Ταβέρνες με τραγούδι - Καμίνια - Ν.Φάληρο, Αθήνα

Ο φίλος Mavtasos καλά τα έλεγε... Ποιές κριτικές αποτυπώνονται στη μνήμη του αναγνώστη ;;; Οι ενθουσιώδεις ή οι πολυ αρνητικές που έχουν ίντριγκα. Δώσε στον λαό αίμα και πάρε του την ψυχή...

Εδώ θα σας γράψω όμως για ένα μαγαζί που μου τα έλεγαν αλλά δεν το πίστευα! Δεν μπορώ να κρύψω τον ενθουσιασμό μου παρά το ότι πολλοί αξιόλογοι χρήστες έχουν προηγηθεί και έχουν σπεύσει να καταθέσουν τις πολύ θετικές εμπειρίες τους. Μου τα έλεγαν αλλά.... Και να πεις ότι βρισκόταν μακριά από την περιοχή μου.... Μέσα στα πόδια μου ήταν...

Όπως λένε και στο Oneman όταν βγάζουν το Τζενάκι βόλτα, η φάση είναι... Βάλτε όποια περιοχή επιθυμείτε. Εδώ μιλάμε όμως για μια κατηγορία ΜΟΝΟ ΤΟΥ.

Η φάση είναι ΖΩΟΔΟΧΟΣ ΠΗΓΗ!!!

Καιρό το παλεύαμε για να βγούμε, βλέπετε οι υποχρεώσεις του κάθε μέλους της παρέας είναι διαφορετικές και για να βρούμε ημέρα δυσκολευόμαστε πολύ. Το ακόμα πιο δύσκολο όμως είναι πως και να θέλαμε.... δεν ήταν στο χέρι μας ότι θα βρούμε τραπέζι. Το παλεύαμε σχεδόν 2 μήνες. Παίρναμε τηλέφωνο για να κλείσουμε 2 βδομάδες νωρίτερα και πάλι δεν βρίσκαμε. Εκεί που με έπιασε η παρέα στον ύπνο, ήταν μια βδομάδα νωρίτερα στη Βουρλιωτίνα. Μου ξεφουρνίζουν πως έχουν κλείσει τραπέζι για το επόμενο Σάββατο στη Ζωοδόχο Πηγή για 5 άτομα και εγώ δεν είχα πάρει χαμπάρι. Με το που ακούω, κατευθείαν τηλεφωνώ στο μαγαζί για να ρωτήσω αν μπορούν να δεχτούν άλλα 2 άτομα. Ευτυχώς η απάντηση ήταν καταφατική!

Τελικά πήγαμε 8 άτομα, που στο τέλος της βραδιάς έγιναν 9 και παραλίγο 10!

Κατ'αρχάς να σας δώσω 2 τιπ, που λογικά τα ξέρετε αλλά λέμε τώρα.

1) Όταν πάτε, γιατί ΠΡΕΠΕΙ να πάτε, να είστε παρέα 4 ατόμων ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ. Ο κατάλογος είναι μικρός αλλά τόσο παιχνιδιάρικος που ΔΕΝ πρέπει να χάσετε τίποτα. Και ακόμα και μεγάλη παρέα να είστε, πάλι θα χρειαστείτε και 2η επίσκεψη για να τα δοκιμάσετε όλα.

2) Να έχετε φάει όσο λιγότερο μπορείτε κατά τη διάρκεια της μέρας. Εγώ μόνο έναν καφέ είχα πιεί για να μπορέσω να πάω πεινασμένος και με πολύ καλή διάθεση. Είναι και η παρέα βλέπετε άψογη!

Πάμε παρακάτω.

Δεν θέλω να σας κουράσω με λεπτομέρειες για τα παιδιά που έχουν το μαγαζί. Τα ξέρετε. Από τη γιαγιά πέρασε στα εγγόνια που αναλογικά της κατηγορίας του, κάνουν θαύματα. Έχουν καλλιτεχνικές ανησυχίες, παίζουν σε παραστάσεις αν δεν κάνω λάθος μα... στη σκηνή της Ζωοδόχου Πηγής πρωταγωνιστές είναι τα πιάτα και οι πελάτες...

