Μουσικά Μεζεδ/λεία - Άλιμος, Αθήνα

Πριν 20 μέρες μου είχε πει η φίλη που με είχε καλέσει...

"Βαγγέλη, ότι και να κάνεις, φρόντισε Κυριακή 6/3 από τις 14.00 ως τις 19.00 να είσαι ελεύθερος και να ΜΗΝ έχεις προγραμματίσει τίποτα"...

Ξεροκαταπίνω, η Κυριακή είναι δύσκολη μέρα για εμένα. Μετά μαθαίνω και το μαγαζί... Για να είμαι ειλικρινής δεν μπορώ να πω πως ενθουσιάστηκα. Γενικά τα ντάπα-ντούπα δεν είναι του χαρακτήρα μου, ποτέ δεν ενθουσιαζόμουν με αυτού του είδους τη διασκέδαση. Άντε 3 φορές τον χρόνο και πολλά λέω. Ούτε καν στα (σχετικά πρόσφατα) φοιτητικά μου χρόνια ενθουσιαζόμουν.

Υπήρξε όμως μέσα μου και μια περιέργεια για το τι εστί Ικαριώτικο γλέντι, καθώς πλέον έχει πάρει τη μορφή μύθου. Το μόνο σίγουρο είναι πως η παρέα θα ήταν καλή και πως δεν θα υπήρχε η πιθανότητα να βαρεθούμε. Οι καλεσμένοι ήταν περίπου στα 40-50 άτομα αλλά το παρεάκι είχε στηθεί και είχε λάβει θέσεις μάχης.

Θα ξεκινήσω με τα τετριμμένα. Ζεύκια στην Ικαρία λέγονται τα ολονύκτια γλέντια με μεζέδες, κρασοπότι, μουσική και ξέφρενο χορό. Σε αυτές τις γιορτές εκφράζεται η πλούσια μουσικοχορευτική παράδοση του νησιού και ο φιλόξενος και κοινωνικός χαρακτήρας των κατοίκων. Μπαίνοντας μέσα στο μαγαζί έπαθα λίγο σοκ. Δεν ήταν ο χώρος που αντίκρυζα. Ίσα-ίσα που ήταν αρκετά συμπαθητικός.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν πως στον σχεδόν γεμάτο χώρο υπήρξαν πολλοί άνθρωποι ηλικίας άνω των 60. Γινόταν βέβαια και εκδήλωση κάποιου συλλόγου από τη Σάμο, μέχρι και βουλευτής έδωσε το παρόν. Γενικώς λοιπόν προτιμάται ΚΑΙ από νησιώτες που κατοικούν στην Αττική, είμαι βέβαιος δε, πως θα έχει και φανατικούς "παραθεριστές" της Ικαρίας. Μια χαρά.

Η πρόσβαση είναι εύκολη, πάνω στην προέκταση της Αμφιθέας, περίπου 500 μέτρα πριν την παραλιακή. Αν έχετε βάλει σημάδι το παλιό μαγαζί του Στούμπου (cars) που λόγω κρίσης έκλεισε, τότε να ξέρετε πως είστε σχεδόν έξω από το μαγαζί. Ρε πως αλλάζουν οι καιροί. Πριν μερικά χρόνια περνώντας απέξω έβλεπες Lamborghini, Ferrari και Aston Martin και νόμιζες πως ζούσες στη Γαλλική Ριβιέρα, τώρα βλέπεις το κτίριο εγκαταλελειμένο.

Το Ζεύκιν μεταφέρθηκε πριν κάποια χρόνια ακριβώς από τον απέναντι χώρο. Στεγάζεται στον χώρο που παλαιότερα υπήρχε η μπυραρία Ζύθος. Σαν χώρος είναι αρκετά καθαρός, σε γαλάζιες αποχρώσεις. Οι τουαλέτες που βρίσκονται υπογείως μπορεί να είναι λίγο παλιές αλλά είναι ευρύχωρες και καθαρές. Τουλάχιστον 4. Δεν αναλώνομαι σε περισσότερες λεπτομέρειες καθώς καταλαβαίνετε και εσείς περίπου που κυμαίνονται τα μουσικά μεζεδοπωλεία. Μου άρεσαν πολύ πάντως τα φωτιστικά που ήταν από καλάθια, σαν αυτά που ξεχύνεσαι στη φύση για να μαζέψεις χόρτα-μανιτάρια-τομάτες ή και αυγά ακόμα. Απέναντι από την ορχήστρα θα δείτε μια τεράστια φωτογραφία από το πιο φημισμένο Καριώτικο πανηγύρι της Λαγκάδας.

