04 Μάρ 2016

Σάββατο βράδυ πέρασμα από τον Κεραμικό. Προγραμματίσαμε από πριν να πάμε στο συγκεκριμένο μαγαζί έχοντας κλείσει τραπέζι. Το μαγαζί βρίσκεται σε ένα σημείο που το παρκάρισμα είναι ζήτημα. Πήγαμε περίπου 9 το βράδυ και κάναμε 10 λεπτά να βρούμε σημείο να παρκάρουμε. Πολύ ανεβασμένη πλέον η περιοχή με πάρα πολύ κόσμο.

Στο δια ταύτα. Ο χώρος πολύ ήρεμος με μια διακόσμηση vintage χωρίς πολλές φανφάρες και "φωνές" αισθητικής έντασης. Παρά το μικρό μέγεθος του χώρου δεν ασφυκτιούσες καθόλου λόγω της σωστής διαρρύθμισης. Ο κατάλογος μετρημένος και προσεγμένος με μεράκι και διάθεση χωρίς ατελείωτα κατεβατά. Τα παιδιά του μαγαζιού επικοινωνιακά και μετρημένα. Ο πρώτος που πήρε παραγγελία μας ενημέρωσε για πιάτα ημέρας χωρίς να μας φορτώσει με ένα σωρό πληροφορίες που σίγουρα δεν θα γινόταν να επεξεργαστούμε.

Πήραμε μπριζολάκια μπουγιουρντί (πολύ καλό), μπιφτέκι το επονομαζόμενο απίστευτο (άριστο με μια τίμια γεύση χωρίς καμία δόση υπερβολής - θύμιζε σπιτικό μπιφτέκι μαμάς), τυροκαυτερή (δύο φορές), πιπεριά κέρατο γεμιστή με τυρί (ομολογουμένως αρκετά καυτερή - όπως την θέλαμε) δύο φορές η μία μάλιστα ήταν κερασμένη από την αρχή της παραγγελίας - πάρα πολύ γευστική. Τυρί ψημένο στα κάρβουνα (δεν συγκράτησα το όνομα αλλά ήταν καταπληκτικό). Ήπιαμε 2 κιλά ροζέ, μας κέρασαν άλλο ένα μισόκιλο και για όσους πίνουν και καταλαβαίνουν την άλλη μέρα δεν υπήρχε ίχνος πονοκεφάλου. Το κρασί δε ήταν ελαφρώς γλυκίζον και ειλικρινά εκπληκτικό. Η μουσική ήταν ζωντανή χωρίς μικρόφωνο από δύο μουσικούς - μπουζούκι κιθάρα - που έπαιζαν ρεμπέτικο. Πολύ καλοί και οι δύο. Τα χρήματα από όλα αυτά ήταν γύρω στα 40 ευρώ αλλά οι ποσότητες ήταν γεμάτες και εμείς υπερβολικοί. Ατομα 2.

Πάρα πολύ καλές εντυπώσεις από τον χώρο και τους ανθρώπους.

Υπάρχει και χώρος έξω σε πεζόδρομο αλλά εξαιτίας του καιρού δεν γινόταν να καθήσουμε εκεί όμως φαίνεται να αξίζει πάρα πολύ να δοκιμάσουμε ξανά ίσως στα τραπεζάκια έξω αυτή την φορά.

04 Μάρ 2016

Τάσος