10 Μάρ 2016

Η φιλη pontiki μας εχει συστησει με τον καλυτερο τροπο τα εστιατορια της "περιοχης" της και ανυπομονω να τα δοκιμασω ενα-ενα.
Μεσημερι καθημερινης και βρεθηκαμε τυχαια στη περιοχη 2 ατομα και εψαχνα την καταλληλη επιλογη καθως θελαμε κρεατοφαγια καναμε μια βολτα και μας αρεσε αρκετα και ο χωρος οποτε επιλεξαμε την Πολη, σε συναρτηση με το γεγονος οτι τα τριγυρω μαγαζια δεν ειχαν κοσμο.

Ο χωρος μεγαλος, φωτεινος, με ανετα καθισματα, με ανοιχτη κουζινα ακρως περιποιημενη, απεπνεε μια αισθηση καθαριοτητας και ταξης που μου αρεσε αρκετα. Το μαγαζι ειναι γωνιακο εμεις επιλεξαμε ενα τραπεζι μπαινοντας αριστερα που μας προτεινε ο σερβιτορος για να μη μας ενοχλει ο ηλιος, αλλα και να ειναι φωτεινο.

Στα της γευσης πηραμε στην αρχη σαν κουβερ πιτακι ψημενο συνοδευομενο απο ελιτσες και τουρσι (δεν το ζητησαμε αλλα καταλωθηκε πολυ ευχαριστα),
μια μελιτζανοσαλατα (ρωτησα αν ειναι δικης τους παραγωγης και μου ειπαν ναι παρολα αυτα δεν μας ενθουσιασε γευστικα)πηραμε μια μεριδα ουρφα κεμπαπ (ελαχιστα καυτερο πολυ νοστιμο και ζουμερο)συνοδευοταν απο πιτουλες κρεμμυδια, ντοματα και πιπερια ψητη, παντζαρια και μια σως γιαουρτιου και ενα μινι λεχματζουν με αναμεικτο κιμα εδω, δυστυχως, ειχαμε θεμα καθως ηρθαν δυο τεμαχια καμμενα απο κατω σε σημειο που θεωρησαμε οτι μαλλον ειχαν πεσει μεσα στη φωτια. Φωναξαμε το σερβιτορο ο οποιος προσφερθηκε να αντικαταστησει αμεσως το πιατο(αντιλαμβανομενος αμεσως το λαθος της κουζινας) και στο τελος το κερασε κιολας. Παροτι μας χαλασε λιγο η διαθεση προφανως λαθη μπορει να συμβουν και η σωστη αντιμετωπιση τα επιλυει.
Συναντησαμε δυο σερβιτορους κατα τη διαρκεια της παραμονης μας. O ενας μας πηρε την παραγγελια μας και ελυσε και το ζητηματακι που προεκυψε και ο αλλος μας σερβιρε, εφερε νερακι κλπ σε γενικες γραμμες μας αρεσε αρκετα η αντιμετωπιση τους και παρα το αρνητικο συμβαν δε κοβω στη βαθμολογια θεωρωντας πως ηταν τυχαιο.

Τα παραπανω με την αφαιρεση του ενος πιατου απο το λογαριασμο κοστισαν περιπου 15 ευρω, κανονικα θα κοστιζαν 20 και στις δυο περιπτωσεις το ποσο ειναι αρκετα ικανοποιητικο, μην ξεχναμε βεβαια οτι μιλαμε για ενα "μοντερνο"σουβλατζιδικο, οποτε καποιος εαν παρει μονο τυλιχτα μπορει να κινηθει πολυ χαμηλοτερα.

Θεωρω την πολη μια τιμια επιλογη, δε νομιζω βεβαια να εφευγα απο τον Πειραια μονο για επισκεψη εκει, αφου υπαρχουν αντιστοιχα μαγαζια, αλλα σιγουρα ικανοποιηθηκαμε και ανυπομονω να δοκιμασω και μεζεδοπωλεια της περιοχης που ανεβαινει αρκετα.

10 Μάρ 2016

TOMIE