Το μαγαζί είναι μικρό και ατμοσφαιρικό. Χωράει το πολύ 40-45 άτομα, ευτυχώς όμως θα έχετε λίγο χώρο για να κάθεστε άνετα. Βέβαια, με την παραγγελία που θα κάνετε θα χρειαστείτε και σκαμπουδάκι για να βάλετε τα εξτρά. Από ποτήρια, αναψυκτικά κλπ μέχρι σκουπισμένα πιάτα. Αυτά που ξεχωρίζουν σαν διακόσμηση είναι τα φωτισμένα βαρέλια κρασιού, κάποια καδράκια με βαρελόφρονες, ένα παλιό ραδιόφωνο και μια ζυγαριά ενώ πολύ μου άρεσε μια σκηνούλα με κάποιες μαριονέτες! Επίσης δίπλα από την είσοδο του μαγαζιού, καθώς μπαίνεις, συναντάς στα δεξιά σου ραφάκια με προϊόντα μπακάλικου (στο τέλος θα σας αναφέρω και το περιστατικό της βραδιάς). Τα τραπεζοκαθίσματα είναι ξύλινα, με ψάθινες καρέκλες σε πολύ καλή κατάσταση. Λαδόκολλα καλύπτει το τραπέζι, ενώ να αναφέρω πως η τουαλέτα έλαμπε από καθαριότητα, αν και μόλις μία.

Η εξυπηρέτηση από 3-4 παιδιά, σβέλτη και με πολύ καλή γνώση του καταλόγου. Πραγματικά γνώριζαν όλα τα πιάτα, πότε να μας σταματήσουν στην παραγγελία, ενώ άμεσα μας ανέφεραν ποιά πιάτα είχαν τελειώσει. Ένας συμπαθέστατος κύριος που εργαζόταν στην κουζίνα, βγήκε κάποια στιγμή και ζήτησε την κατανόηση μας καθώς κάποια πιάτα ετοιμαζόντουσαν εκείνη την ώρα, οπότε κάποια καθυστέρηση θα υπήρχε. Με τόσα που παραγγείλαμε πάντως μόνο αργοπορία δε νιώσαμε. Ερχόντουσαν σε ρυθμό πολυβόλου και πραγματικά πέφταμε σαν κοράκια πάνω από τα πιάτα ώστε να τα καταβροχθίσουμε. Η απόδειξη κανονικότατη, ενώ στο τέλος θα αναφέρω ένα περιστατικό που μου εμφάνισε ΖΗΛΟ και φιλότιμο γι'αυτό που κάνουν, με σεμνότητα και σεβασμό στον πελάτη. Τίποτα δεν είναι τυχαίο.

8 πεινασμένα άτομα ξεκινήσαμε να παραγγέλνουμε:

- Ξεκινάμε με ψημένα ψωμάκια για αρχή που αργότερα χρειάστηκαν!!!

- Πράσινη σαλάτα με ρόκα, μανούρι, σταφίδα και μπαλσάμικο στα 6.5 ευρώ (αν δεν κάνω λάθος). Φρέσκια, δροσερή με το μπαλσάμικο να είναι όσο γλυκό χρειάζεται για να ισορροπεί τη γεύση.

- Μους παντζαριού με ψιλοκομμένο παντζάρι, ξινόμηλο, σταφίδα, καρύδι και σκόρδο στα 4.8 ευρώ η μερίδα. Εμείς φυσικά πήραμε 2. Ονειρική για τα γούστα μου, τόσο δροσερή που κάθε μπουκιά ήταν όνειρο θερινής νυκτός. Έφαγα πάνω από μία μερίδα. Στανταράκι για την επόμενη φορά.

- Ασλαν στα 8.5 ευρώ. Φρεσκοκομμένα φύλλα Καραμανλίδικου παστουρμά, κίτρινα τυριά, τομάτα, πιπεριά, αυγό τηγανιτό και πιτούλες. Πληθωρικό πιάτο, ότι πρέπει για χειμώνα. Οπτικά μου φάνηκε σαν pancakes (!! ), αν είστε παρέα είναι ΟΚ να το δοκιμάσετε. Σπάστε το αυγουλάκι για να απλωθούν τα υγρά του.

- Χαλούμι ψητό με πιτούλες στα 4.5 ευρώ, επί 2 μερίδες. Ετοιμασμένο όπως πρέπει, θα πρότεινα να χρησιμοποιήσετε αυτό το πιάτο για...

- Τσακμάκ σουτζούκ στα 6.5 ευρώ. Έρχεται που λέτε ένα μεγάλο σαγανάκι, καυτό-καυτό, όπου περιέχει σάλτσα πιπεριάς-τριμμένη φέτα-καυτερή πιπεριά και σουτζούκι. Το σουτζούκι σε λεπτές φλόιδες, βουβαλίσιο όπως μας είπαν. Φοβηθήκαμε πως θα καίει, εγώ με τον Ικαριώτη φίλο το βρήκαμε οριακά πικάντικο. Οι γυναίκες το βρήκαν καυτερό. Όπως και να έχει, η σαλτσούλα αξίζει! Τη βρήκα ελαφρώς γλυκίζουσα.

