Ελληνική κουζίνα - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Είναι αρκετός καιρός που θέλω να γράψω για το Pasaji είναι ένα εστιατόριο που έχω επισκεφτεί αρκετές φορές στην σχεδόν δεκαετή παρουσία του στο City Link.
Στοά Σπυρομήλιου λοιπόν, παλιά την θυμάμαι απρόσωπη με γραφεία για έκδοση εισιτηρίων και λιγοστά εμπορικά. Σιγά-σιγά μετατράπηκε σε ένα γεμάτο ζωντάνια και χρώματα σημείο της πόλης.

Πάμπολλες εκδηλώσεις σε γιορτές και καθημερινές εμπορικές, εικαστικές σε ξαφνιάζουν και μπορούν να δώσουν ενδιαφέρον σε μια βόλτα σου.

Τα μαγαζιά της στοάς εξαιρετικής αισθητικής μπορείς με την παρέα σου να απολαύσεις εκτός από φαγητό καφεδάκι και ποτό. Αρχίζει από την γωνία με την Βουκουρεστίου το Clemente VIII στην θέση του θρυλικού παλιού Brazillian, ακόμα υπάρχει στο κατώφλι του μαγαζιού ψηφιδωτό με το όνομα του παλαιού θρυλικού καφέ. Το μαγαζί φέρει το όνομα του Πάπα Clemente VIII που ευλόγησε τον καφέ. Καλαίσθητο ανακαινισμένο προσφάτως και κατά την γνώμη μου τον καλύτερο καφέ της πόλης, ίσως και τον πιο ΄΄αλμυρό΄΄ στην τιμή..

Αριστερά στην είσοδο από την Βουκουρεστίου υπάρχουν το City bistro Και το City wine bar, cafe. ανακαινισμένα προσφάτως από τον γνωστό ιδιοκτήτη τους, ιδιοκτήτη και του zonars.

Ζεστή ατμόσφαιρα μέσα στην στοά ωραία ηχητικά ακούσματα όμορφες παρουσίες και πολλοί από τους γνωστούς celebrities.

To Pasaji στην δεξιά πλευρά μεγάλος χώρος με ξύλινο υπερυψωμένο deck δερμάτινα άνετα καθιστικά και μεγάλα τραπέζια μπορείς απ'έξω να δεις όλο το χώρο έως το εσωτερικό του με τον όμορφο φωτισμό το μπαρ στο βάθος και το τη ψηφιδωτή εντυπωσιακή τοιχογραφία.

Η υποδοχή θα είναι ανάλογη με το άτομο που θα σε υποδεχτεί. Μπορεί να έχεις ένα ένθερμο καλωσόρισμα από τον Α. στην υποδοχή και μπορεί να ξαφνιαστείς από την αφηρημένη αδιαφορία του Β. Το ίδιο ισχύει και γι΄αυτούς που θα σε περιποιηθούν στην συνέχεια. Αυτό δεν σημαίνει πως είναι αγενείς απλώς αν σε επηρεάζει πολύ το σημείο του προσωπικού ίσως σε χαλάσει λίγο. Σου δίνει λίγο την αίσθηση της γρήγορης εξυπηρέτησης. Βέβαια αν σε εξυπηρετήσει το σωστό άτομο ούτε που θα το προσέξεις.
Υπάρχουν πολλές και καλές επιλογές. Διαθέτει και ποικιλίες από sushi για τους λάτρεις του είδους.
Συνήθως παίρνουμε την σαλάτα με το λάχανο καρότο σελινόριζα που τώρα τελευταία έχουν προσθέσει ψητό ταλαγάνι με μια πολύ δροσερή vinegrett. Άλλη επιλογή ρόκα σπανάκι, δυόσμος τελεμές vinegrett από χαρουπόμελο. Πολύ καλή είναι και η δροσερή με το καβούρι. Οι σαλάτες, είναι στην σωστή ποσότητα και την ίδια γεύση πάντα.

