Meat Restaurants - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Μετά από ένα χρόνο απουσίας από το BAR. B. Q επέστεψα δριμύτερος, ένα μαγαζί που το επισκεπτόμουν το πολύ κάθε δυο βδομάδες μέχρι πέρυσι, αλλά για διάφορους λόγους και λόγο του ότι άρχισα να ψάχνομαι και για άλλα μαγαζιά το παραμέλησα. Όμως μόλις μία φίλη το πρότεινε εννοείται πως πέταξα την σκούφια μου. Έτσι λοιπόν Σάββατο 30/01/2016 κατά της 21:30 και μετά από τηλεφωνική κράτηση εγώ η κοπέλα μου και η φίλη μας κατευθυνθήκαμε προς Ν Σμύρνη.

Το BBQ βρίσκεται πάνω στην Βενιζέλου κεντρικό δρόμο της Ν Σμύρνης και λίγο πιο κάτω από την πλατεία, οπότε όπως καταλαβαίνετε μπορεί να είναι εύκολη η πρόσβαση αλλά το πάρκινγκ είναι μανίκι, ειδικά πσκ και ώρες που είναι ανοιχτά τα μαγαζιά εξοπλιστείτε με μπόλικη υπομονή.

Το μαγαζί ειδικεύεται στο κρέας, θα βρείτε από κιλότο και rib eye black angus και διάφορες άλλες κοπές μέχρι πιο απλά πιάτα όπως μπριζόλα και κοτόπουλο, επίσης έχει και κάποια ψαρικά και 2-3 πιάτα με μακαρόνια.

Ο χώρος χωρίζεται σε 2 μέρη, ο εσωτερικός που είναι και ο πιο ωραίος, πολύ όμορφα και λυτά διακοσμημένος, σε βιομηχανικό στυλ με γήινα χρώματα, η κουζίνα του είναι ανοιχτή (μια τζαμαρία την χωρίζει απ το υπόλοιπο μαγαζί) και ακριβώς δίπλα υπάρχει μια μπάρα για ποτάκι ή αν θες να περιμένεις μέχρι να αδειάσει κάποιο τραπέζι, επίσης αυτός ο χώρος είναι για μη καπνίζοντες. Ο έξω χώρος είναι κλειστός με τζάμια, το καλοκαίρι το πάνω μέρος ανοίγει. Τα τραπέζια είναι σε σωστές αποστάσεις και οι τουαλέτες του που βρίσκονται στο υπόγειο του μαγαζιού πεντακάθαρες και πολύ ντιζαινάτες για τουαλέτες.

Η εξυπηρέτηση στα χρόνια που το επισκέπτομαι ήταν πάντα άψογη απ όλα τα παιδιά που σερβίρουν και τον ιδιοκτήτη του μαγαζιού, όλοι τους πολύ επεξηγηματικοί σε ότι απορία έχω με άψογη γνώση του μενού, εντάξει έχουν υπάρξει μέρες που γίνεται πανικός και ίσως καθυστερήσουν λίγο αλλά νομίζω αυτά γίνονται παντού. Πάντα η απόδειξη έρχεται μαζί με κάθε πιάτο που παραγγέλνω.

Στην μάσα τώρα... έχω φάει διάφορα πιάτα στις τόσες φορές που έχω πάει αλλά θα αναφερθώ σε αυτά που φάγαμε στην τελευταία επίσκεψη.

Στην αρχή μας ήρθε φρυγανισμένο ψωμί με φάβα (πολύ πλούσια ποσότητα) νοστιμότατη αλλά δεν είναι κέρασμα 1,80€ το άτομο.

Σαλάτα με ρόκα, απάκι, μυζήθρα, λιαστή ντομάτα και οξύμελο. Πολύ καλή, με φρέσκα υλικά, με πολύ νόστιμο το απάκι και πολύ πλούσια ποσότητα, εδώ να επισημάνω ότι οι σαλάτες χωρίζονται σε αυτές που είναι για δυο άτομα και της παρέας, εμείς πήραμε της παρέας (3/4) (10,50€)

Τραγανά ρολάκια Καισαρείας με παστουρμά και κασέρι, αρκετά καλό ορεκτικό, στους υπόλοιπους αρέσει πολύ το πέρναμε και παλιότερα εγώ δεν πεθαίνω κιόλας, νόστιμα είναι αλλά θα ήθελα λίγο παραπάνω παστουρμά και όχι τόσο κασέρι η σάλτσα που είναι στρωμένη κάτω από τα ρολάκια είναι φανταστική. (2/4) (6,90€)

Σκαλοπίνι σε τορτίγια με πέστο τομάτας, σπανάκι και κατσικίσιο τυρί. Ξετρελάθηκα, θα μπορούσα να τα φάω όλα μόνος μου, ήταν μία τορτίγια κομμένη σε 4 κομμάτια, με πολύ μπαμπάτσικη γέμιση, θα τα ξαναπάρω σίγουρα. (4/4) (8,90€)

Χοιρινά μπριζολάκια λαιμού στη σχάρα με στραπάτσα (ψητή πατάτα λιωμένη με τυριά και μυρωδικά), τα μπριζολάκια ήταν τέλεια ψημένα και αρκετά νόστιμα, αλλά έχω φάει και καλύτερα,3 στον αριθμό και η στραπάτσα πολύ καλή δεν είχα ξανά φάει (3/4) (10,60€)

Συκώτι γάλακτος ψητό με σοταρισμένο σπανάκι και ψητές πατάτες, αυτό το πιάτο πήρα εγώ και πραγματικά ήταν υπέροχο, απίστευτη νοστιμιά, το έγλειψα το πιάτο, τέλεια ψημένο χωρίς ίνες και πολύ πλούσια μερίδα (4/4) (13,80€)

Κότσι αρνίσιο με πλιγούρι και σως δεντρολίβανου, λου-κου-μα-κι, μετάνιωσα που δεν το πήρα και εγώ, μιας και έχω ένα συναισθηματικό δέσιμο με τα κότσια. Τέλεια μαγειρεμένο και μαριναρισμένο το έκοβες με το κουτάλι. Και το πλιγούρι που το συνόδευε πολύ νόστιμο. (4/4) (13,90€)

Ήπιαμε και ένα λίτρο λευκό ημίγλυκο χύμα, πολύ καλό (3/4) (4.40€ το ένα)

Στο σύνολο πληρώσαμε 74,40€ τουτέστιν 26 κάτι το άτομο, είναι κάπως τσιμπημένα.. μέχρι πέρσι είχαμε κάρτα από ένα άλλο σαιτ και μας έβγαινε κάπου 20% φθηνότερα, πάντως υπάρχει ακόμα η προσφορά αυτή.

Εν κατακλείδι θεωρώ πως το BBQ είναι ένα πολύ καλό μαγαζί (που έχει ακόμα περιθώρια βελτίωσης) ειδικά για σαρκοφάγα, θα το συνιστούσα με μεγάλη άνεση. Εγώ ξανά πήγαινα με μεγάλη ευκολία. Η απόφαση δική σας...