04 Μάρ 2016

Τρίτη απόγευμα με παίρνει τηλέφωνο ο Παναγιώτης και μου προτείνει να πάμε για καμιά μπύρα και να δούμε το ματσάκι(champion's league). Του απαντώ εντάξει αλλα που; και μου λέει οτι μου έχει έκπληξη.

Για να μην πολυλογώ μου είπε πως το παλιό villamarieta η μπυραρία στο καλαμάκι έχει γίνει pub. Στη villa Πηγαίναμε συχνά τα δυο πρώτα χρόνια μετα άρχισε να παραπαίει και στο τέλος εκλεισε. Τελοςπαντων τώρα το εχουν πάρει κάτι παιδιά και το έχουν κάνει pub. Όντως έχει ανακαινιστεί και το υφος του μαγαζιού σε παραπέμπει στην Ιρλανδία. Παλιά μονοκατοικία χωρισμένη σε δωμάτια. Τεράστιο μαγαζί. Έχει μεγάλο κήπο στο πίσω μέρος πολύ περιποιημένο.

Στο πλαι εξω εχει πολύ μεγάλο χώρο με πάγκους για τούς καλοκαιρινούς μήνες και γεμάτο δέντρα. Στον εσωτερικό χώρο απέναντι απο το μπάρ δεσπόζει ενα μεγάλο τζάκι που ανάβει συνέχεια τις κρύες χειμωνιατικες βραδιές. Ήπιαμε βαρελισιες μπύρες(απο ότι είδα έχουν τέσσερα βαρέλια και παρα πολλά μπουκάλια. Φάγαμε burgers. American και mexinan. Ήταν μεγάλα με φρεσκα υλικά και μπιφτέκι black angus.

Οι πατάτες επίσης ήταν καταπληκτικές. Το περιβάλλον ηταν πολύ φιλικό, γνωρίσαμε και τα παιδιά που το έχουν. Το σερβις πολύ καλό και τα παιδιά χαλαρά και άνετα ήταν σαν να τους ξέρουμε χρόνια. Μας κερασανε μπύρες εννοείται. Το χαρήκαμε πραγματικά γι'αυτό πήγαμε και Κυριακή μεσημεράκι με τις οικογένειες. Αφήσαμε τα πιτσιρίκια στον κήπο και πραγματικά τα ξεχάσαμε. παραγγείλαμε ποικιλία κρεατικων που ήταν τούμπανο και όλα πολύ ζουμερά. Σαλάτα εποχής φρεσκοτατη. Μας πρότειναν τα ψητά μανιτάρια. (πήραμε και δεύτερο πιάτο). Για ορεκτικά ψητό χαλουμι και springrolls χειροποίητα!!

Σε γενικές γραμμές αυτό πού μου άρεσε περισσότερο ήταν οτι έχουν φρέσκα και καλοσυντηρημενα υλικά. Το μενού είναι μικρό και ανεπιτυδευτα απλό. Όπως πρέπει δηλαδή για ένα τέτοιο μαγαζί. Με λίγα λόγια το μαγαζι είναι αυτό που λέμε τιμιο. Μας κερασαν και γλυκό στο τέλος. Επίσης μας είπαν πως κάνουν Και live βραδιές στο μουσικό ύφος τους. Παίζουν jazz blues rock.

04 Μάρ 2016

stergios