Μεζεδοπωλεία - Ηλιούπολη - Καρέας, Αθήνα

Πραγματικά δεν ξέρω τι καινούργιο έχει να προσθέσει η συγκεκριμένη κριτική σε ένα μαγαζί που το έχουν, ήδη, επισκεφτεί και έχουν γράψει για αυτό, οι περισσότεροι φίλοι του site. Δείτε την απλά σαν μία προσωπική οφειλή αφού είναι από τα ελάχιστα μαγαζιά για τα οποία αισθάνομαι την ανάγκη να επανέλθω.

Θυμάμαι ακόμα την πρώτη μας επίσκεψη σχεδόν δύο χρόνια πίσω. Είχα πάει στραβωμένη επειδή ο καιρός μας είχε χαλάσει τα σχέδια για ένα τελευταίο θαλασσινό μπάνιο. Είχα φύγει χαρούμενη, χορτάτη και πανάλαφρη με την προοπτική να επιστρέψω άμεσα. Ξέρετε όμως πως πάνε αυτά τα πράγματα …μια υποχρέωση τη μια μέρα… μια δε βόλευε την άλλη …κάτι άλλο είχε κανονιστεί …κατέληξα να μείνω με την επιθυμία.

Ευτυχώς το γνωστό αγαπημένο κοριτσοπαρεάκι, εμπλουτισμένο κιόλας με νέες αφίξεις, έπαιξε ρόλο καταλύτη κι έτσι μια κρύα, από τις ελάχιστες φετινές, νύχτα του περασμένου μήνα μας βρήκε να περνάμε την πόρτα του.
Την τοποθεσία την ξέρετε, ήδη, φαντάζομαι και ο χώρος έχει περιγραφεί επαρκώς. Το μόνο που μπορώ να προσθέσω είναι ότι τώρα που είχα την ευκαιρία να τον περιεργαστώ καλύτερα μου θύμισε το δωμάτιο της κόρης μου πριν από κάποια χρόνια. Τώρα βλέπετε το κορίτσι διέρχεται την εφηβεία της ( βοήθειά μας) και έχουμε ξεφύγει από το παιδικό στυλ. Το μαγαζί είναι πεντακάθαρο, χαρούμενο, παιχνιδιάρικο χωρίς να λείπουν και κάποιες “ενήλικες” πινελιές που στα δικά μου μάτια το καθιστούν cozy, άνετο και χαλαρωτικό. Τα τραπέζια άνετα και σε αρκετή απόσταση μεταξύ τους.

Παρόλο που εκείνο το βράδυ φιλοξενούσε ένα τραπέζι είκοσι ατόμων αλλά και γενικά ήταν φίσκα, δεν αισθανθήκαμε ούτε μια στιγμή να ενοχλούμαστε ή να παραβιάζεται η ιδιωτικότητα μας από τα διπλανά τραπέζια. Μάλλον εμείς με τα γέλια, τα πειράγματα και τις γλώσσες να πηγαίνουν ροδάνι τους κάναμε το κεφάλι καζάνι. Φανταστείτε έξι τσούπρες σε βραδινή έξοδο και θα έχετε την πλήρη εικόνα.
Ίσως η στιγμή που ησυχάσαμε λιγάκι ήταν όταν άρχισαν να καταφθάνουν τα άπειρα πιάτα που, κατά την προσφιλή μας συνήθεια, παραγγείλαμε.

