλής μέρας, κάποιοι μπορεί να προτίμησαν εξοχές και θάλασσες. Άλλωστε, αυτές τις τελευταίες μέρες, οι τιμές των καυσίμων έχουν πέσει και η κίνηση στους δρόμους έχει αυξηθεί αρκετά! Το πάρκινγκ, λοιπόν, δεν ήταν δύσκολη υπόθεση, αφού η φίλη μου εξασφάλισε εύκολα μια θέση στο διπλανό τετράγωνο, αλλά τις καθημερινές και τις βραδινές ώρες χρειάζεται είτε αρκετή υπομονή και τύχη, είτε χρήση των κοντινών χώρων στάθμευσης, που είναι αυτό της POLIPARK, στη Ριζάρη & Βασιλέως Κωνσταντίνου, ή του Κορακιανίτη, στη Βασιλέως Κωνσταντίνου & Β. Γεωργίου.

Μετά τις πολύ καλές εντυπώσεις από τον χώρο, καθώς κι απ’ την εξυπηρέτηση απ’ τα τρία ευγενέστατα και πρόθυμα παιδιά, έρχομαι τώρα στα του φαγητού, που συνιστούν τον κεντρικό πυρήνα των κριτικών μας.

Το μενού της OVR, που ανανεώνεται συνήθως μια φορά τον χρόνο, περιλαμβάνει καμιά εικοσαριά ζεστά και κρύα ορεκτικά και σαλάτες, σε τιμές από 6-14 €, από 6 λευκές και κόκκινες πίτσες, στα 9-14 €, 15 πρώτα πιάτα, κυρίως ζυμαρικά, 9-16 €, 5 δεύτερα (κύρια) πιάτα με κρέατα ή ψάρια, 14-18 € και 5-6 ιταλικά γλυκά (affogato, tiramisu.. ), περί τα 7 €.

Αντίστοιχα προσεγμένη είναι και η λίστα των ιταλικών ποτών, που περιλαμβάνει καμιά 40αριά λευκά και κόκκινα κρασιά, από 12-45 €, αλλά και κρασί σε ποτήρι, στα 4-5 €, περί τις έξι σπέσιαλ ετικέτες κρασιών της τελευταίας τουλάχιστον δεκαετίας, σε τιμές από 50-80 € περίπου, κάποιες ιταλικές μπύρες, περί τα 4 € το μπουκάλι, τρία γλυκά κρασιά, απεριτίφ, στα 8-10 € και τα συνήθη αναψυκτικά, 2-4 €.

Αφού μελετήσαμε τις λίστες αυτές με προσοχή, και εν τω μεταξύ ζητήσαμε και μας έφεραν καράφα νερού βρύσης, καταλήξαμε στα εξής πιάτα, που ακολούθησαν κερασμένο καρβελάκι ψωμί με ολόκληρο σκόρδο, το οποίο τεμαχίσαμε για να συνοδέψουμε το φαγητό μας, προσθέτοντας βούτυρο από λάδι τρούφας που ήρθε σε ένα μπολ για να μας απαλύνει τη σκορδίλα.

1. Μια μερίδα μανιτάρια ψητά στη σχάρα, με balsamico, στα 8 €
2. Μια Polpetine, δηλαδή κεφτέδες απ’ τη Σικελία, φτιαγμένους με ντομάτα, παρμεζάνα και ρικότα, στα 10 €
3. Ένα ριζότο με γαρίδες, ντομάτα και σαφράν, που ήταν καταπληκτικό πιάτο, χυλωμένο άψογα! Τιμή 14 €
4. Μια μερίδα νιόκι πατάτας με τυρί γκοργκονζόλα και σπανάκι, 10 €
5. 1 κέικ σοκολάτας με παγωτό βανίλια, στα 7.50 €, και
6. 1 affogato, δηλαδή συνδυασμό παγωτού με εσπρέσσο και σαμπαγιόν, στα 7.50 € επίσης.

Απ’ την εντυπωσιακή λίστα των ιταλικών κρασιών, επιλέξαμε τελικά δυο ποτήρια κρασί Castel Firmian, ποικιλία Traminer, απ’ την περιοχή Trentino της Βορειοανατολικής Ιταλίας. Το κρασί αυτό ήταν λευκό, ξηρό, 13 βαθμών οινοπνεύματος και είχε μια φρουτώδη επίγευση, με άρωμα λουλουδιών. Ταίριαζε με ό, τι δοκιμάσαμε, η δε τιμή ταυ ήταν 12 € (2 Χ 6).

Ο λογαριασμός, στα 70 €, με κανονική απόδειξη, άξιζε 100% για την εκλεκτή γαστρονομική εμπειρία που μας πρόσφερε το ιταλικό εστιατόριο. Χωρίς το κρασί, έρχεται στα 58 €, δηλ. 29 € ο καθένας (κατηγορία 26/36 €).

Οι ευγενικοί οικοδεσπότες της OVR μας κέρασαν στο τέλος λικέρ limoncello, και η όλη κυριακάτικη εμπειρία, μας έφτιαξε τη διάθεση, το δε φαγοπότι μας συνεχίστηκε στον κινηματογράφο ΕΛΛΗ, με την αμερικανική δραματική ταινία SPOTLIGHT, που -κατά σύμπτωση άραγε;- λίγες ώρες μετά κέρδισε το φετινό Oscar καλύτερης ταινίας!!

Συμπερασματικά, σας τα προτείνω και τα δυο. Και την OSTERIA, αλλά και το SPOTLIGHT. Εσείς βέβαια διαλέγετε, αν θα συνδυάσετε άρτον και θεάματα, ή θα περιοριστείτε σε ένα απ’ τα δύο!!