- Μελωμένες πατατούλες baby στη γάστρα στα 5 ευρώ. Αναφέρεται πως έχουν ψηθεί σε διάφορους ζωμούς κρεάτων. Δυστυχώς προλάβαμε μόνο την τελευταία μερίδα. ΜΕΛΙ... Στανταράκι και αυτό.

Εδώ να αναφέρω πως στις 22.10 που κάναμε την παραγγελία είχαν τελειώσει 4-5 πιάτα. Ντάκος, μους ταραμά, λαδένια Κιμώλου, λαζάνια ογκρατέν και άλλα 2 πιάτα ημέρας. Υποψιάζομαι πως το έκαναν για να μας "καψουρέψουν" ώστε να ξανακάνουμε επίσκεψη!

Η παρέλαση συνεχίζεται...

- Λαχανοντολμάδες αυγολέμονο στα 8.5 ευρώ. Χρόνια είχα να φάω τέτοιους λαχανοντολμάδες που να παραπέμπουν σε γιαγιά! Σας ανέφερα πολύ πρόσφατα την απόπειρα μου στη Βουρλιωτίνα. Λεπτό φύλλο, αισθητός άνηθος, παλιές καλές εποχές που πήγαινα και τους τσίμπαγα κρυφά από το τσουκάλι!4 τεμάχια που θα μπορούσαν να είναι περισσότερα.

- Μπρόκολο ογκρατέν. Το ξαναλέω... ΜΠΡΟΚΟΛΟ ΟΓΚΡΑΤΕΝ. Δεν θυμάμαι να έχω δοκιμάσει ΠΟΤΕ στη ζωή μου, ούτε κουνουπίδι. Ξέρω πόσο υγιεινά είναι. Ξέρετε και σεις όμως πόσο... μυρίζουν όταν τα μαγειρεύεις. Εδώ πήραμε 2 μερίδες, στα 8.5 ευρώ έκαστη. Το τέλειο καμουφλάζ με την κρέμα τυριού για όσους το σιχαίνονται. Α ναι, έχει και μπέικον. Γνωρίζετε τη φράση "Μέχρι και μουστάκι θα σε βάλει να ξυρίσεις". Ε, εδώ συνέβη κάτι αντίστοιχο με τον μπρόκολο!

- Αυγά μάτια με τσιπς πατάτας και τυράκι στα 4.5 ευρώ επί 2 μερίδες. Απλό πιάτο που το βρίσκεις συχνά πλέον, χωρίς να μπορώ να πω πως ξετρελάθηκα λόγω των τσιπς που ήταν αλμυρούτσικα και πολύ τραγανά. Δυσκολεύτηκα να τα τσιμπάω με το πιρούνι. Σε κάποιους άρεσε περισσότερο από εμένα.

- Λιβανέζικο στα 8.5 ευρώ. Γεμιστές πιτούλες σαν τσεπάκια με ζουμερό κιμά, πιπεριές, διάφορα μπαχαρικά, φρέσκο μαϊντανό, γιαούρτι, κρεμμύδι και τομάτα. Συμβούλη: Χρησιμοποιείστε το γιαούρτι, παντρεύει πολύ ωραία τη γλύκα του κιμά με την πίτα. Και επειδή κανείς δεν μπορεί να φάει μόνο ένα... Πήραμε 2 μερίδες και εδώ.

- Κοτόπουλο με μανιτάρια και παπαρδέλες στα 9.5 ευρώ. Ήρθαν τελευταίες οι 2 μερίδες όταν πια είχαμε κάνει χώρο για το γλυκό που είχε ετοιμάσει η φίλη της παρέας μαζί με το παγωτάκι. Οι παπαρδέλες όσο έπρεπε βρασμένες, τα μανιτάρια μεγάλα και ζουμερά αλλά νομίζω πως μια πιο έντονη σαλτσούλα θα έδινε ένταση στο πιάτο. Περιέχονται και κρεμμύδια στη συνταγή. Ίσως αν είχε έρθει νωρίτερα να είχε τιμηθεί καλύτερα.

- Κεμπάπ γιαουρτλού στα 9.5 ευρώ. Νόστιμο και ζουμερό κεμπάπ (3 τεμάχια) που μαζί με το γιαουρτάκι και το πληγούρι έδιναν ένα ωραίο γευστικό αποτέλεσμα. Δεν σε απογειώνει γευστικά, είναι όμως καλύτερο από πολλών άλλων που "ειδικεύονται" σε αυτόν τον τομέα.