Το μουσικό σχήμα σε καμιά περίπτωση δεν παίζει σκυλάδικα. Για αυτό που εκπροσωπεί, σύμφωνα με τις μαρτυρίες πιο ειδικών από εμένα, είναι πάρα πολύ καλό. Στο βιολί είναι ο Νίκος Φάκαρος, αρκετά γνωστός από ότι λένε. Σίγουρα το κέφι ανάβει και στην πίστα είδαμε μέχρι και παππούδες να χορεύουν σα να περνούσαν δεύτερη νιότη. Παρατηρώντας και τις φωτογραφίες τους στο facebook, θα "ψηθείτε" να κάνετε την επίσκεψη. Το κύριο συστατικό όμως λέγεται ΚΑΛΗ ΠΑΡΕΑ.

Η εξυπηρέτηση από το προσωπικό ήταν αρκετά καλή, ευγενική. Με τόσο κόσμο μπορεί να υπάρχουν και καθυστερήσεις αλλά αυτό θα οφείλεται λόγω του χορού που θα έχει ξεκινήσει και λόγω πολυκοσμίας. Προβλήματα δεν θα συναντήσετε πάντως. Τώρα για το τσιγάρο, όπως είναι λογικό σε τέτοια μέρη, ΔΕΝ γίνεται να περιοριστεί. Η αλήθεια είναι πως περίμενα τα ρούχα μου να έχουν ποτίσει, γεγονός που δεν μπορώ να πω πως επιβεβαιώνεται πλήρως.

Εκεί που ένιωσα ευχάριστη έκπληξη ήταν στο φαγητό. Δεν πρόκειται να φάτε γκουρμέ κουζίνα αλλά δεν θα μείνετε και παραπονεμένοι. Εδώ το φαί δεν είναι απλό συνοδευτικό αλλά κανονικό φαγητό. Φρόντισε να δώσει σαφέστατες οδηγίες η φίλη μας άλλωστε που τίποτα δεν αφήνει στην τύχη. Η παραγγελία ήταν λογικά προσυνεννοημένη αλλά όχι και περιορισμένη γιατί είχαμε το ελεύθερο να πάρουμε και εμείς ότι θέλουμε. Τσιγκουνιές δεν χωράνε!

- Σαλάτα Ζεύκιν με παξιμάδι, τομάτα, ρόκα, κουκουνάρια, κοπανιστή και πάστα ελιάς στα 8.5 ευρώ. Μεγάλη ποσότητα, φρέσκια και δροσερή. Να πω την αλήθεια μου θα προτιμούσα σε κυβάκια την τομάτα και όχι σε χοντρά κομμάτια αλλά ήταν μια χαρά τελικά. Τα υλικά έδεναν μεταξύ τους και η πάστα ελιάς ενώ δεν είναι στις προτιμήσεις μου, έδινε μια διαφορετική νότα από τα συνηθισμένα. Θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και ένας αλλιώτικος ντάκος όπως είπε και ένας φίλος στο τραπέζι.

- Κολοκυθοκεφτέδες με φέτα στα 6 ευρώ. Οπτικά μου έμοιαζαν με προκάτ σαν πλακουτσωτοί που ήταν, τελικά όμως ήταν νόστιμοι και αρωματικοί. Άφησα τις ντροπές στην άκρη και έφαγα και αυτούς που οι άλλοι δεν τίμησαν. Μια σως γιαουρτιού θα ταίριαζε.

Το συγκεκριμένο πιάτο ανήκει στα Καριώτικα πιάτα και υπάρχει κατάλογος με περίπου 10 πιάτα αυτής της κατηγορίας.

- Τυροκαυτερή στα 5.5 ευρώ. Σίγουρα σπιτική, με το πορτοκαλί χρώμα της και την ξεκάθαρη γεύση από κομμάτια τυριού. Θύμιζε όμως τυροσαλάτα περισσότερο καθώς μόνο στην τελική επίγευση ένιωσα ένα ελαφρύ κάψιμο. Ωραίο συνοδευτικό πάντως!

