Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Κινδυνεύοντας να ξεπεράσω τον γκρινιάρη από τα γνωστά μας και πολύ αγαπημένα στρουμφάκια θα πω ότι μου τη σπάνε οι αποτυχημένες επιλογές!!!

Κι εκείνο το παρασκευιάτικο βράδυ του Φλεβάρη δεν έφτανε μόνο μία... Όοοοοχι! Ήταν δύο!

Περιμέναμε με ανυπομονησία τη γυναικεία έξοδο που είχε αργήσει να λάβει χώρα, διότι μας επισκέφθηκε πληθώρα δυσάρεστων γεγονότων, επομένως η απογοήτευση ήταν εντονότερη.

Καταρχάς, η θεατρική παράσταση που παρακολουθήσαμε διεκδικεί μια θέση στις 3 χειρότερες ever. Καθώς όμως στο παρόν site δε σχολιάζουμε θέατρα, ας περάσω στην κριτική της Στοάς του Αγάθωνα, που επισκεφθήκαμε μετά το τέλος της παράστασης με την ελπίδα να σώσει τη βραδιά.

Ο χώρος είναι τύπου καφενείου, δεν είναι διακοσμητικά φροντισμένος, αλλά θεωρώ πως είναι απόλυτα ταιριαστός με το concept του μαγαζιού. Είναι ένα πολύ παρεΐστικο μαγαζάκι που μου θύμισε τα φοιτητικά μου χρόνια. Παρ' ότι φτάσαμε αργά, ήταν όλα τα τραπέζια κατειλημμένα πλην 2 στον εξωτερικό χώρο, ουσιαστικά στη στοά. Επιλέξαμε το ένα και καθίσαμε. Πριν περάσω στην παραγγελία να αναφέρω ότι η τουαλέτα ήταν πεντακάθαρη και μοσχομυριστή και μάλιστα στο τέλος της βραδιάς.

Ήρθε λοιπόν ο συμπαθέστατος, ευγενέστατος και άκρως επικοινωνιακός σερβιτόρος να μας δώσει τους καταλόγους και να μας ενημερώσει για τις ελλείψεις (παϊδάκια κοτόπουλο) λόγω περασμένης ώρας.

Παραγγείλαμε:

- 1 ντάκο
Αρκετό αλάτι στη ντομάτα, αλμυρή φέτα και κάππαρη που δεν έχει ξαλμυριστεί καθόλου πάνω σε μικρά παξιμαδάκια. Συνδυασμός για υπερτασικούς. Σημειώνω ότι αγαπάω αρκετά το αλάτι.

- 1 σαγανάκι
Σωστά τηγανισμένο το τυρί, αλλά επίσης πολύ αλμυρό.

- 1 πατάτες τηγανητές
Το καλύτερο πιάτο της παραγγελίας, φρέσκες, χωρίς λαδίλα, γενναία μερίδα

- 1 κεφτέδες
Αν δεν έχει ο κεφτές το δυόσμο του, το μαϊντανό του, τα μπαχαρικά του, πώς να σε ξετρελάνει; Μεγάλοι κεφτέδες, παντελής απουσία μυρωδικών, πολύ κρεατένιοι στα όρια του στεγνού. Παντελώς αδιάφοροι.

- 2 τεμάχια κεμπάπ πικάντικα
Ένα θα πω. Όσοι δεν είστε (κολλητοί) φίλοι του αρνιού, μην τα παραγγείλετε. Προσωπικά, δεν έχω κανένα θέμα με το εν λόγω ζωάκι, αντιθέτως το παραγγέλνω συχνά πυκνά. Εδώ όμως κατάφερε κι έκανε πολύυυ αισθητή την παρουσία του με την κακή έννοια.

- 2 τεμάχια χοιρινά καλαμάκια
Δεν ήρθαν, αλλά κι εμείς δεν τα υπενθυμίσαμε διότι είχαμε χορτάσει.

- 1 κοντοσούβλι
Η σούβλα ήταν ευμεγέθης, αλλά το κρέας ήταν παραψημένο και απλώς καλό. Έλειπε το κατιτίς στο μαρινάρισμα ή στην καρύκευση.

- 2 coca cola κουτάκια

- 100ml ρακί

ενώ αρχικά ήρθε μπόλικο ψημένο ψωμάκι με λαδορίγανη.

Ο λογαριασμός με απόδειξη κάπου στα 33 ευρώ (δεν πρόσεξα αν χρεώθηκαν τα χοιρινά καλαμάκια).

Δυστυχώς για εμάς ήταν η δεύτερη αποτυχία σερί το ίδιο βράδυ. Κρατάω κάποιες επιφυλάξεις, διότι η ατμόσφαιρα και το κλίμα ήταν ελκυστικά. Επίσης, πήγαμε αποκλειστικά για φαγητό, ενώ αν πηγαίναμε κυρίως για ποτό και να τσιμπολογήσουμε κάτι, ίσως μας άρεσε περισσότερο.

Αγαπητοί χρήστες, βγάλτε τα συμπεράσματά σας μόνοι σας, γιατί αν περιμένετε από μένα σωθήκατε...