- Συκώτι με σως πορτοκαλιού στα 9 ευρώ. Ένα τεράστιο κομμάτι με διακριτική σως, χωρίς να "πνίγεται" από τη γλύκα. Οπτικά μοιάζει σαν γόνδολα, όταν το δοκιμάσαμε ήταν τρυφερό, σε κάποιο σημείο ειπώθηκε πως είχε ίνες αλλά ήταν πταίσμα. Συνοδευόταν από τηγανιτές πατατούλες, καλές.

- Άφθονο νεράκι σε κανάτα δική τους.

-Γυρω στα 15 αναψυκτικά και σόδες πανω κάτω στα 1.3 ευρώ.
- 2 μισόκιλα ημίγλυκο κόκκινο κρασί στα 4 ευρώ έκαστο. Αποδεκτό και χωρίς να βαράει.

- 1 μπύρα στα 3 ευρώ.

ΣΥΝΟΛΟ: 181.8 ευρώ και ίσως ξεχνάω κάποια πιάτα. Σημειώστε πως υπάρχει κατάλογος με τις τιμές και τα φαγητά στο ίντερνετ, σε κάποια ίσως υπάρχει μια μικρή απόκλιση 0.5 ευρώ, ενώ ίσως έχω ξεχάσει και κάποιο πιάτο.

- Δεν δοκιμάσαμε το δικό τους γλυκό καθώς είχαμε προνοήσει για ζουμερό και σοκολατένιο μπράουνι της φίλης μας, όπως και στη Βουρλιωτίνα, με το Κρητικό καρύδι να κλέβει την παράσταση.

Καταλήγω ότι:

Τα καλά πράγματα κάποιες φορές κοστίζουν κάτι παραπάνω. Όλοι μας έχουμε κάποιες μικρές απολαύσεις. Εδώ μπορείτε με ένα 20αρικάκι το άτομο να περάσετε 2-3 "γεμάτες" ώρες με καθαρό φαγητό σε ένα ωραίο περιβάλλον (αν και θα μυρίσουν τα ρούχα σας από την κουζίνα που είναι πολύ κοντά). Δεν θέλω να πω κάτι άλλο, επιβάλλεται ειδικά οι παλιοί χρήστες να έχουν μια εμπειρία από τη Ζωοδόχο Πηγή. Πιθανότατα θα το κάνουν στέκι.

Σαν bonus θα σας πω πως φεύγοντας, ενώ όλη η παρέα έφευγε, κοντοστάθηκα στη ραφιέρα και τσέκαρα κάτι μπουκάλια μπύρας που είχαν σαν ντεκόρ. Η μπύρα λέγεται Kirki από την περιοχή της Εύβοιας. Ο γάτος από το μαγαζί με τσέκαρε και έσπευσε να μου την προσφέρει χωρίς δεύτερη κουβέντα, αν και πολύ ευγενικά δεν το δεχόμουν. Μου κάνει χαρακτηριστικά "Πάρε την για να την πιείς αύριο το μεσημέρι στο σπίτι σου". Μόνο στο Ταξιδεύοντας θυμάμαι να μου έχει συμβεί παρόμοια φάση που μου είχε προσφερθεί ολόκληρο μπουκάλι κρασί (με την ετικέτα του καταστήματος).

Πως να μη σε σκλαβώσει αυτή η μικρή αλλά συμβολική κίνηση σε περιόδους όπου αμφισβητούνται τα πάντα γύρω μας και μας διακατέχει η πονηριά;;;

Τα 4άρια των έμπειρων χρηστών τα λένε όλα και μπορώ να καταλάβω πως δεν είναι fake, όπως πολύ πρόσφατα χρειάστηκε κάποιο άλλο κατάστημα να σπεύσει να γράψει κριτική γιατί "χάλασε" ο μέσος όρος του. Μπορεί λοιπόν να μην είμαστε επαγγελματίες αλλά σίγουρα μπορούμε να ξεχωρίσουμε το καλό από το κακό, αυτό που σου κάνει κλικ και αυτό που δεν σε ικανοποιεί. Και εδώ μόνο πεταμένα δεν θα πάνε τα χρήματα σας. Κάντε ένα τηλεφώνημα γρήγορα για να μάθετε τη διαθεσιμότητα.

Δείτε και το βιντεάκι όσο θα περιμένετε να κάνετε κράτηση:

https: //www. youtube. com/watch?v=YyRuxt9YtTE

Γιατί ΠΡΕΠΕΙ να πάτε. ΑΜΕΣΑ