Στα ορεκτικά η φέτα τυλιχτή στο φύλλο με μέλι και μαύρο σουσάμι είναι κάτι σύνηθες που το βρίσκεις ακόμα και σε απλά μεζεδοπωλεία. Τα spring rolls λαχανικών με την γλυκόξινη σάλτσα κλασσική γεύση καλύτερα ως το ότι είναι αρκετά τραγανή η ζύμη τους. Τα κεφτεδάκια νόστιμα. Έχει και κυδωνάτες πατάτες τηγανητές με μους φέτας θα τις ευχαριστηθούν κυρίως τα παιδιά.

Το πρόβλημα είναι στα κυρίως που δεν έχουν κάθε φορά την ίδια σταθερή απόδοση στο μαγείρεμα τους. Να εξαιρέσω τα μικρά τυλιχτά σουβλάκια με σάλτσα γιαουρτιού και καταπληκτικές ψιλοκομμένες τηγανιτές πατατούλες, τα μπιφτεκάκια από μοσχάρι ή κοτόπουλο με πιτούλες και σαλάτα από πληγούρι μαιντανό και δυόσμο.

Μας έχει τύχει το πιάτο με τον σολομό σε sweet chilly και sticky rise να είναι πολύ καλή μερίδα ψαριού ζουμερό και άλλη φορά καμένο και σε μισή ποσότητα. Απαράδεκτο τα παράπονα έγιναν αλλά κακώς μετά από την κατανάλωση σε ένα προσωπικό που δεν είχε να σου δώσει ικανοποιητική απάντηση, εντάξει το σωστό είναι να επιστραφεί στην αρχή.

Στην τελευταία επίσκεψή μας θελήσαμε να φάμε 2 risotto, το ένα με καπνιστή μελιτζάνα, άγρια μανιτάρια portobello, porcini τρούφα και κατσικίσιο τυρί, εξαιρετική εκτέλεση με ελαφρώς τσιμπημένη γεύση στο αλάτι ανεκτό όμως.

Το δεύτερο ριζότο όμως με το βασιλικό καβούρι λεμονόχορτο και κρόκο Κοζάνης όπως αναφέρεται στον κατάλογο το είχαμε επιλέξει και άλλη φορά και ήταν καταπληκτικό, τώρα όμως κυριολεκτικά ήταν λύσσα στην γεύση. Ο μετρ αδιάφορος όταν του το αναφέραμε μας είπε ότι έχει ξανατύχει. Κανένας επαγγελματισμός ή εκπαίδευση σε τέτοια προβλήματα. Ο σύζυγος που του έτυχε το πιάτο δεν ήθελε να απαιτήσει αλλαγή όπως του πρότεινα απλώς δήλωσε πως δεν ξαναπατάει στο εν λόγω μαγαζί

Θα συνεχίσω στα επιδόρπια ξεχωρίζω το καταπληκτικό σπασμένο Millefeuille με παγωτό βανίλια μετά από γεύμα σίγουρα για 2 άτομα και την Tiramisu με τριμμένη bitter σοκολάτα. Ο καφές εξαιρετικός.

Αναφέρω την εξυπηρέτηση από το προσωπικό ασταθή και την συνδέω με τα προβλήματα στην σταθερή απόδοση στην γεύση των πιάτων ως πολύ αρνητικά.
Όσον αφορά το VFM είναι ένα μαγαζί ακριβό δεν δικαιολογειται αστάθεια σε παρασκευή των πιάτων. Υπάρχουν και menu που νομίζω συμφέρει πολύ στις τιμές των 16 και 24 ευρώ που τα σερβίρουν ακόμα και Κυριακή εκτός Σαββάτου.
Η ίσως υψηλή βαθμολογία μου επηρεάζεται από τον χώρο και τα οπωσδήποτε καλά υλικά που χρησιμοποιούν.