- Τηγανιτή τυρόπιτα με καβουρδισμένο σουσάμι και ρακόμελο στα 6.5 ευρώ. Έφτασε τελευταία και καυτή. Εγώ δεν πρόσεξα και κάηκε η γλώσσα μου. Ωραίο φύλλο, ωραίο ψήσιμο αλλά δεν ένιωσα ρακόμελο. Ίσως χρειαζόταν και δυόσμο στη γέμιση όπως είπε η φίλη. Γούστα είναι αυτά.

- Τηγανιά κοτόπουλο με κρασί και μουστάρδα στα 8 ευρώ. Το πιο αδύναμο πιάτο κατά τα γούστα μου αλλά και εκ του αποτελέσματος αφού έμεινε. Δεν είχε κάποια ένταση, ενώ το κοτόπουλο δεν είχε καταφέρει να διατηρηθεί ζουμερό.

- Μακαρούνες με στάκα και καραμελωμένα κρεμμύδια στα 8 ευρώ. Η ευχάριστη έκπληξη. Ψημμένα όπως έπρεπε, με ωραίο ζουμάκι. Εγώ θα ήθελα να τις δοκιμάσω και με τυράκι. Όπως και να έχει χρειαστήκαμε έξτρα μερίδα.

- Ποικιλία κρεατικών στα 36 ευρώ η μεγάλη. Κεμπαπάκια αδιάφορα δυστυχώς, χωρίς κανένα μπαχαρικό. Λουκάνικο νοστιμότατο και καθόλου βαρύ, μου άρεσε. Μπριζόλα καλοψημμένη με πολύ καλά σχόλια, φαγώθηκε πολύ γρήγορα. Οι φτερούγες κοτόπουλου επίσης μια χαρά. Συνοδευόντουσαν από πατάτες τηγανιτές, πιτούλες και λάχανο-καρότο.

Από ποτά υπήρχε άφθονη ρακί στα 8 ευρώ τα 500 μλ, λάιτ σύμφωνα με τον ειδικό της παρέας. Εγώ δοκίμασα το ημίγλυκο κρασί στα 6 ευρώ τα 500 μλ, από τα καλύτερα και πιο ευκολόπιοτα. Το κατανάλωσα σχεδόν όλο μόνος. Μπύρα στα 3 ευρώ η Άμστελ της φίλης.

Από γλυκό δοκιμάσαμε τούρτα γενεθλίων από το ζαχαροπλαστείο Τσίρου με γεύση μπισκότο όπου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις αν σκεφτούμε πως τα παιδιά των καλεσμένων είπαν τα καλύτερα λόγια. Άλλωστε από μικρό και από τρελό μαθαίνεις την αλήθεια!

Για το κόστος θα σας γελάσω αλλά για τόσα άτομα μιλάμε για πολύ μεγάλο ποσό. Οι τιμές που παραθέτω είναι βάσει καταλόγου ενώ υπάρχουν αρκετά ακόμα εδέσματα για να επιλέξετε.

Συμπερασματικά θα πω πως είναι αξία ανεκτίμητη να βλέπεις μια ολόκληρη κιουρία της καλής κοινωνίας όπως ήταν η φίλη που μας κάλεσε, να χορεύει τσιφτετέλι (όταν έφυγε ο πολύς κόσμος) και χασάπικο. Επίσης είναι αξία ανεκτίμητη να έχεις τόσο καλό παρεάκι με ίδια ενδιαφέροντα, ασχέτως αν μας χωρίζει κάποια διαφορά ηλικίας.

Το Ζεύκιν λοιπόν προσφέρεται για αξιοπρεπές φαγητό, πολλή διασκέδαση και άφθονη καλή παρέα με μπόλικο γέλιο. Να έχετε κατά νου ότι κάθε Παρασκεύη προσφέρεται πλήρες μενού με απεριόριστη ποσότητα κρασιού στα 16 ευρώ το άτομο. Όλοι εκεί μαζεύονται σα να γίνεται ένα μεγάλο πανηγύρι!

Στις 20.30 που είχα προπόνηση μου έβγαινε αυθόρμητα ένα (χαζό)χαμόγελο... θέλετε το κρασί, θέλετε οι πλάκες που κάναμε... Περάσαμε καλά!

Προσφέρεται για όλες τις ηλικίες!