Αρχίσαμε με το υπέροχο ζυμωτό τους ψωμάκι και ένα ντιπ που μου άρεσε πολύ αλλά ξέχασα να ρωτήσω από τι ήταν φτιαγμένο.
- Σούπα με λαχανικά, bacon και κάστανα. Εδώ πρέπει να πω ότι η σούπα ήταν ειδική παραγγελία και δεν υπάρχει στο καθημερινό μενού. Η γνωστή μουλάρα λάτρης της σούπας και της παπάρας την είχε παραγγείλει για να με συγχύσει. Ευτυχώς μετά από τις άγριες ματιές που της έριξα, μαζεύτηκε και την έφαγε κόσμια. Δεν μπορώ να φανταστώ καλύτερη εισαγωγή μια κρύα βραδιά. Ήταν καυτή, δεμένη, με διακριτική γεύση bacon και μια βαθιά γήινη νοστιμιά από το κάστανο. Θερμή παράκληση προς τα παιδιά του μαγαζιού να σκεφτούν σοβαρά την πιθανότητα να την εντάξουν και στο standard μενού τους.
- Τυροκαυτερή. Υπέροχη σπιτική και καυτερή όσο έπρεπε.
- Παστουρμαδόπιτα. Λεπτή, τραγανή, χωρίς λαδίλα με έντονη, χωρίς όμως να είναι υπερβολική, γεύση παστουρμά. Ενώ δεν είναι από τα αγαπημένα μου πιάτα εδώ τη λάτρεψα.
- Τις γνωστές υπέροχες “σαν τηγανητές” πατάτες. Το πως καταφέρνουν να έχουν τέτοιο αποτέλεσμα με πατάτες που ψήνονται στον φούρνο αποτελεί άλυτο μυστήριο για μένα.
- Πράσινη σαλάτα με τυρί και διάφορα άλλα μέσα. Επειδή είχα επικεντρωθεί στα άλλα πιάτα που δοκίμαζα για πρώτη φορά δεν της έδωσα, ομολογώ, πολλή σημασία. Από το λίγο που δοκίμασα πάντως, μπορώ να πω ότι ήταν φρεσκότατη, καλά αρτυμένη και νοστιμότατη.

- Φέτα ψημένη στο πήλινο. Χωρίς πολλά ζουμιά, βουτυράτη, ελαφρώς καυτερή. Έβαλα μπόλικη στο πιάτο μου και την κράτησα για να συνοδεύει το κρασί μου όταν είχαμε τελειώσει με το φαγητό.
- Πιπεριές κέρατο γεμιστές με τυρί και μπέικον. Όταν τις έτρωγα θα ορκιζόμουν ότι είχαν μπεσαμέλ η οποία φυσικά δεν υπάρχει στο πιάτο. Από κει μπορείτε να καταλάβετε πόσο βελούδινη ήταν η γέμιση.
- Κοτόπουλο με φαρφάλες στο πήλινο. Πήραμε και τις δύο βερσιόν. Μία με ένα υπέροχο απαλό, κρεμώδες τυρί και την ετέρα με μανιτάρια. Ζουμερές μπουκιές κοτόπουλου, υπέροχα βρασμένα και μελωμένα τα ζυμαρικά, τραγανά τα μανιτάρια, λεπτές νότες μοσχοκάρυδου, υπέροχα αμφότερα. Σε επόμενη επίσκεψη δεν ξέρω αν μπορώ να διαλέξω ένα από αυτά, οπότε μάλλον θα παραγγείλω και τα δύο.
- Χοιρινό με μουστάρδα και αρμπαρόριζα. Για να πω την αλήθεια το φοβήθηκα στην αρχή. Βλέπετε έχω συνδυάσει την αρμπαρόριζα με γλυκό του κουταλιού και δεν ήμουν σίγουρη αν θα μου άρεσε. Αποτέλεσμα… εντυπωσιάστηκα. Απίστευτα τρυφερό το κρέας, λεπτή και μυρωδάτη η σάλτσα και δεν μπορώ να φανταστώ καλύτερο συνοδευτικό γιαυτό το πιάτο από το άγριο ρύζι με το οποίο έρχεται.
- Μπιφτέκια. Έχουν την ιδιαιτερότητα να περιέχουν και κόκκινη πιπεριά οπότε να το έχετε υπόψη σας. Ανατολίτικα αρώματα και μεστή κρεατένια γεύση. Αν σας αρέσει έτσι το μπιφτέκι, εδώ θα βρείτε τη χαρά σας.

- Καπνιστή χοιρινή μπριζόλα. Τόσο μα τόσο ζουμερή με την καπνιστή γεύση που λατρεύω. Άρτια πρώτη ύλη και εκτέλεση ενός πιάτου που δεν το βρίσκεις εύκολα.
- Κότσι. Respect! Το signature και, όχι άδικα, πιάτο του μαγαζιού. Ότι και να πω είναι λίγο. Χωρίς λίπος, λουκούμι, τόσο μαεστρικά ψημένο που το μαχαίρι αποδεικνύεται περιττό.
Όλη αυτή η θηριωδία συνοδεύτηκε από το κόκκινο κρασί του μαγαζιού το οποίο, αν και ήπια αρκετά, δε μου έφερε καμία ενόχληση την επόμενη μέρα, αναψυκτικά και μπύρες.
Το vmf δεν το σχολιάζω καν. Επιγραμματικά να πω ότι για όλα τα ανωτέρω ο λογαριασμός ήταν 20 ευρώ το άτομο.

