Τοπική ελλ. κουζίνα - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Η πολυπαθη αλλα παντα ελκυστικη πλατεια της Νεας Σμυρνης μας, ειδικα τα τελευταια 2 χρονια, εχει υποστει απειρες μεταβολες οσο αφορα το ανοιγμα και το κλεισιμο μαγαζιων πασης φυσεως.

Το περιεργο ειναι πως πολλα απο αυτα εμφανιζονται πολλα υποσχομενα, με πολλα χρηματα διοχετευμενα για την κατασκευη τους και ετσι εντυπωσιακα οπως ερχονται, ακομα πιο εντυπωσιακα χανονται και κλεινουν σε ανυποπτο και συντομο χρονο, δινοντας τη σειρα τους στο επομενο (ισως) πυροτεχνημα. Μια τρανταχτη περιπτωση ηταν το Tailor Made, που επιχειρησε να γινει αλυσιδα και χαρακτηριζεται απο την ιδιαιτερη διακοσμηση και αρχιτεκτονικη των καταστηματων του.

Δεν θυμαμαι ακριβως ποτε ανοιξε, σιγουρα ομως δεν προλαβε να χρονισει στην αγορα της Νεας Σμυρνης, παρολο που λειτουργουσε σαν ασταματητο μελισσι και εδειχνε την εικονα της υγιους επιχειρησης. Ετσι αστραπιαια λοιπον οπως απο τη μια μερα στην αλλη ειδαμε το μαγαζι να κλεινει και φορτηγα απ εξω να το ξεγυμνωνουν, ετσι σε ελαχιστο διαστημα στη θεση του υποδεχτηκαμε το Σπιτικο... απλα. Απορω πως δεν με προλαβε στην παρθενικη κριτικη ο αξιοσεβαστος Fratello, αφου απο οτι εχω καταλαβει ειναι συντοπιτης μου και εντοπιζει αμεσα καθε αλλαγη στην περιοχη: )

Η πρωτη σκεψη βλεποντας την ταμπελα ειναι θετικη, απο την αποψη οτι ειναι κατι διαφορετικο πανω στην πλατεια να δεις σπιτικο φαγητο (σκεπτομενη το μαγειρευτο), και οχι ξανα μανα μια απο τα ιδια οπως μπεργκερ, κρεπες, σουβλακια. Βεβαια στο προσφατο παρελθον ειχε γινει ξανα αποπειρα τετοιου τυπου (Σμυρναιικον ή καπως ετσι) που δεν ευδοκιμησε.

Σαν εικονα ο χωρος ειναι σχετικα κρυος. Γι αυτο ευθυνεται κατα κυριο λογο το γεγονος οτι το μαγαζι ειναι τεραστιο και ψηλοταβανο και ειναι δυσκολο να το ζεστανεις και να το γεμισεις απο οικονομικης αποψης, αλλα και απο κοσμο. Μεσα επικρατει το μπεζ/καφε χρωμα με τουβλο σε μεγαλο μερος των τοιχων, μεγαλα φωτιστικα βιομηχανικου τυπου, μινιμαλ στυλ και απο διακοσμηση σχεδον το απολυτο μηδεν. Τα καθισματα ειναι παραταιρα σε σχεση με το υπολοιπο μαγαζι, φθηνου τυπου, φτιαγμενα απο ανοιχτοχρωμο ξανθο ξυλο.

Παρολα αυτα, σου βγαζει κατι το θετικο η ατμοσφαιρα, ισως λογο της φρεσκαδας του καινουριου, του εντονου φωτισμου και των ξεκουραστων ακομα υπαλληλων. Οι τουαλετες οπως και ολα τα υπολοιπα ειναι πεντακαθαρες και ολοκαινουριες (χαρη στην πορηγουμενη ιδιοκτησια που οπως τις εφτιαξε ετσι και αναγκαστηκε να τις αφησει). Ακολουθει τη γνωστη χωροταξια των μαγαζιων του πεζοδρομου, εσωτερικος χωρος, 8-10 τραπεζια ακριβως εξω απο τη βιτρινα του μαγαζιου και καποια τραπεζια απεναντι.

Εμεις καθισαμε εξω, διπλα απο μια λατρεμενη σομπα-μανιταρι. Τα τραπεζια ηταν καλοστρωμενα και περιποιημενα, με χαριτωμενα σουπλα. Εξω οι καρεκλες ειναι πλαστικες αλλα παρολα αυτα πολυ αναπαυτικες. Η ατμοσφαιρα γινεται λιγο πιο χαριτωμενη χαρη στις ζαρτινιερουλες που βρισκονται στη δεξια οπως κοιτας μερια των τραπεζιων.

Η υποδοχη ηταν ζεστη, με τιμιοτατο φρεσκο νερακι βρυσης σε μπουκαλι με την επωνυμια τους. Το προσωπικο αποτελειται απο νεοτατα αγορια και κοριτσια, ευγενεστατοι ολοι, με εμφανη ομως την ελλειψη γνωσεων οσο αφορα το σερβις φαγητου. Αυτο δεν ειναι απαραιτητα κακο, αν σκεφτει κανεις οτι ολοι απο καπου ξεκιναμε και αν δεν μας δωθει η ευκαιρια να μαθουμε, δεν θα γινει ποτε.

Αν υπαρχει καλη διαθεση και ευγενεια (που στο συγκεκριμενο μαγαζι υπαρχουν με το παραπανω), ολα τα αλλα προσπερνιωνται. Αυτο που λεω για την ελλειψη εμπειριας το βασιζω στο γεγονος οτι σε ενα καινουριο μαγαζι που μετραει μερες και εννοειται το πελατειακο κοινο δεν ξερει ακομα τι προσφερει, καθισαμε και η κοπελα χωρις να εχει πλησιασει καλα καλα στο τραπεζι, μας ρωτησε αν θελουμε καταλογο, σαν να ρωταει για κατι περιττο. Μικρο το κακο θα μου πειτε, φυσικα και θελαμε καταλογο (ο οποιος ειναι και τεραστιος, θα το αναλυσω παρακατω), απλα θεωρω οτι σε ενα εστιατοριο, ποσο μαλλον ολοκαινουριο, ειναι δεδομενο οτι ο υπαλληλος θα παει καταλογους στους πελατες χωρις καν να ρωτησει ωστε να προωθησει τα προιοντα το κατα δυναμιν (παραξενιες μιας πρωην σερβιτορας).

Το δευτερο κουφο ηταν οταν παραγγειλαμε στο σερβιτορο τα πιατα μας, μας ευχαριστησε και πηγε να φυγει χωρις να εχουμε πει ή να μας εχει ρωτησει αν θα πιουμε κατι. Παλι μικρο το κακο, αλλα σιγουρα οχι επαγγελματικο. Κατα τα αλλα οπως ειπα, ολα τα παιδια ηταν ευγενεστατα και πολυ προθυμα.

Με μια ματια στο διαδικτυο για να φρεσκαρω στο μυαλο μου τον καταλογο και να σας δωσω τη γενικη εικονα, διαπιστωσα οτι προυπηρχε πρωτο καταστημα στη Γλυφαδα το οποιο δεν γνωριζα, και ακολουθει ακριβως το ιδιο μενου και με τις ιδιες τιμες. Δεν ειμαι σε θεση να γνωριζω την απηχηση που εχει στο κοινο της Γλυφαδας αυτος ο τοσο μεγαλος καταλογος, για την δικη μας αγορα ομως τον βρισκω υπερβολικο και ασυμφορο για ενα μαγαζι.

Ειναι ευχαριστο να εχεις πολλαπλες επιλογες, ομως να εχεις ας πουμε 23 ορεκτικα, 14 σαλατες, σουβλακια, γιαουρτλου, της ωρας, μαγειρευτα, λαδερα, 14 ζυμαρικα, κρεπες αλμυρες, κρεπες γλυκες, 4 κλαμπ σαντουιτς και πιατα ημερας, ειναι λιγο αχταρμας το πραγμα και θα πρεπει να εχει μονιμα απειρα υλικα εν αναμονη που ισως δεν καταναλωνονται. Μακαρι βεβαια να λειτουργησει τοσο πολυπλευρα και για ολα τα γουστα που να μην εχει απωλειες ή να μην χρειαστει να κανει συρρικνωση του μενου του.

Σιγουρα βοηθαει το οτι κανει διανομη κατ οικον και που ειχε φροντισει απο νωρις να μοιρασει καταλογους σε ολη την περιοχη, αλλα κι αυτο δεν εχει γινει ακομα πολυ γνωστο γιατι οση ωρα καθισαμε εμεις τουλαχιστον, οι 4 διανομεις που ηταν σε ετοιμοτητα, ηταν σε απραξια και ενας μονο πηγε μια παραγγελια στη 1.5 ωρα παραμονης μας.