Τελειώσαμε με τα γλυκά που, μαζί με τα λικέρ μαστίχας και λιμοντσέλο, είναι καθιερωμένη προσφορά του μαγαζιού. Αυτός ο χαλβάς είναι τόσο ξεχωριστός. Εγώ, τουλάχιστον, δεν τον έχω φάει πουθενά αλλού. Το τέλειο κλείσιμο ενός τέλειου δείπνου.
Για την εξυπηρέτηση δεν υπάρχουν λόγια. Παρόλο τον κόσμο η ανταπόκριση σε ότι ζητήσαμε ήταν αστραπιαία. Άνθρωποι χαλαροί, φιλικοί που αγαπούν αυτό που κάνουν και αυτό αντανακλάται στον τρόπο με τον οποίο αντιμετωπίζουν τους πελάτες τους.
Είχα τη χαρά να γνωρίσω καλύτερα αυτή τη φορά, τον μάγειρο και συνιδιοκτήτη του μαγαζιού Νίκο. Ένας άνθρωπος με απίστευτο μεράκι για τη δουλειά του, πολυτάλαντος, ξεχωριστός και λαμπερός ακριβώς όπως και τα πιάτα τα οποία ετοιμάζει. Σας προτείνω να επισκεφτείτε το μαγαζί μια πιο ήσυχη ώρα έτσι ώστε να έχετε την ευκαιρία να μιλήσετε μαζί του. Φροντίστε μόνο να έχετε αρκετή ώρα στη διάθεσή σας… η συζήτηση θα είναι ενδιαφέρουσα και θα σας παρασύρει. Εμείς πήγαμε γύρω στις 9 και καταλήξαμε να φύγουμε κατά τις 3.30!

Ο καλός μου, παρόλες τις διαβεβαιώσεις των κοριτσιών, δεν είναι ακόμα πλήρως πεπεισμένος ότι κάτσαμε τόσες ώρες εκεί!
Μετά από αυτή τη βραδιά κατέληξα για άλλη μια φορά στο συμπέρασμα ότι καλές και άγιες οι έξοδοι με τους αγαπημένους, παιδιά, οικογένεια αλλά σαν την έξοδο με κοριτσοπαρέα δεν έχει…
Πάρτε λοιπόν τα αντίστοιχα παρεάκια σας και πηγαίνετε. Θα περάσετε υπέροχα, θα φάτε και θα πιείτε καταπληκτικά χωρίς να βαρύνετε, πληρώνοντας ελάχιστα. Φροντίστε μόνο να έχετε προετοιμάσει τους αγαπημένους σας ότι θα αργήσετε. Ε, τώρα αν δεν πειστούν … επιστρέψτε μαζί τους και είμαι σίγουρη ότι θα καταλάβουν και μάλλον θα σας δώσουν και δίκιο.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη tzia.

2016-03-08 17:12:01

Αυτες οι κριτικες σαν τη δικη σας ειναι συνηθως οι κριτικες που δεν εχω λογο απαντησης

Ειναι αυτα τα λογια που τελειωνοντας απο το μαγαζι σε ορια διαλυσης απο την κουραση, διαβαζεις και μετα σου περνανε όλα

Ειναι πραγματικα νομιζω ο λογος που καθε μαγαζι καθε εργαζομενος, στις μερες μας, θα ηθελε να ακουει να παιρνει δυναμη και να προσπαθει να γινετε οσο μπορει καλυτερο-καλυτερος

Δεν θελω να κουρασω παραπανω, ενα τεραστιο
ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΟΛΥ
απο ολη την ομαδα των Φουρνομαγειρεματων

Με εκτιμηση
ΤΑ ΦΟΥΡΝΟΜΑΓΕΙΡΕΜΑΤΑ

2016-03-08 19:45:40

Το μόνο που έχω να πω είναι ότι ανυπομονώ να τα ξαναπούμε από κοντά!

2016-12-05 08:05:54
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την tzia.