Η παραγγελια μας ηταν μια γυροσαλατα, μια ποικιλια κρεατων για δυο ατομα, μια μεριδα πατατες τηγανιτες, ενα τεμαχιο κοτομπεικον, ενα γιαουρτλου και δυο κοκα κολες. Ειμασταν δυο ατομα και αποφασισαμε να παρουμε διαφορα για τη μεση για να δοκιμασουμε.

Προφανως παρασυρθηκαμε απο την πεινα μας και το παρακαναμε, θα εκτιμουσα να μας ειχε φρεναρει λιγο και ο σερβοτιρος που γνωριζει τα μεγεθη των πιατων και να μας ειχε πει τουλαχιστον για τις πατατες οτι ειναι περιττες, αφου και τα αλλα πιατα ειχαν συνοδεια πατατας. Συγκρινοντας τις τιμες που θα τις ελεγα κανονικες, τα 12.60 που χρεωνουν την ποικιλια μας κανανε να συμπερανουμε οτι θα ητανε πολυ μικρη και ετσι καταληξαμε να παρουμε και τα υπολοιπα και να μην ξερουμε τι να πρωτοφαμε.

Τα πιατα ηρθαν σε σωστη σειρα και στην ωρα τους, χωρις καποια συνοδεια ψωμιου(οχι οτι μας ελειψε φυσικα! ). Η γυροσαλατα ηταν ψιλοκομμενο μαρουλι, ντοματα και αγγουρι, σκεπασμενα με αξιοπρεπη ποσοτητα γυρου και απο πανω περιχυμενη sour cream. Ωραια σαν ιδεα, δροσερη και χορταστικη. Η ντοματα ομως ητανε εντελως αχρωμη, σχεδον ασπρη, το ιδιο και το αγγουρι, χωρις καμια απολυτως γευση.

Πραγματικα, το μονο που σε εκανε να ξεχωριζεις αν τρως αγγουρι η ντοματα, ηταν οτι το πρωτο ηταν πιο τραγανο. Φυσικα και δεν ειναι η εποχη τους, εφοσον ομως τα προσφερεις ολο το χρονο, οφειλεις να αγοραζεις λιγο πιο γευστικα προιοντα που εννοειται πως υπαρχουν.

Η ποικιλια περιελαμβανε γυρο χοιρινο και κοτοπουλο, ενα καλαμακι χοιρινο και ενα κοτοπουλο, ενα κεμπαμπ, πιτες και πατατες, καλοψημενη και αξιοπρεπεστατη για την τιμη της. Οι πατατες φρεσκοτατες και χειροποιητες (βρηκαν το ευαισθητο σημειο μου), πολυ μεγαλη και γεννεοδωρη μεριδα. Το κοτομπεικον μας το ειχανε προσθεσει στην ποικιλια οπως ειχαμε ζητησει για να μην γεμιζουμε πιατα στο τραπεζι, σταθερη αξια ανεκτιμητη και αυτο καλο αν και το κοτοπουλο μαλλον δεν ειναι το φορτε τους γιατι ουτε το καλαμακι της ποικιλιας ηταν καθολου ζουμερο, ουτε αυτο. Το γιαουρτλου ηταν υπεροχο και ελαφρως καυτερο οπως του αρμοζει, με ενα νοστιμοτατο κεμπαμπ.

Στις τιμες.
Γυροσαλατα 7.30
Ποικιλια 12.60
Πατατες τηγανιτες 2.40 (αλλοι χρεωνουν πολυ παραπανω για τη μιση ποσοτητα και κατεψυγμενες)
Κοτομπεικον τμχ 1.90
Γιαουρτλου 9.80
Κοκα κολαx2 3.60
Συνολο για 2 ατομα 37.60

Δεν θα το ελεγες και τσαμπα πραμα, αλλα αν σκεφτειτε οτι απο αυτα που εμειναν και πηραμε μαζι μας, εφαγα και την αλλη μερα στη δουλεια μεχρι σκασμου, ειναι ακρως φυσιολογικες οι τιμες, ειδικα για την αγορα της πλατειας που οι περισσοτεροι κοιταν να κανουν αποσβεση ενοικιων μεσα απο τον καταλογο στον πρωτο κι ολας μηνα.
Θα ξαναπηγαινα πολυ ευχαριστα και ισως το διαλεγα και για παραδοση κατ οικον.